BlackBerry

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 Timeblock.svg  Šiame straipsnyje bent dalis informacijos yra pasenusi – BlackBerry telefonai beveik nebegaminami, daug faktų pasenę, nieko nėra apie BB10
Jeigu galite, atnaujinkite informaciją ir ištrinkite šį pranešimą.
BlackBerry Curve modelis

BlackBerryišmanusis telefonas su aktyviojo pašto (angl. push e-mail), interneto, balso telefonijos, trumpųjų žinučių ir kitomis funkcijomis. „BlackBerry“ įrenginiai dažniausiai turi delniniams kompiuteriams būdingų ypatybių, pavyzdžiui, operacinę sistemą, dienotvarkės funkcijas ar galimybę įdiegti įvairias programas. „BlackBerry“ vardas taip pat žymi specialias paslaugas ir programinę įrangą, pritaikytą šiems telefonams.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„BlackBerry“ pirmą kartą 1999 m. pristatė Kanados bendrovė „Research in Motion“ (RIM). Tuo metu pagrindinis telefono „BlackBerry“ išskirtinumas buvo aktyviojo pašto funkcija, leidusi realiuoju laiku į įrenginį gauti laiškus iš elektroninio pašto dėžutės. Todėl šie telefonai pradžioje buvo skirti verslo srities profesionalams ar didelių kompanijų darbuotojams, kurie dažnai darbuodavosi už biuro ribų. Pirmieji „BlackBerry“ modeliai neturėjo spalvotų ekranų, o kai kurie iš jų – net ir skambinimo funkcijų, todėl kartu su „BlackBerry“ reikėdavo nešiotis ir kitą telefoną skambinimui.

Šiandieniniai „BlackBerry“ yra visaverčiai išmanieji telefonai su balso ir duomenų perdavimo funkcijomis, tarp kurių – skambučiai, trumposios žinutės (SMS), aktyvusis paštas, interneto naršyklė, GPRS ir EDGE ryšiai, dokumentų redagavimo programos, muzikos ir vaizdo leistuvas.

2007 m. gruodžio 20 d. RIM paskelbė, jog „BlackBerry“ vartotojų skaičius visame pasaulyje siekė 12 milijonų.[1]

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse „BlackBerry“ buvo pristatytas 2008 m. vasario 19 d. telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“.[2]

El. paštas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galimybė „BlackBerry“ telefone realiuoju laiku naudotis el. paštu yra viena iš pagrindinių šių telefonų funkcijų. „BlackBerry“ telefonai gali veikti su dviem sprendimais: „BlackBerry Internet Service“ ir „BlackBerry Enterprise Service“, kurie yra pritaikomi įprastoms interneto ar darbo pašto dėžutėms. Antrasis sprendimas skirtas kompanijoms, turinčioms nuosavus elektroninio pašto serverius, ir leidžia realiuoju laiku naudotis ne tik el. paštu, bet ir kalendoriumi, užduočių sąrašu ir adresų knygele.

Be šių sprendimų el. pašto funkcijos „BlackBerry“ telefone neveikia, būtina, kad jas teiktų mobiliojo ryšio operatorius.

Internetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Blackberry“ telefonai turi HTML interneto naršyklę, su kuria galima naršyti po įprastus interneto tinklalapius.

Ryšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„BlackBerry“ telefonai palaiko 4 dažnių GSM, todėl jie pritaikyti įvairioms pasaulio rinkoms – tiek Europos, tiek Šiaurės Amerikos. Duomenų perdavimui „BlackBerry“ naudoja EDGE ir GPRS mobiliojo ryšio technologijas. Naujausi „BlackBerry“ modeliai turi belaidžio interneto ryšį WiFi.

Į naujausius „BlackBerry“ telefonus montuojamas GPS imtuvas su žemėlapiais.

Operacinė sistema ir kitos programos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„BlackBerry“ telefonuose naudojama speciali operacinė sistema. Naujausia šios sistemos versija (OS 4) leižia „BlackBerry“ telefonus per mobilųjį ryšį suderinti su serveryje esančiais vartotojo el. pašto dėžute, adresų knygele, kalendoriaus įrašais ir užduotimis. Su „BlackBerry“ telefonais darbuotojai gali pasiekti bendrovės vidiniame tinkle esančią informaciją. Be to, „BlackBerry“ telefonai palaiko nuotolinio administravimo galimybes, pavyzdžiui, į juos per atstumą IT administratoriai gali įdiegti programinės įrangos atnaujinimus, aktyvuoti paslaugas ar ištrinti visą informaciją, kuomet įrenginys prarandamas.

Į „BlackBerry“ telefonus galima įdiegti įvairius kitų kūrėjų sprendimus: nuo interneto komunikacijos programų „MSN Messenger“ ar „Google Talk“ iki prisijungimo prie specializuotų duomenų bazių.

Sąsaja ir valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didesnieji „BlackBerry“ telefonai gaminami su visas lotyniškos abėcėlės raides turinčia klaviatūra (Qwerty) bei specialiu navigacijos rutuliuku. Mažesnieji telefonai turi optimizuotą QWERTY klaviatūrą, kur vienam mygtukui tenka dvi abėcėlės raidės.

Telefono meniu išdėstytas piktogramų principu. Kadangi „BlackBerry“ leidžia tuo pat metu būti prisijungus prie kelių el. pašto dėžučių, telefono meniu sukuriamos atskiros piktogramos kiekvienai iš jų.

Naudotojai/Populiarumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„BlackBerry“ telefonais ir jiems skirtomis paslaugomis naudojasi ne tik verslininkai ar didelių kompanijų darbuotojai, bet ir eiliniai žmonės ir įvairios įžymybės. Pastarosioms „BlackBerry“ gerbėjai yra sukūrę specialią svetainę[3], į kurį deda paparacių užfiksuotas nuotraukas su „BlackBerry“ besinaudojančiomis įžymybėmis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]