Pereiti prie turinio

GetJar

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
GetJar
PramonėInformacinės technologijos
Įkurta2004 m. Vilniuje, Lietuvoje
Svarbiausi darbuotojaiIlja Laursas
ProdukcijaProgramėlės
Tinklalapiswww.getjar.com

GetJar (tariama get-džar) – nepriklausoma programėlių platinimo bendrovė, įkurta 2004 m. Vilniuje, Lietuvoje. „GetJar“ turi atstovybes Vilniuje, Londone bei Silicio Slėnyje Kalifornijoje, JAV. JAV padalinys įkurtas 2009 m. Kompaniją įsteigė Ilja Laursas, pagrindinis investuotojas „Accel“ iš Palo Alto.

„GetJar“ tapo pirmąja lietuviška kompanija, kuri įsteigė biurą Silicio slėnyje, kur įsikūrę strateginiai kompanijos verslo partneriai. Čia įkurtas administracinis ir pardavimų biurai įtakojo spartesnę „GetJar“ pasaulinę plėtrą. „GetJar“ buvo viena sėkmingiausių nepriklausomų platformų siūlančių nemokamas programas mobiliesiems telefonams. „GetJar“ katalogą sudarė daugiau negu 350 000 įvairių programėlių bei žaidimų, apimančių visas pagrindines mobiliųjų įrenginių platformas: J2ME, BlackBerry, Symbian, iOS, Windows Mobile ir Android.

2014 m. vasarį kinų bendrovė „Sungy Mobile“ įsigijo „GetJar“.[1]

Pavadinimo kilmė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
„GetJar“ biure San Mateo (JAV)

Bendrovės „GetJar“ pavadinimas siejamas su angl. get 'gauti' + jar 'java archive'. Tuomet, kai „GetJar“ pradėjo savo veiklą, pagrindinė platforma mobiliesiems prietaisams buvo J2ME (Java). Kadangi J2ME platformos failo plėtinys yra .jar (panašiai kaip Word dokumento failo plėtinys yra .doc ar Excel yra .xls), tai ir sudaro kompanijos pavadinimo esmę – „GetJar“ yra vieta, iš kurios galima gauti .jar failų.

„GetJar“ būstinė San Mateo, Kalifornija

„GetJar“ kūrimosi pradžią reikėtų laikyti nuo kompanijos vadovo Iljos Laurso pažinties su Didžiosios Britanijos kompanijos „Midas Interactive“ prezidentu Paul Share. Jo valdoma kompanija vertėsi mobiliųjų žaidimų publikavimu bei platinimu ir ieškojo programavimo specialistų. Nuspręsta įkurti mobiliųjų žaidimų bendrovę Lietuvoje. 2000 m. šalyje veiklą pradėjo „Midas Baltics“. Nuo pat pradžių joje dirbo 5 programuotojai, kurie kūrė pirmuosius mobiliųjų žaidimų prototipus. 2005 m. iš britų buvo įsigyta 50 proc. „Midas Interactive“ valdomų akcijų, ir „Midas Baltics“ tapo savarankiška lietuviška kompanija.

Kuriant „GetJar“ portalą iš pradžių planuota jį naudoti kaip platformą jau sukurtų „Java“ žaidimų ir programų testavimui. Norėta, kad kiekvienas mobiliojo telefono savininkas galėtų nemokamai atsisiųsti sukurtų mobiliųjų aplikacijų (programėlių) bandomąsias versijas už tai mainais pasidalindamas patirtimi, kaip žaidimas ar programa veikia jo konkrečiame telefone. Sėkmė kelis kartus pranoko įkurtos kompanijos lūkesčius – per pirmąjį mėnesį atsisiuntimų skaičius pasiekė 100 tūkstančių. Norą prisijungti prie „GetJar“ platformos pareiškė kiti programų kūrėjai iš įvairių pasaulio valstybių. Jie talpino nemokamas, nors dažnai dar tik bandomąsias, programų versijas, todėl sparčiai išpopuliarėjo tarp vartotojų. Jau 2005-ųjų pabaigoje portalas iš testavimo platformos pavirto dideliu nemokamu žaidimų bei programų platinimo kanalu su šimtais programų kūrėjų ir tūkstančiais vartotojų, o 2006 m. portalas aplenkė artimiausius konkurentus midlet.org, handango.com, pocketgear.com ir kitus bei tapo didžiausiu pasaulyje.

