Jungtinių Valstijų Kongresas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kongreso herbas

Jungtinių Valstijų Kongresas (angl. the Congress of the United States) – JAV federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamasis organas. Jį sudaro dveji rūmai: Atstovų Rūmai ir Senatas.

Kongresą sudaro 535 nariai. Atstovų Rūmai turi 435 narius, kurie vadinami kongresmenais, kurių kiekvienas atstovauja savo apygardai ir yra renkamas dvejų metų kadencijai. Kongreso narių rinkimų apygardos sudaromos atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Amerikos Samoa, Kolumbijos apygarda, Guamas ir Mergelių salos į Rūmus siunčia balso teisės neturinčius atstovus; Puerto Rikas taip pat siunčia balsavimo teisės neturintį atstovą ketveriems metams; Šiaurės Marianų salos neatstovaujamos. Senatą sudaro 100 narių, kurie vadinami senatoriais ir yra renkami po du nuo kiekvienos valstijos, nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus, šešerių metų kadencijai. Kas dveji metai perrenkama apie trečdalį Senato narių. Ir senatoriai, ir kongresmenai renkami tiesioginių rinkimų metu.

Kongresas gali Kongreso aktais reguliuoti tarpvalstijinę ir užsienio prekybą, mokesčius, organizuoti federalinius teismus, išlaikyti armiją, skelbti karą ir imtis kitų „būtinų ir tinkamų“ priemonių.

JAV konstitucija suteikia visą federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamąją galią Kongresui. Abeji Kongreso rūmai yra lygiateisiai, tačiau kiekvieni rūmai turi specialių galių, kurių neturi kiti. Senato patarimas ir sutikimas reikalingas prezidento pasirinktų aukšto laipsnio pareigūnų patvirtinimui ir sutarčių ratifikavimui. Biudžeto įplaukų įstatymo projektus privalo teikti Atstovų Rūmai, ir tik jie gali inicijuoti apkaltos procesus.

Kongresas posėdžiauja JAV Kapitolijuje Vašingtone. 2015 m. sausio 3 d. pradėjo eiti pareigas 114-asis Kongresas.

Kapitolijaus vakarinis fasadas. Pietinėje Kapitolijaus pusėje yra Atstovų Rūmai (dešineje); šiaurinėje pusėje yra Senato Rūmai (kaireje).

Vikiteka