Odoakras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Odoakras
Italijos karalius
Young Folks' History of Rome illus420.png
Gimė: 435 m.
Mirė: 493 m. vasario 2 d. (~58 metai)
Tėvas: Edekas
Sutuoktinis(-ė): Svangilda
Vaikai:

Теlа

Italijos karalius
Valdė: 476 m. - 493 m. (~17 metų)
Pirmtakas: Romulas Augustulas
Įpėdinis: Teodorikas Didysis
Commons-logo.svg Vikiteka: OdoakrasVikiteka
Teritorija Odoakro valdymo metais

Odoakras (435493 m. vasario 2 d.) – germanų federacijos generolas, kuris 476 m. rugsėjo 4 dieną nuvertė Romulą Augustulą – paskutinįjį Vakarų Romos imperatorių.

Apie ankstyvą Odeakro gyvenimą yra mažai žinoma. Jo tėvas buvo Edekas, hunų pavaldinys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai Orestas 475 metais buvo Vakarų Romos imperatoriaus Julijaus Nepočio paskirtas karo vadu ir patricijumi, Odoakras tapo Italijos germanų federacijos vadu. Norėdamas įgauti jų paramą ir paimti valdžią, Orestas federatams pažadėjo trečdalį Italijos žemių, jeigu jie sukils prieš imperatorių Nepotį. Federatai priėmė pasiūlymą ir sukėlė maištą, kaip planuota.

475 m. rugpjūčio 28 dieną Nepotis pabėgo į Dalmatiją. Tada Orestas savo nepilnametį sūnų Momilą paskelbė imperatoriumi Romulu Augustulu. Odoakras nugalėjo Orestą, paėmė jį į nelaisvę ir nužudė. Po sukilimo, germanų federatai ir didelė dalis romėnų kariuomenės paskelbė Odoakrą Italijos karaliumi. 476 m. Odoakras užėmė Ravenos miestą ir tų pačių metų rugsėjo 4 dieną privertė Vakarų Romos imperatorių Romulą Augustulą atsisakyti sosto.

476 metais Odoakras oficialiai tapo pirmuoju germanų karaliumi Italijoje. Odoakras su jungtine romėnų ir germanų kariuomene nugalėjo vandalus Sicilijoje. Jis sugebėjo užkariauti visą salą 477 metais. 480 metais buvo užkariauta visa Dalmatija. Sudaryti paktai su vestgotais ir frankais dėl kovų su burgundais, alemanais ir saksais.

Didėjant karalystei, Odoakro populiarumas ir įtaka augo. Tai kėlė nerimą Zenonui, Rytų Romos imperatoriui. Norėdamas Odoakro atsikratyti, jis pasiūlė Panonijoje esantiems ostgotams ir jų vadui Teodorikui Didžiajam dalį Italijos žemių. 488 metais ostgotai perėjo Alpes.

Ostgotai, įsiveržę į Italiją, nugalėjo Odoakrą Akvilėjoje 488 m., Veronoje 489 m. ir prie Ado upės 490 metais. 490 metų pabaigoje ostgotai apgulė Raveną. Apgultis truko trejus metus. 493 m. vasario 2 d. tarp Odoakro ir Teodoriko Didžiojo buvo pasirašyta taikos sutartis. Po sutarties pasirašymo Odoakras buvo nužudytas.

Karališkieji titulai
Prieš tai:
Romulas Augustulas
Italijos karalius
476493
Po to:
Teodorikas Didysis