Gintama

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gintama
Žanras Nuotykiai, mokslinė fantastika, komedija
Manga
Autorius Hideaki Sorachi
Leidėjas JP Shueisha
ŠA Viz Media
Serializuota  Weekly Shōnen Jump
(2003-12-08 – 2018-09-15)
Jump GIGA
(2018-12-28 – 2019-02-22)
Gin Tama app
(2019-05-13 – 2019-06-20)
ŠA
Shōnen Jump
Leidimo metai 2003 m. gruodžio 8 d. –
2019 m. birželio 20 d.
Tomų sk. 77
TV anime
Režisierius Shinji Takamatsu (#1–105)
Yōichi Fujita (#100–201)
Studija Sunrise
Kanalas JP TXN (TV Tokyo)
Rodymo laikotarpis 2006 m. balandžio 4 d. –
2010 m. kovo 25 d.
Serijų sk. 201
OVA: Gintama: Love Incense Arc
Režisierius Chizuru Miyawaki
Studija Bandai Namco Pictures
Serijų sk. 2
Išleidimo data 2015 m. balandžio 8 d. – 2016 m. kovo 30 d.
Trukmė
Susiję

Animaciniai filmai

 • Gintama: The Movie (2010)
 • Gintama: The Movie: The Final Chapter: Be Forever Yorozuya (2013)
 • Gintama: The Final (2021)

Filmai

 • Gintama (2017)
 • Gintama 2 (2018)


Gin Tama (jap. 銀魂; liet. pažodž. Sidabrinė siela) – japoniškas manga leidinys, iliustruotas bei parašytas Hideaki Sorachi. „Gintama“ pasakojama apie samurajų Gintoki Sakata, kuris, norėdamas sumokėti nuomos mokestį, dirba laisvai samdomą darbą su savo bičiuliais Šinpači Šimura bei Kagura. Šio kūrinio siužetas vystosi alternatyviu Edo periodu, kai veikėjų pasaulis užkariaujamas ateivių, vadinamų Amanto. Komikso redaktoriui pasiūlius sukurti istorinį manga leidinį, autorius nusprendė panaudoti šį mokslinės fantastikos elementą, leidusį toliau vystyti veikėjų būdo bruožus. Nuo 2003 m. gruodžio iki 2018 m. rugsėjo mėnesio komiksas buvo publikuojamas „Shueisha“ leidyklos „Weekly Shōnen Jump“, o nuo 2018 m. gruodžio iki 2019 m. vasario mėnesio „Jump GIGA“ žurnaluose. Publikacija buvo baigta 2019 m. gegužės ir birželio mėnesiais „Gin Tama“ programėlėje. Originali šio komikso video animacija, sukurta „Sunrise“ animacijos studijos, buvo rodoma „Jump Festa 2006“ anime ture 2005 metais. Po demonstracijos „Gintama“ pradėtas transliuoti TV Tokyo kanale. Nuo 2006 m. balandžio iki 2018 m. buvo išleisti 367 šio anime epizodai. Taip pat pagal komiksą buvo sukurti trys animaciniai filmai. Pirmojo iš jų premjera įvyko 2010 m. balandžio mėnesį. Antrasis pirmą kartą publikai parodytas 2013 m. birželio, o trečiasis – 2021 m. vasario mėnesį. 2017 m. birželį „Warner Bros.“ kino studija išleido vaidybinę „Gintama“ filmo versiją[1] Japonijoje. Taip pat pagal šį komiksą buvo išleista ir įvairių romanų bei kompiuterinių žaidimų.

Pirmąją amerikietiškąją „Gintama“ komikso licenciją įsigyjo „Sentai Filmworks“ kino studija. Taip pat ji buvo suteikta ir „Viz Media“ leidyklai Šiaurės Amerikoje. Ši taip pat išleido atskiras mangos dalis bei išpublikavo pirmuosius šios skyrius „Shonen Jump“ antologijoje. Pastarojoje „Gintama“ debiutavo 2007 m. sausį ir buvo publikuojama po vieną dalį per mėnesį. Internetinė svetainė Crunchyroll įsigyjo leidimą transliuoti „Gintama“ animacines serijas. Japonijoje išspausdinta virš 55 milijonų „Gintama“ mangos kopijų. Anime ir DVD įrašai ne kartą atsirado geriausiųjų dešimtuke įvairiose platformose. Anot TV Tokyo, dėl „Gintama“ ir „Naruto“ anime populiarumo išaugo prekyba su užsieniu. Manga ir anime publikuojančios kompanijos teigiamai atsiliepė apie „Gintama“ komiksą, paminėdamos šio komiškumą, veikėjus, puikų siužetą bei veiksmo eigą.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas vyksta alternatyviu velyvuoju Edo laikotarpiu, kai žmoniją užpuolą Amanto (jap., 天人amanto) vadinami ateiviai. Samurajai kaunasi norėdami išgelbėti planetą, tačiau šiogunas, suvokęs, kokie stiprūs jo priešininkai, pasiduoda. Jis pasirašo nesąžiningą kontraktą, anot kurio kardų nešiojimas viešoje erdvėje uždraudžiamas, o ateiviams leidžiama įžengti į valstybę. Karių kardai konfiskuojami, o šiogunas tampa marionete. Komikso pagrindinis veikėjas – ekscentriškas samurajus Gintoki Sakata, dirbantis laisvai samdomą darbą. Jis padeda išgelbėti paauglio Šinpači Šimura seserį Tae, kurią ateivių grupė nori parduoti į viešnamį. Šinpači susižavi samurajumi ir, norėdamas sužinoti daugiau apie paslaptingąjį karį, tampa jo mokiniu. Išgelbėję ateivę Kagurą nuo jakudza mafijos grupuotės, Gintoki ir Šinpači priima šią į savo gretas. Trijulė tampa žinoma kaip Jorozuja (jap., 万事屋 Yorozuya; liet., „Mes darome viską“). Dirbdama ši grupė dažnai sutinka Šinsengumi policiją, kuri, atsiradus pavojingam nusikalteliui, padeda trijulei. Jorozuja taip pat susiduria su ankstesniais Gintoki sąjungininkais, besipriešinančiais ateivių veiklai. Buvusių sąjungininkų tarpe pastebimas revoliucionistas Kotaro Katsura. Nepaisant savo teroristinės veiklos prieš ateivių kontroliuojamą valdžią, jis draugiškas trijulės atžvilgiu. Nors kiekviename epizode matoma nauja istorija, kai kurių iš jų siužetai (kaip kad iš naujo pasirodančios blogiečių), vystomi toliau[2]. Kaip to pavyzdį galima pateikti antagonisto Šinsuke Takasugi siužetą. Buvęs Gintoki bendražygis mato samurajus ir kitus buvusius sąjungininkus kaip priešus ir siekia sunaikinti šiogunatą. Su laiku Takasugi randa pasekėjų, kurių tarpe yra Kaguros brolis Kamui bei elitinė Mimavarigumi karinė divizija, padėsianti jam įvykdyti savo didijį planą. Atsiradus pagrindiniam blogiečiui – nemirtingąjąm Utsuro – Gintoki, norėdamas apsaugoti Žemę nuo sunaikinimo, drauge su sąjungininkais susivienyja su priešais.