Kadangi „GetJar“ tapo svarbiausiu projektu, visos kompanijų grupės pavadinimas buvo pakeistas į „GetJar“. Lietuvoje kompanija vadinasi „GetJar Baltic“, o Didžiojoje Britanijoje įsteigta centrinė kompanija – „GetJar Networks“.

2014 m. vasario mėn. „GetJar“ įsigijo Kinijos bendrovė „Sungy Mobile“, sumokėjusi daugiau kaip 5 mln. JAV dol. grynaisiais bei tuometinės 35 mln. JAV dol. vertės „Sungy“ akcijomis.[1]

Prekinis ženklas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Senasis logotipas

2012 m. rudenį kompanija pradėjo naudoti naująjį logotipą kaip vieną iš rebrandingo priemonių. Tai nesusiję su „Apple“ teisininkų reikalavimu „GetJar“ nustoti naudoti ir ateityje atsisakyti termino „app store“.[2]

Pasiekusi daugiau nei milijardą atsisiuntimų, „GetJar“ yra antra didžiausia programėlių bendrovė pasaulyje, ją lenkia tik „Apple“.[reikalingas šaltinis] Bendrovė išsiskiria atviru požiūriu į mobiliųjų telefonų rinką – platina programas įvairiems mobiliesiems ir išmaniesiems telefonams nepriklausomai nuo juose įdiegtos operacinės sistemos.

„GetJar“ svetainėje mobiliųjų aplikacijų kūrėjai talpina savo sukurtas aplikacijas, o vartotojai gauna galimybę jas parsisiųsti į savo mobiliuosius įrenginius ir naudotis jomis, mainais savanoriškai suteikdami kūrėjams grįžtamąjį ryšį – įvertindami programas, nurodydami pastebėtus trūkumus, tobulintinas savybes ir pan. Kompanijos verslo koncepcijos „open development“ esmė – visas mobiliąsias programas vartotojai gali parsisiųsti nemokamai. Toks verslo modelis ryškiai skiriasi nuo tradicinio „moki pinigus – gauni produktą“.

„GetJar“, siekdama sumažinti tikrų pinigų vartojimą ir palengvinti internetinių apsipirkinėjimų procesą, be egzistuojančių pinigų atsiėmimo metodų, įvedė atsiskaitymams naudojamus virtualius pinigus. Jie turėtų skatinti vartotojus atsisiųsti mobiliąsias programėles, ypatingai tose vietose, kur yra sudėtinga sukurti atsiskaitymo paskyrą. Taip pat yra palengvinamas pirkimo-pardavimo procesas, nes nėra reikalaujama kaskart įvedinėti slaptažodžių. Atsisiųsdami ne rėmėjų „Android“ aplikaciją, vartotojai gali gauti 5 monetas, o už rėmėjų aplikaciją gali tikėtis iki 30 monetų. Gauti pinigai keliauja į virtualią piniginę, iš kurios vartotojai gali pirkti aukštesnės kokybės aplikacijas, parduodamas už 20-50 monetų. Sukaupti pinigai gali būti panaudoti atsiskaitant ir kitose aplikacijų parduotuvėse, tokiose kaip „Android Market“ ar „Amazon Appstore“, jei tai leidžia programėlių kūrėjai.[3]

„GetJar Baltic“ yra įsteigusi 100 tūkst. litų prizinį fondą geriausiems Lietuvoje jauniesiems programavimo specialistams. Be piniginio prizo, taip pat yra organizuojamos kelionės į Londoną, kur laimėtojai susitinka su tarptautiniais investuotojais, pristato savo sukurtas idėjas, suranda galimybes gauti finansavimą jų įgyvendinimui ir plėtrai.

  • Už laimėjimus ir sukurtus produktus 2009 m. „GetJar“ buvo apdovanota „Meffio“, „Tiecon50“ ir „Mobile Excellence“ apdovanojimais. Daugiau nei pusė „GetJar“ akcijų priklauso lietuvių investuotojams.[4]
  • 2010 m. kompanija pripažinta viena iš šimto perspektyviausių technologinių kompanijų Europoje pagal inovacijų žiniasklaidos grupės „Red Herring“ sąrašą.[5]
  • „GetJar“ pateko į Pasaulio ekonomikos forumo sudarytą „Technologijų pionierių 2011“ sąrašą. Technologijų pionieriais vadinamos tos bendrovės, kurios gali padaryti reikšmingą įtaką verslo, visuomenės ar ekonomikos ateičiai.