Failo plėtinys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Failo plėtinys – keli (dažniausiai 3) simboliai, failo pavadinime einantys po failo vardo ir taško, žymintys failo tipą (pavyzdžiui, index.htm).

Istoriškai failų plėtiniai pradėti naudoti Digital firmos operacinėse sistemose apie 1970-uosius, labiausiai išpopuliarėjo OpenVMS sistemoje, iš kurios tokį failų tipų identifikavimą perėmė DOS ir Windows.

Kai kuriose OS (pvz., Windows) failų plėtiniai vienareikšmiškai nustato failo tipą, bei pačios OS elgesį su atitinkamu failu, pvz., kompiliuotos programos gali būti vykdomos tik jei jos yra apibrėžtus plėtinius turinčiuose failuose (pvz., .exe ar .com), plėtinių išsaugojimą palaiko tokiose OS naudojama failų sistema, pvz., FAT ar Files-11 turi failų plėtiniams skirtus laukus. Kitos OS išplėtimo informaciją naudoja tik kaip pagalbinę, o plėtinys egzistuoja tik kaip failo vardo dalis, pvz., MacOS visą informaciją saugo resursų šakoje (angl. resource fork), o failo plėtinys naudojamas tik tuo atveju, jei resursų šakos nėra, UNIX failo tipą nustato, remdamasi ir plėtiniu, ir failo viduje esančia informacija, o programų atveju – dar ir vykdymo teisėmis bei kitais failo atributais.

Failo plėtinys yra paprastas, bet nepatikimas būdas identifikuoti failo tipui: pvz., gali būti failai be plėtinio, plėtinys gali būti neteisingas, tas pats failo tipas gali būti žymimas keliais skirtingais plėtiniais, galų gale, tas pats plėtinys gali būti naudojamas kelių tipų failams, pvz.: .doc failai seniau buvo naudojami tekstiniams failams, dabar jie naudojami Microsoft Word dokumentams, .nfo plėtinys buvo naudojamas informaciniams tekstams, bet naujesnėse Windows versijose jį naudoja MS Info programa, Linux naudojamą programų paketų plėtinį .rpm taip pat naudoja ir Real Player programa.

Pavyzdžiai[taisyti | redaguoti kodą]

  • .exe – programinis (vykdomasis) failas (DOS ir Windows operacinėse sistemose)
  • .bak – atsarginė gero failo kopija, dažniausiai sukuriama prieš išsaugant naują failo versiją.
  • .txt – tekstinis failas
  • .rtf – išplėstinis formatas tekstiniams duomenims saugoti
  • .htm, .html – HTML kalbos failas, aprašantis internetinį puslapį
  • .jpg, .jpeg – JPEG formatu saugomas paveikslėlis
  • .xml – XML failas
  • .pdf – PDF formatu saugomas turinys