Temos ir stiliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antraisiais „Gintama“ leidybos metais Hideaki Sorachi į komikso siužetą nusprendė įtraukti daugiau dramatiškų elementų, tuo pat metu išlaikydamas šio komiškumą. Įvairūs „Gintama“ mangoje randami anekdotai yra komentarai apie kituose šionen (jap., 少年 shōnen) komiksuose pasitaikančias tipines situacijas. Pavyzdžiui, pirmame skyriuje, po Gintoki kovos su ateiviais ginant Tae ir Šinpači, pastarasis skundžiasi, jog samurajus kovėsi tik „vieną puslapį“, į ką šis atsako: „Tyliai! Vienas puslapis manga iliustratoriui yra ilgas laiko tarpas!“. Pernelyg stiprus Gintoki susidomėjimas „Weekly Shōnen Jump“ žurnalu (tai sukelia muštynes tarp jo ir kitų skaitytojų) taip pat pašiepia šionen komiksus, kadangi tokiais momentais naudojamos šiuose randamos frazės[3][4]. Kitos komiškos situacijos yra bendresnės ir reikalauja skaitytojo žinių apie Japonijos kultūrą[5]. Situacijų komiškumas publikuotojų apibūdinimas kaip „keistas“ ir „neįprastas“. Teigiama, jog šis padalintas į dvi kategorijas: „mokslinės fantastikos komediją“ (referuojama į scenas su ateiviais[6]) bei „samurajų komediją“. Siužete yra nuorodų į keletą istorinių asmenybių, pagal kurias sukurti kai kurie komikso veikėjai[7]. Išskyrus komiškus nitikimus, ateivių invazija bei Japonijos okupacija iškelia keletą socialinių problemų tarp gyventojų ir okupantų. Viena ryškiausių yra socialinė nelygybė[8]. Todėl, viena pagrindinių „Gintama“ temų yra visuomenės mėginimas išsaugoti savo gyvenimo būdą, o ne išpildyti kažkokią svajonę (kas pastebima kituose šionen komiksuose).

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2003 m. perspektyvus menininkas Hideaki Sorachi jau buvo sukūręs du trumpus leidinius žurnalui „Weekly Shōnen Jump[9]. Nepaisant to, jog autorius ruošėsi sukurti ilgalaikį leidinį, jo redaktorius pasiūlė sukurti manga seriją, paremta Šinsengumi ir įkvėptą televizinės dramos apie 1860-ųjų trupę, vaidinamą populiarių aktorių. Nepaisant to, jog autoriui patiko Šinsengumi, badymai sukurti ja paremtą manga leidinį nebuvo sėkmingi. Tačiau, vietoje to, kad visiškai paliktų šią idėją nuošaly, Hideaki Sorachi, į siužetą įtraukdamas fantastinių elementų ir veikėjais paversdamas įvairias tuo laikotarpiu gyvenusias asmenybes[10], susikoncentravo ties istoriniu Japonijos laikotarpiu. Pirminis manga serijos pavadinimas turėjo būti Yorozuya Gin san 万事屋銀さん, tačiau jis nepaliko įspūdžio menininkui. Galiausiai, po ilgų diskusijų šeimos tarpe, manga autorius nusprendė savo kūrinį pavadinti „Gintama“[11]. Nors Hideaki Sorachi ir nemanė, jog vienas iš jo trumpų leidinių „Samuraider“ yra labai geras, jame vaizduojamos aplinkybės (kaip antai ateivių egzistavimas[12]) tapo „Gintama“ komikso pagrindu. Autoriui patiko Bakumatsu ir Sengoku periodai, kadangi tai buvo pokyčių visuomenėje laikotarpiai, atskliedžiantys kiek neigiamas, tiek teigiamas žmonijos puses. Manga veiksmo laikas buvo perkeltas į alternatyvų Bakumacu laikotarpį, kai samurajai išgyveno gyvenimo nuosmukį (pabrėžiamas bušido procesas)[13]. Anot autoriaus, „Rurouni Kenshin“ (1994 –1999) manga serija, kurios veiksmo laikas Bakumatsu ir Meidži periodai, taip pat tapo įkvėpimo šaltiniu.[14]

Medijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Gintama“ yra parašyta ir iliustruota Hideaki Sorachi. Manga leidyba prasidėjo 2003 m. gruodžio 8d. Shueisha antologijoje „Weekly Shōnen Jump[15]. Pirmą šio komikso dalį leidykla paplatino savo oficialiame „Weekly Shōnen Jump“ puslapyje[16]. 2018 m. buvo pranešta, jog manga serijos bus užbaigtos „Weekly Shōnen Jump“ rugsėjo 15 d.[17], tačiau, atėjus šiai dienai buvo perduota, jog „Gintama“ bus perkeliama į „Jump GIGA“ žurnalą[18][19]. Pastarąjąme manga buvo išleista tris kartus iš eilės (nuo 2018 m. gruodžio 28 d. iki 2019 m. vasario 22 d.[20][21][22]). 2019 m. vasario mėn. buvo pranešta, jog komiksas tęsis nemokamoje „Gin Tama“ programėlėje[23]. Naujas skyrius buvo išpublikuotas 2019 m. gegužės 13 d.[24]. Paskutinis komikso skyrius turėjo būti išleistas 2019 m. birželio 17d.[25], tačiau leidimo data buvo nukelta į birželio 20 d.[26]. Shueisha kompanija kaupė „Gintama“ komikso dalis tankobon (jap., 単行本 tankōbon) rinkiniuose, kurių pirmas išleistas 2004 m. rugpjūčio 2d[27]. „Viz Media“ gavo licenciją, leidžiančią publikuoti skyrius iš minėtojo komikso serijos „Shonen Jump“ žurnale San Diego Comic-Con International renginio metu 2006 m. Šiame žurnale kiekvieną mėnesį (nuo 2007 m. sausio iki vasario) buvo publikuojamas vienas „Gintama“ manga skyrius[28][29]. Tankobon rinkiniai buvo leidžiami remiantis „Viz Media“ „Shonen Jump Advanced“ leidimo duomenimis[30]. Pirmoji dalis buvo išleista 2007 m. birželio 3 d., o 2011 m. rugpjūčio 2 d. buvo išleista dvidešimt trečioji dalis[31][32]. „Viz Media“ komiksus nustojo publikuoti ties šia dalimi[33].

Jump Festa[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sunrise“ sukūrė du animacinius „Gintama“ filmus, parodytus „Jump Festa“ anime turo metu 2005 ir 2008 m. Į pirmą (filmo pavadinimas sutampa su komikso pavadinimu) įeina įvairios istorijos, skirtos pristatyti serialo veikėjus.[34] Antrasis animacinis filmas, pavadintas Širojaša Kotan (jap., 白夜叉降誕 Shiroyasha Kotan), iš pradžių vyksta karo tarp ateivių ir samurajų metu, vėliau paaiškėjant, jog tai nėra tikrovė[35]. 2009 m. rugsėjo 30 d. Aniplex išleido DVD pavadinimu „Gintama Jump Anime Tour 2008 & 2005“. Šiame yra ne tik 2005 ir 2008 m. specialieji animaciniai filmai, bet ir jų įgarsinimas[35]. Specialusis anime DVD išleistas kartu su ribotu 58-ojo mangos tomo leidimu 2015 m. balandžio 3 d.[36] Ketvirtasis specialusis leidinys buvo išleistas 2015 m.

Anime[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gintama[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2006 m. balandžio 4 d. TV Tokyo kanale debiutavo „Sunrise“ sukurta „Gintama“ anime ekranizacija. Pirmieji devyniasdešimt devyni epizodai buvo režisuojami Shinji Takamatsu. Iki šimtas penktojo epizodo režisūra užsiimė Shinji Takamatsu bei Yoichi Fujita, o ties likusiomis serijomis dirbo tik Yoichi Fujita.[37] 2009 m. sausį pastarasis užsiminė, kad nedalyvaus šio anime ketvirtojo sezono kūrime. Tačiau 2009 m. vasarį buvo patvirtinta, jog anime visgi bus tęsiamas ir režisuojamas Youchi Fujita.[38] Serialas baigėsi 2010 m. kovo 25 d.[39]

2008 m. lapkritį TV Tokyo ir vaizdo įrašų transliavimo platforma Crunchyroll susitarė, jog pastaroji serialus su angliškais subtitrais transliuos nemokamai praėjus savaitei po jų pasirodymo Japonijos televizijos ekranuose. Platformą prenumeruojantys naudotojai gali žiūrėti naujas serijas praėjus valandai po jų pasirodymo Japonijoje.[40] Ši platforma transliuoja ne tik kiekvieną savaitę išleidžiamas, bet ir senąsias „Gintama“ anime serijas.[41] Anime licencijuota Šiaurės Amerikoje įsikūrusios „Sentai Filmworks“ ir platinama „Section23 Films“. 2010 m. balandžio 27 d. DVD formatu išleista pirmoji „Gintama“ trylikos epizodų kolekcija su angliškais subtitrais.[42] [43] Angliškus subtitrus turinčių serijų buvo išleista tik keturiasdešimt devynios. Tačiau, netrukus po „Gintama“ filmo licencijavimo, „Sentai Filmworks“ paskelbė, kad, priklausomai nuo šio populiarumo, bus svarstoma galimybė transliuoti daugiau „Gintama“ anime serijų Šiaurės Amerikoje (galimai dubliuotų anglų kalba).[44] Anime versija su subtitrais pradėta rodyti „Shorts HD“ platformoje 2015 m. liepos 12 d.[45] 2016 m. liepos 1 d. Crunchyroll paskelbė, jog „Gintama“ bus iš naujo transliuojama Blu-ray ir DVD formatais bei dubliuojama anglų kalba.[46]

