Pereiti prie turinio

Formulės 1 komandos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Komandos JAV Grand Prix metu (2005)

Formulės 1 komandos dalyvauja FIA rengiamame Formulės 1 čempionate ar atskiruose čempionato Grand Prix. GP lenktyniauja du komandos bolidai.

Konstruktorių taurė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal oficialias Formulės 1 taisykles „pakabos ar variklio konstruktorius yra žmogus arba įmonė, kuri valdo visas pakabos ar variklio gaminimo teises“. Formulės 1 konstruktorių taurė atitenka tai bolido pagaminimo komandai, kuri sezono pabaigoje turi surinkusi daugiausiai taškų. Jei pakabą ir variklį gamina ta pati kompanija, tai komandos pavadinimas tai atspindi (tarkim Ferrari, Toyota ir pan.).[1] Tačiau yra ir kitų atvejų. Tarkim variklį ir pakabą gamina skirtingos kompanijos, tuomet komanda pavadinama abiejų kompanijų vardais (tarkim McLaren-Mercedes, Lotus-Climax ir pan.), kai pakabos gamintojo vardas visda eina prieš variklio gamintojo. Būna atvejų, kai skirtingų komandų pakabos vienodos, tačiau yra skirtingi variklių gamintojai, tokiais atvejais šios ekipos laikomos skirtingomis (pvz., Lotus-Ford, Lotus-BRM). Tokiu atveju konstruktorių taurę gauna pakabos gamintojas, štai dėl šios priežasties taurė ir vadinama konstruktorių.

Nuo pat praeito amžiaus aštuntojo dešimtmečio FIA reiklauja, kad ekipa turėtų visas teises į savo naudojamą važiuoklę. Tiesa, net ir šiais laikais pasitaiko išimčių, kai komanda naudojo ne savo pagamintą važiuoklę. Taip atsitiko su Ligier (1995), Sauber (2004), Scuderia Toro Rosso (2006 ir 2007) ir Super Aguri (2007 ir 2008), kai šios ekipos naudojo kitų konstruktorių važiuokles (atitinkamai Benetton, Ferari, Red Bull Racing ir Honda). Tiesa, šiais konkrečiais atvejais nebuvo imtasi jokių veiksmų.

Sauber komanda garaže (2005)

2022 m. sezono Formulės 1 komandų sąrašas[2][redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visų komandų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Minardi komanda garaže (2005)

Privačių komandų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žemiau pateiktos privačios komandos nekūrusios savo pakabos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Budzinski, Oliver; Feddersen, Arne (March 2019). „Measuring Competitive Balance in Formula One Racing“ (PDF). Ilmenau Economics Discussion Papers. 25 (121): 5, 7. ISSN 0949-3859. Nuoroda tikrinta 28 February 2021 – via EconStor.
  2. 2022 teams