Pereiti prie turinio

1796 metų JAV prezidento rinkimai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
1792 Jungtinės Amerikos Valstijos 1800
1796 metų JAV prezidento rinkimai
1796 m. lapkričio 6 d. – 1796 m. gruodžio 7 d.
Kandidatas Džonas Adamsas Tomas Džefersonas Tomas Pinknis
Partija Federalistai Demokratai-respublikonai Federalistai
Valstija Masačiusetsas Virdžinija Pietų Karolina
Rinkėjų kolegijos balsų 71 68 59
Laimėta valstijose 9 7
Rinkėjų balsų 35 726 31 115
Santykis 53,4 % 46,6 %
1796 metų JAV prezidento rinkimų rezultatų žemėlapis.

Išrinktasis prezidentas
Džonas Adamsas
Federalistai

1796 metų JAV prezidento rinkimai buvo tretieji JAV prezidento rinkimai, vykę 1796 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Tai buvo pirmieji ir vieninteliai rinkimai JAV prezidento rinkimų istorijoje, kai JAV prezidentas ir JAV viceprezidentas buvo išrinkti iš skirtingų partijų.

Pareigas ėjęs prezidentas Džordžas Vašingtonas atsisakė kandidatuoti trečiajai kadencijai. Viceprezidentas Džonas AdamsasMasačiusetsas buvo Fedaralistų partijos kandidatas į prezidentus, o buvęs Šiaurės Karolinos gubernatorius Thomas Pinckney buvo federalistų kandidatas į viceprezidetus. Jų oponentai buvo Demokratų-respublikonų partijos iškelti kandidatai buvęs JAV valstybės sekretorius Thomas JeffersonVirdžinijos (į prezidentus) ir senatorius Aronas BurasNiujorko. Šiuo atžvilgiu, kiekvienas kandidatas kovojo už savo pergalę į postą, kuriam jis buvo iškeltas.

Kitaip nei praeituose JAV prezidento rinkimuose niekas nedrįso prognozuoti rinkimų baigties. Abi partijos aršiai kovojo už savo kandidatus. Politiniuose debatuose federalistai kaltino demokratus-respublikonus smurtu Didžiojoje Prancūzijos revoliucijoje,[1] o šie savo ruožtu kaltino federalistus monarchijos ir aristokratijos protegavimu. Užsienio politikos atžvilgiu demokratai-respublikonai pasmerkė federalistus dėl per daug palankios Britanijai Džėjaus sutarties. Prancūzijos ambasadorius sutrikdė demokratus-respublikonus netikėtai prieš pat rinkimus viešai išreikšdamas palaikymą ir užsipuldamas federalistus.

Nors Adamsas ir laimėjo rinkimus, Tomas Džefersonas surinko daugiau rinkikų kolegijos narių balsų nei Pinknėjus ir buvo išrinktas viceprezidentu.

  1. Presidential Election of 1796, retrieved on 2009-11-05.