Filmai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Animaciniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal licencijuotą kūrinį buvo sukurti trys filmai. Pirmasis – „Šinjaku Benizakura-Hen" (jap., 銀魂 新訳紅桜篇 Shinyaku Benizakura-Hen) – Benizakura skyriaus „Gintama“ mangoje perpasakojimas. Čia vienas iš Kiheitai armijos narių užpuola Kotaro Katsura, o Gintoki leidžasi šio ieškoti[47][48]. Vienoje iš šio animacinio filmo reklamų žaismingai užsiminama, jog „tikroji (anime) pabaiga" parodoma filme[49]. Pastarojo premjera įvyko balandžio 24d. Pirmosiomis dienomis jis surinko virš dviejų[50], o iš viso apie trylika milijonų dolerių[51]. 2012 m. gegužės 29 d. Šiaurės Amerikoje „Sentai Filmworks“ išleido šį filmą DVD ir Blu-ray formatais [52]. 2012 m. rugpjūčio mėn. „Weekly Shōnen Jump“ paskelbė apie antrojo „Gintama“ filmo kūrimą, kurio scenarijų kūrė pats Hideaki Sorachi.[53] Filmas pavadintas „Gintama: The Movie: The Final Chapter: Be Forever Yorozuya". Istorija apima keliaujantį į ateitį Gintoki, kur jam tenka susidurti su paslaptinga burtininkų grupe. Japonijoje animacinis filmas buvo išleistas 2013 m. liepos 6 d. Nors buvo teigiama, jog šis filmas yra paskutinis, režisierius Yoichi Fujita pakomentavo, kad jei jis taptų labai populiariu, būtų kuriamas jo tęsinys.[54] Filmas sugebėjo pranokti savo pirmtaką.[55] „Gintama: The Final" animacinio filmo premjera įvyko 2021 m. sausio 8 d.[56][57] Filmo pabaiga sutampa su originalaus „Gintama“ komikso pabaiga, tačiau į siužetą buvo pridėta ir naujų detalių.[58]Pirmąją filmo rodymo savaitę teatro žiūrovams buvo įteikiamos Hideaki Sorachi iliustruotos „Demon Slayer" (jap., 鬼滅の刃 Kimetsu no Yaiba) atvirutės, kuriose buvo vaizduojamas pagrindinis veikėjas Tandžiro Kamado bei kariai Hašira (jap., 柱 hashira).[59] [60]

Vaidybiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2016 m. birželį „Shueisha“ paskelbė, kad pagal anime bus sukurtas vaidybinis filmas. Jo premjera įvyko 2017 m. liepos 14 d. Yūichi Fukuda buvo atsakingas už filmo režisavimą bei scenarijų. Filme Gintoki Sakata vaidina Shun Oguri[61], Kaguros vaidmenį atlieka Kanna Hashimoto, o Masaki Suda vaidina Šinpachi Šimura.[62] Filme rodoma ištrauka iš Benizakura epizodo, kur Kotaro Katsurą užpuola armijos Kiheitai narys, o Gintoki pradeda jo ieškoti. 2017 m. lapkritį Shun Oguri ir režisierius Yuichi Fukuda paskelbė apie filmo tęsinio kūrimą, planuojamą išleisti 2018 m. vasarą [63] 2018 m. balandžio mėn. buvo paskelbta, jog Shun Oguri, Kanna Hashimoto ir Masaki Suda atitinkamai atliks Gintokio, Kaguros ir Šinpači vaidmenis. Filmui taip pat buvo suteiktas laikinas pavadinimas „Gintama 2 [64], kuris galiausiai buvo pavadintas „Gintama 2: Okite wa Yaburu tame ni koso Aru“. (liet. „Gintama 2: taisyklės sukurtos tam, kad būtų laužomos“). Filmo premjera įvyko 2018 m. rugpjūčio 17 d., surenkant 280 milijonų jenų dienos bėgyje. Vos per 7 dienas buvo parduota milijonas šio filmo bilietų.[65]

