1789 metų JAV prezidento rinkimai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 Jungtinės Amerikos Valstijos 1792
1789 metų JAV prezidento rinkimai
1788 m. gruodžio 15 d. – 1789 m. sausio 10 d.
Kandidatas Džordžas Vašingtonas Džonas Adamsas
Partija Nepriklausomas kandidatas Federalistai
Valstija Virdžinija Masačiusetsas
Rinkėjų kolegijos balsų 69 34
Laimėta valstijose 10
Rinkėjų balsų 38 818
Santykis 100 %
1789 metų JAV prezidento rinkimų rezultatų žemėlapis.

Tuometinis prezidentas

1789 metų JAV prezidento rinkimai buvo pirmieji JAV prezidento rinkimai JAV istorijoje. Tai taip pat yra vieninteliai JAV prezidento rinkimai vykę nelyginiais metais. Rinkimai įvyko po to, kai 1788 metais buvo ratifikuota JAV konstitucija. Balsavimas prasidėjo 1788 metų gruodžio 15 dieną ir baigėsi 1789 metų sausio 10 dieną.[1] Pirmajai iš dviejų savo prezidento kadencijų buvo išrinktas Džordžas Vašingtonas, o jo konkurentas Džonas Adamsas tapo pirmuoju viceprezidentu.

Pagal prieš rinkimus galiojusią tvarką, šalyje nebuvo vieno pagrindinio vykdomąjį darbą dirbančio pareigūno.[2] Remiantis Konfederacijos straipsniais, JAV vyriausybei vadovavo Konfederacijos kongresas, turėjęs simbolinį pirmininkaujantį pareigūną ir keletą vykdomųjų departamentų (ministerijų). Tačiau nepriklausomos vykdomosios šakos nebuvo.[3]

Šiuose rinkimuose nepaprastai populiarus Džordžas Vašingtonas iš esmės nesutiko jokio pasipriešinimo. Vienintelė problema buvo nuspręsti, ką pasirinkti viceprezidentu. Pagal tuo laiku galiojusią tvarką, kiekvienas rinkikų kolegijos narys į balsadėžę metė du balsavimo biuletenius. Jei žmogus gaudavo daugumos rinkikų balsus, jis tapdavo prezidentu. Antra vietą užėmęs asmuo tapdavo viceprezidentu. Visi 69 rinkikų kolegijos nariai į balsadėžes įmetė po vieną biuletenį už Džordžo Vašingtono kandidatūrą, antri biuleteniai buvo padalinti kitiems vienuolikai kandidatų į prezidentus. Džonas Adamsas gavo daugiausiai antrųjų balsų ir tapo viceprezidentu. 1804 metais ratifikavus Dvyliktąją JAV konstitucijos pataisą, procedūra buvo pakeista - nuo to laiko kiekvienas rinkikas turėjo balsuoti atskirai ir už prezidentą, ir už viceprezidentą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Election of 1789
  2. Ellis, Founding the American Presidency, 1.
  3. Ellis, Founding the American Presidency, 2.