Požiūris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2016 m. gegužės mėn. buvo išspausdinta 50 mln.[66], o 2018 m. vasario mėn. – virš 55 mln. „Gintama“ kopijų[67]. 2007 m. kovo mėn. „Shueisha“ paskelbė, kad pirmojo tomo kopijų pardavimo kiekis viršijo milijoną.[68] Ne kartą Japonijos komiksų reitinguose pasirodę kiti „Gintama“ tomai taip pat buvo gausiai parduodami [69] [70]Septynioliktasis manga tomas buvo dešimtu geriausiai parduodamu Japonijoje leidiniu 2007 m.[71] 2008 m. „Gintama“ atsirado dviejose Oricon apklausose. Ji atsidūrė pirmoje vietoje kaip „juokingiausia manga“ ir užemė penktą vietą „įdomiausios mangos“ kategorijoje.[72] [73] Kitoje 2009 m. apklausoje komiksas užemė šeštą vietą į filmus norimų adaptuoti komiksų sąraše [74] Žurnalo „Zassosha Puff“ „Japanese manga" apklausoje „Gintama“ užėmė antrą vietą kategorijoje „geriausios ilgos istorijos“.[75] Fuji News Network teigė, kad „Gintama“ yra vienas iš anime, atsakingų už medinių kardų išpopuliarėjimą užseniečių tarpe 2008 m., kadangi tais metais Hokaido mažmenininkai pastebėjo šių paklausos padidėjimą.[76] Šiaurės Amerikoje „Gintama“ buvo įvertinta kaip geriausia nauja 2007 m. šionen manga About.com skaitytojų apklausoje [77]. Japoniškos animacijos skatinimo draugijos apdovanojime (kitaip Anime EXPO) 2008 m. „Gintama“ buvo nominuota kaip „geriausia manga – komedija“, tačiau pralaimėjo „Negima! Magister Negi Magi“ komiksui.[78] [79] Į anglų kalbą išversto komikso pardavimai taip pat buvo aukšti, o kai kurie skyriai buvo įtraukti į „Diamond Comic Distributors“ 300 geriausių grafinių romanų sąrašą.[80] [81] Pirmasis „Gintama“ lengvasis romanas tapo geriausiai parduodamu Japonijos romanu 2006 m.[82] Lygiai tas pats atsitiko it su trečiąja romano dalimi 2008 m.[83] Serialo pardavimo DVD formatu reitingas taip pat ne kartą buvo įtrauktas į Japonijos anime DVD įvertinimų sąrašą, [84] [85] o trečiasis trečiojo sezono DVD užėmė devintą vietą Japonijos Amazon.com perkamiausių DVD dešimtuke 2008 m.[86]Puff“ internetinėje apklausoje „Gintama“ užemė pirmą vietą kategorijoje „geriausia animacija“.[87] Praėjus vos dviems savaitėms po „Gintama“ OVA išleidimo DVD formatu buvo parduota virš šešiasdešimt vieno tūkstančio kopijų, todėl ši tapo geriausiai parduodamu originaliu animaciniu vaizdo įrašu Japonijoje 2009 m.[88]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Fukuda, Yuichi. „銀魂 (Gintama)”, Warner Bros. Pictures, 2017, Japonija. Prieiga: < eiga.com/movie/85208 >
 2. Santos, Carlo. “RIGHT TURN ONLY!! Gin and Juice.” Anime News Network, 2009. Prieiga: <https://www.animenewsnetwork.com/right-turn-only/2009-05-12 >
 3. Santos, Carlo. „RIGHT TURN ONLY!! Gin and Juice.” Anime News Network, 2008. Prieiga: <https://www.animenewsnetwork.com/right-turn-only/2008-07-08>
 4. Aoki, Deb. „Gin Tama, Volume 1 by Hideaki Sorachi.” About.com, 2009. Prieiga: <manga.about.com/od/vizmedia/gr/GinTama1.htm > Nuoroda tikrinta 2009-07-11.
 5. Santos, Carlo. „Gin Tama, Vol. 5 Review.” Anime News Network, 2008. Prieiga: <www.animenewsnetwork.com/review/gintama/gn-5>. Nuoroda tikrinta 2009-07-11.
 6. Douresseaux, Leroy. „Gin Tama: Volume 13.” Comic Book Bin, 2009. Prieiga:<www.comicbookbin.com/gintama013.html> Nuoroda tikrinta 2009-08-04.
 7. Sorachi, Hideaki, 2008. Gin Tama, Vol. 7. Viz Media. P. 50. ISBN 978-1-4215-1620-2.
 8. Santos, Carlo. „RIGHT TURN ONLY!! Yotsuba and RTO.” Anime News Network, 2007. Prieiga:<www.animenewsnetwork.com/right-turn-only/2007-06-26> Nuoroda tikrinta 2009-07-08.
 9. Sorachi, Hideaki, 2007. Gin Tama, Vol. 2. Viz Media. P. 152. ISBN 978-1-4215-1359-1.
 10. Sorachi, Hideaki, 2007. Gin Tama, Vol. 1. Viz Media. 204–205. ISBN 978-1-4215-1358-4. Prieiga: <https://archive.org/details/gintamavol1nobod0000sora/page/204/mode/2up>
 11. Sorachi, Hideaki, 2008. Gin Tama, Vol. 5. Viz Media. P. 46. ISBN 978-1-4215-1618-9.
 12. Sorachi, Hideaki, 2007. Gin Tama, Vol. 1, Viz Media, P. 203. ISBN 978-1-4215-1358-4. Prieiga:<https://archive.org/details/gintamavol1nobod0000sora/page/203/mode/2up>
 13. Quick Japan (japoniškai), Otashuppan, 2009. 22–41. ISBN 978-4778311940. Prieiga: <https://tieba.baidu.com/p/1849269892?red_tag=2898747033>
 14. Sorachi, Hideaki, 2021. „jūgo sakka no shukuji shōkai“ 15作家の「祝辞」紹介, Twitter (japoniškai), Shueisha. Priežastis, dėl kurios istoriniai pasakojimai pritaikomi įvairiuose šiuolaikiniuose komiksuose bei kompiuteriniuose žaidimuose ir dėl kurios šie pokyčiai palaikomi jaunimo, susijusi su „Ruroken“. Kaip ir visada, aš buvau vienas iš ridikų vagių, ar, ne, vyriausiasys iš jų, kuris įžengė į pono Watsuki puoselėjamus laukus ir pardavinėjau ridikus. <...> Mes visi esame „Ruroken“ vaikai, tad prašau, neteiskite mūsų už tai.
 15. 2004 nen shin'nen 2 gō" 2004年新年2号 (japoniškai), Shueisha, 2008. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20080205050754/http://jump.shueisha.co.jp/henshu/backnumber/2004/02.html%3ENuoroda tikrinta 2009-06-18.
 16. „Shonen Jump Posts 1st Japanese Chapters of 22 Manga for Free“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-08-03/shonen-jump-posts-1st-japanese-chapters-of-22-manga-for-free> Nuoroda tikrinta 2009-08-10.
 17. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama Manga Ends in 5 Chapters“. Anime News Network, 2018. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-08-19/gintama-manga-ends-in-5-chapters/.135617> Nuoroda tikrinta 2018-08-22.
 18. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama Manga Moves to Jump Giga Magazine“. Anime News Network, 2018. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-09-14/gintama-manga-moves-to-jump-giga-magazine/.136776> Nuoroda tikrinta 2018-09-15.
 19. "'Gintama' yaku jūgo nen no rekishi ni maku! 'Saishūkai no mukou gawa' o janpu giga ni shirīzu keisai"「銀魂」約15年の歴史に幕!“最終回のむこう側”をジャンプGIGAにシリーズ掲載. Natalie (japoniškai), 2018. Prieiga:<https://natalie.mu/comic/news/299779> Nuoroda tikrinta 2020-06-18.
 20. "'Gintama' konkai mo kanketsu narazu, kongo no tsudzuki wa kōshiki apuri de"「銀魂」今回も完結ならず、今後の続きは公式アプリで. Natalie (japoniškai), 2019. Prieiga:<https://natalie.mu/comic/news/320989> Nuoroda tikrinta 2020-06-18.
 21. "'Gintama' janpu GIGA saishin hanashi no tobirae o konomitakeshi ga kaku, Nishio ishin gensaku no yomikiri mo"「銀魂」ジャンプGIGA最新話の扉絵を許斐剛が描く、西尾維新原作の読切も. Natalie (japoniškai), 2019. Prieiga:<https://natalie.mu/comic/news/317407> Nuoroda tikrinta 2020-06-18.
 22. Hodgkins, Crystalyn. „Gintama Manga Starts Final Run in Jump GIGA Magazine on December 28“, Anime News Network, 2018. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-12-02/gintama-manga-starts-final-run-in-jump-giga-magazine-on-december-28/.140242> Nuoroda tikrinta 2018-12-02.
 23. Sherman, Jenniferm, 2019. „Gintama Manga 'Continues' in App“. -Anime News Network. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2019-02-21/gintama-manga-continues-in-app/.143733> Nuoroda tikrinta 2019-02-21.
 24. Hodgkins, Crystalyn. „Gintama Manga Continues in App Starting on May 13“. Anime News Network, 2019. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2019-05-02/gintama-manga-continues-in-app-starting-on-may-13/.146337> Nuoroda tikrinta 2019-05-02.
 25. Hodgkins, Crystalyn. „Gintama Manga’s 'Final' Chapter Will Launch on June 17“. Anime News Network, 2019. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2019-05-27/gintama-manga-final-chapter-will-launch-on-june-20/.147131> Nuoroda tikrinta 2019-06-27.
 26. "`Gintama' hontonihonto de honto no kanketsu! Saigo no yosan o furishibotta kansha no shinbun kōkoku mo"「銀魂」ホントにホントでホントの完結!最後の予算を振り絞った感謝の新聞広告も. Natalie (japoniškai), 2019. Prieiga:<https://natalie.mu/comic/news/336384> Nuoroda tikrinta 2020-06-18.
 27. "Gintama – gintama – 1"銀魂―ぎんたま― 1 (japoniškai), Shueisha, 2004. Prieiga:<http://books.shueisha.co.jp/items/contents.html?isbn=4-08-873623-0&mode=1> Nuoroda tikrinta 2009-06-17.
 28. Shonen Jump May 2007". Viz Media, 2009. Prieiga:<https://www.viz.com/shonenjump> Nuoroda tikrinta 2009-06-19.
 29. „Shonen Jump January 2007“, Viz Media, archyvuota iš originalaus šaltinio, 2009. Prieiga:<https://www.webcitation.org/5hfwQODLF?url=http://shonenjump.viz.com/whatisjump/issues.php?id=143> Nuoroda tikrinta 2009-06-19.
 30. „Gin Tama, profiles“, Viz Media, 2009. Nuoroda į originalaus straipsnio archyvą: <https://web.archive.org/web/20100214115357/http://viz.com/products/products.php?&series_id=698&section=profiles>. Nuoroda tikrinta 2009-06-17.
 31. Gin Tama, Vol. 1“, Viz Media.
 32. Sorachi, Hideaki. Gin Tama, Vol. 23, 2011. ISBN 978-1421528212.
 33. Manry, Gia. „News: Viz Confirms Gintama Manga 23 Is Final N. American Volume (Updated)“, Anime News Network, 2011. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2011-04-14/u.s-retailers-list-gintama-manga-23-as-final-volume> Nuoroda tikrinta 2013-12-19.
 34. Sorachi, Hideaki.Gin Tama, Vol. 8, Viz Media, P. 46. 2008. ISBN 978-1-4215-1621-9. 
 35. 35,0 35,1 Gintama janpu anime tsuā 2008&2005 DVD“ 銀魂 ジャンプアニメツアー2008&2005 DVD (japoniškai). Prieiga:<https://www.amazon.co.jp/dp/B002E7ASB8/> Nuoroda tikrinta 2009-07-12.
 36. Loo, Egan. „News: Gintama Manga to Bundle Unaired Anime Episode on DVD“. Anime News Network, 2014. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2014-11-07/gintama-manga-to-bundle-unaired-anime-episode-on-dvd/.80777> Nuoroda tikrinta 2014-12-21.
 37. Loo, Egan. „Yoichi Fujita to Stop Directing Gintama This Spring“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-01-11/yoichi-fujita-to-stop-directing-gintama-this-spring> Nuoroda tikrinta 2009-07-11. 
 38. Loo, Egan. „Gintama Anime to Continue for Fourth Year (Updated)“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-02-19/gintama-anime-to-continue-for-fourth-year> Nuoroda tikrinta 2009-03-31. 
 39. "Dai 190–201" 第190–201 [Serijos 190–201] (japoniškai). TV Tokyo, 2010. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20100416174733/http://www.tv-tokyo.co.jp/contents/gintama/episodes/episodes15/index.html> Nuoroda tikrinta 2009-10-08. 
 40. Loo, Egan. „Crunchyroll to Stream Shugo Chara, Skip Beat Anime (Update 2)“. Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2008-11-20/crunchyroll-to-stream-shugo-chara-skip-beat-anime> Nuoroda tikrinta 2009-3-31. 
 41. Loo, Egan. „Multinational, Same-Day Debuts of Shippuden, Gintama, Kurokami“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-01-08/multinational-same-day-debuts-of-shippuden-kurokami-begin> Nuoroda tikrinta 2009-03-31. 
 42. Loo, Egan. „Sentai Adds Gintama, Hidamari Sketch x 365 Anime (Update 2)“. Anime News Network, 2010. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2010-01-21/sentai-adds-gintama-hidamari-sketch-x-365> Nuoroda tikrinta 2010-02-28. 
 43. Beverdige, Chris. „Sentai Acquires Gintama, Asatte no Houkou and Cossette“, Mania Entertainment, 2010. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20100123182536/http://www.mania.com/sentai-acquires-gintama-asatte-houkou-cossette_article_120086.html> Nuoroda tikrinta 2010-01-23. 
 44. Hodgkins, Crystalyn. „Sentai Filmworks Considers More Gintama Based on Film Sales“, Anime News Network, 2012. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2012-03-18/sentai-filmworks-considers-more-gintama-based-on-film-sales> Nuoroda tikrinta 2021-06-17. 
 45. „Ani-make your day when you tune in to #Gintama - every day at 6 AM and 2 PM on #ShortsHD!“ (Tweet). 2015 – via Twitter. 
 46. Hodgkins, Crystalyn. „Crunchyroll to Dub Release Anime on BD/DVD“, Anime News Network, 2016. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2016-07-01/crunchyroll-to-dub-release-anime-on-bd-dvd/.103876> Nuoroda tikrinta 2016-07-01. 
 47. Loo, Egan. „Gintama, Haruhi Suzumiya Films' Dates Listed in 2010“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-11-02/gintama-haruhi-suzumiya-films-listed-for-2010> Nuoroda tikrinta 2009-11-03.
 48. Loo, Egan. „Gintama, Precure, Shin-chan Movie Trailers Streamed“,Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-12-12/gintama-precure-shin-chan-movie-trailers-streamed> Nuoroda tikrinta 2009-12-12.
 49. Loo, Egan. „Gintama Anime Movie’s 3 TV Ads Streamed“. Anime News Network, 2010. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2010-01-28/gintama-anime-movie-3-tv-ads-streamed> Nuoroda tikrinta 2010-04-03.
 50. Hodgkins, Crystalyn. „Japanese Box Office, April 24–25“. Anime News Network, 2010. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2010-04-29/japanese-box-office-april-24-25>Nuoroda tikrinta 2010-04-30.
 51. Loo, Egan. „Sentai Filmworks Licenses Gintama: The Movie“. Anime News Network, 2012. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2012-02-09/sentai-filmworks-licenses-gintama-the-movie> Nuoroda tikrinta 2012-02-09.
 52. Beveridge, Chris. „Sentai Filmworks Announces May Anime Release Slate“. The Fandom Post, 2012. Prieiga:<https://www.fandompost.com/2012/02/14/sentai-filmworks-announces-may-anime-release-slate/> Nuoroda tikrinta 2012-02-14.
 53. Loo, Egan. „Gintama Gets 2nd Film Written by Manga Creator“, Anime News Network, 2012. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2012-08-22/gintama-gets-2nd-film-written-by-manga-creator> Nuoroda tikrinta 2012-08-26. 
 54. Hodgkins, Crystalyn. „'Final' Gintama Film Director Discusses Possible Continuation“. Anime News Network. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2013-07-15/final-gintama-film-director-discusses-possible-continuation> Nuoroda tikrinta 2013-08-05. 
 55. Ressler, Karen. „'Final' Gintama Film Sells 1 Million+ Tickets“. Anime News Network. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2013-08-05/final-gintama-film-sells-1-million+tickets> Nuoroda tikrinta 2013-08-05. 
 56. Sherman, Jennifer. „New Gintama Anime Film Opens in 2021“. Anime News Network, 2019. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2019-12-21/new-gintama-anime-film-opens-in-2021/.154616> Nuoroda tikrinta 2019-12-21.  
 57. Pineda, Rafael Antonio. „New Gintama Anime Film’s Teaser Claims January 2021 Film Is 'Finale for Real'“. Anime News Network, 2020. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2020-08-11/new-gintama-anime-film-teaser-claims-january-2021-film-is-finale-for-real/.162849> Nuoroda tikrinta 2020-08-20. 
 58. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama: The Final Anime Film Is Based on Manga’s Finale“, Anime News Network, 2020. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2020-08-19/gintama-the-final-anime-film-is-based-on-manga-finale/.163093> Nuoroda tikrinta 2020-08-20.
 59. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama The Final Film Presents Trailer, Demon Slayer Card Drawn By Gintama’s Hideaki Sorachi“, Anime News Network, 2020. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2020-12-07/gintama-the-final-film-presents-trailer-demon-slayer-card-drawn-by-gintama-hideaki-sorachi/.167195> Nuoroda tikrinta 2020-12-02. 
 60. Loo, Egan. „See Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Characters – as Drawn by Gintama’s Hideaki Sorachi“. Anime News Network, 2020. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/interest/2020-12-19/see-demon-slayer-kimetsu-no-yaiba-characters-as-drawn-by-gintama-hideaki-sorachi/.167639> Nuoroda tikrinta 2020-12-19. 
 61. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama Manga Gets Live-Action Film Adaptation in 2017 Starring Shun Oguri“. Anime News Network, 2016. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2016-06-30/gintama-manga-gets-live-action-film-adaptation-in-2017-starring-shun-oguri/.103788> Nuoroda tikrinta 2016-06-30. 
 62. Pineda, Rafael Antonio. „Live Action Gintama Film reveals main cast“, Anime News Network, 2016. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2016-08-03/live-action-gintama-film-reveals-main-cast/.104995> 
 63. Pineda, Rafael Antonio. „Gintama Live Action film gets sequel in Summer 2018“, Anime News Network, 2017. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2017-11-16/gintama-live-action-film-gets-sequel-in-summer-2018/.124105> 
 64. Pineda, Rafael Antonio. „Live-Action Gintama Film Sequel Brings Back Shun Oguri, Masaki Suda, Kanna Hashimoto“, Anime News Network, 2018. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-04-15/live-action-gintama-film-sequel-brings-back-shun-oguri-masaki-suda-kanna-hashimoto/.130408> 
 65. Komatsu, Mikikazu. „Live-Action Gintama 2 Sells One Million Tickets in Just 7 Days“. Crunchyroll, 2018. Prieiga:<https://www.crunchyroll.com/en-gb/anime-news/2018/08/24/live-action-gintama-2-sells-one-million-tickets-in-just-7-days Archyvuota kopija 2021-11-23 iš Wayback Machine projekto.> Nuoroda tikrinta 2018-09-03.  
 66. Blyden, Jabulani. „Gintama Manga Has 50 Million Copies in Print in Japan“, Anime News Network, 2016. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2016-05-02/gintama-manga-has-50-million-copies-in-print-in-japan/.101705> Nuoroda tikrinta 2016-05-02.
 67. Hodgkins, Crystalyn. „Gintama Manga Has 55 Million Copies in Print“. Anime News Network, 2018. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-02-03/gintama-manga-has-55-million-copies-in-print/.127333>
 68. Aoki, Deb. „Gin Tama Manga Profile and Story Summary“, About.com, 2009. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20090719142621/http://manga.about.com/od/gintama/p/GinTama.htm> Nuoroda tikrinta 2009-07-11. 
 69. Loo, Egan. „Japanese Comic Ranking, February 12–18“, Anime News Network, 2008. Pieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2008-02-22/japanese-comic-ranking-february-12-18> Nuoroda tikrinta 2009-07-10. 
 70. Loo, Egan. „Japanese Comic Ranking, April 1–7“. Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2008-04-10/japanese-comic-ranking-april-1-7> Nuoroda tikrinta 2009-07-10.  
 71. Loo, Egan. „Japanese Comic Ranking: Top 10 Manga of 2007“, Anime News Network, 2007. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2007-12-31/japanese-comic-ranking-top-10-manga-of-2007> Nuoroda tikrinta 2009-07-04. 
 72. Ichiban waratta manga 1 kurai, josei kara ninki no 'gin tamashii'“一番笑った漫画1位、女性から人気の「銀魂」(japoniškai), Oricon, 2008. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20090826102549/http://life-cdn.oricon.co.jp/news/080422.html> Nuoroda tikrinta 2009-12-05. 
 73. 10 dai ni kii ta „hamatsu ta manga“, danjo tomoni (ONE PIECE) ga ninki" 10代に聞いた“ハマッた漫画"、男女ともに「ONE PIECE」が人気 (japoniškai), Oricon, 2008. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20091119172405/http://specialist-cdn.oricon.co.jp/news/20080923_01.html> Nuoroda tikrinta 2009-12-05. 
 74. Loo, Egan. „Survey: Slam Dunk Manga is #1 Choice for Live-Action (Updated)“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-05-03/survey/slam-dunk-manga-is-no.1-choice-for-live-action> Nuoroda tikrinta 2009-07-10. 
 75. Zasshi infomēshon" 雑誌インフォメーション (japoniškai), Chousha, 2007.  
 76. Loo, Egan. „Gintama Cited for G8 Visitors Buying Wooden Swords“, Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2008-07-11/gintama-cited-for-g8-visitors-buying-wooden-swords> Nuoroda tikrinta 2009-07-10.  
 77. Aoki, Deb. „2007 Readers Poll: Best New Shonen Manga“, About.com, archyvuota iš originalo 2013m. Prieiga:<https://web.archive.org/web/20130308161923/http://www.icv2.com/articles/news/15148.html> nuoroda tikrinta 2009-06-26. 
 78. „Society for the Promotion of Japanese Animation Announces SPJA Industry Award Finalists at Tokyo International Anime Fair“, Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/press-release/2008-03-27/society-for-the-promotion-of-japanese-animation-announces-spja-industry-award-finalists-at-tokyo-international-anime-fair> Nuoroda tikrinta 2009-07-04. 
 79. „Anime Expo 2008 Announces the 2008 SPJA Award Winners“. Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/press-release/2008-07-04/anime-expo-2008-announces-the-2008-spja-award-winners> Nuoroda tikrinta 2009-07-04. 
 80. „Top 300 Graphic Novels Actual--May 2009“, ICv2, 2009. Prieiga:<https://icv2.com/articles/comics/view/15148/top-300-graphic-novels-actual-may-2009> Nuoroda tikrinta 2009-08-03.  
 81. „Top 300 Graphic Novels Actual--March 2009“. ICv2, 2009. Prieiga:<https://icv2.com/articles/comics/view/14744/top-300-graphic-novels-actual-march-2009> Nuoroda tikrinta 2009-08-03.  
 82. „Manga-Based Novels Tops in Japan“, ICv2, 2006. Prieiga:<https://icv2.com/articles/comics/view/9783/manga-based-novels-tops-japan> Nuoroda tikrinta 2009-08-26. 
 83. Loo, Egan. „2008’s Top-Selling Light Novels in Japan (Updated)“, Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-01-04/2008-top-selling-light-novels-in-japan> Nuoroda tikrinta 2009-07-10. 
 84. Loo, Egan. „Japanese Anime DVD Ranking, April 25-May 1“, Anime News Network, 2007. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2007-05-03/japanese-anime-dvd-ranking-april-25-may-1> Nuoroda tikrinta 2009-07-10. 
 85. Loo, Egan. „Japanese Animation DVD Ranking, June 22–28“. Anime News Network, 2009. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2009-06-30/japanese-animation-dvd-ranking-june-22-28> Nuoroda tikrinta 2009-07-10. 
 86. Loo, Egan. „Amazon Japan Posts 2008’s Top-10 DVDs, CDs, Toys“. Anime News Network, 2008. Prieiga:<https://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-03/amazon-japan-posts-2008-top-10-dvds-cds-toys> Nuoroda tikrinta 2009-07-11. 
 87. Zasshi infomēshon" 雑誌インフォメーション (japoniškai), Chousha, 2007.  
 88. Loo, Egan. „Japanese Animation DVD Ranking, October 5–11“, Anime News Network, 2009. Prieiga:<http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-10-14/japanese-animation-dvd-ranking-october-5-11> Nuoroda tikrinta 2009-10-14.