Atvašinis eukaliptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Eucalyptus obliqua)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Eucalyptus obliqua
Atvašinis eukaliptas (Eucalyptus obliqua)
Atvašinis eukaliptas (Eucalyptus obliqua)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
(Wikispecies-logo.svg Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus)
Rūšis: Atvašinis eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus obliqua)
Binomas
Eucalyptus obliqua
L'Hér.

Atvašinis eukaliptas (lot. Eucalyptus obliqua, angl. Messmate Stringybark) – mirtinių šeimos, eukaliptų genties augalų rūšis.

Paplitimo arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie medžiai savaime auga Australijos žemyno pietryčiuose, tai yra nuo Kengūrų salos (Kangaroo Island) arealo rytuose beveik per visą Viktorijos valstiją, Tasmanijoje, palei Naujajojo Pietų Velso visą rytų pakraštį arčiau Tasmano jūros ir siekia Kvinslando pietryčių pakraštį (čia labai nedaug šių medžių). Introdukuoti Naujojoje Zelandijoje.

Augimvietės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo jūros paviršiaus aptinkami augantys iki 1200 metrų aukštyje. Jo areale klimatas drėgnas ar dalinai drėgnas su nešaltom žiemoms ir šiltais kitais metų laikais, kur kritulių metinis iškritimo kiekis nuo 500 iki 2400 mm. Šiame areale žiemos metu pasitaiko šalnos, nors sausringas laikotraptis labai retai. Auga įvairiam dirvožemyje kavlvotame ar kalnuotame regione. Kalnuotuose regionuose suformuoja aukštų medžių atvirus miškus su kitomis Eukaliptų rūšimis, kaip kad su Eucalyptus cypellocarpa, Eucalyptus delegatensis, Eucalyptus fastigata, Eucalyptus nitens, Vyteliniu eukaliptu.

Aukštis, kamieno storis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai greitai augantys, labai aukšti medžiai. Auga 45-90 m aukščio ir iki 2-3 m kamieno skersmeniu. Dabar žinomas kaip „King Stringy“ yra 86 m aukščio ir 233 m³ tūrio, auga Tasmanijoje. Praeityje Australijos matininkų buvo užregistruotas 98,8 m aukščio šios rūšies medis. Masyviausias individas žinomas Gothmog pavadinimu, jo tūris 337 m³ ir auga Australijos pietryčiuose.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai amžinai žaliuojantys lapuočiai medžiai su tiesiu kamienu ir pilka ar raudonai rudo atspalvio stora, grublėta, plaušinga žieve. Subrendę lapai ant 0,7–3,4 cm lapkočio įv. išsimėte ant šakelės, blizgantys, žali su nelabai žymiu prasmailėjimu lapo gale 6-22 cm ilgio ir 1,5-7 cm pločio. Plačiausia lapo vieta nuo vidurio kiek arčiau į lapkočio pusę. Žiedynas su 7-15 baltų žiedų. Vaisiai 6–11 mm ilgio ir 5–9 mm skersmens.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gerai perneša sausrą ir toleruoja pavėsį.

Istorija ir pavadinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eucalyptus obliqua pirmoji atrasta ir pirmoji aprašyta eukaliptų genties rūšis. 1777 metais per trečia James Cook ekpediciją, botanisto David’o Nelson’o Bruny saloje (šalia Tasmanijos) (Bruny Island). Surinktus šios rūšies pirmuosius pavyzdžius išsiuntė į Londone esantį Britų muziejų. Juos jame tyrinėjo prancūzų botanistas Charles Louis L’Héritier de Brutelle. „L’Héritier“ naudotas naujai genčiai kaip rūšies tipas ir buvo pristatyta 1788 metais. Jis šių medžių gentį pavadino eukaliptais (Eucalyptus) nuo graikų žodžio „Eu“, reiškiančio (puikiai, gerai) ir „calyptos“ (uždengtas) reiškiančio žiedpumpurio „kepuraitę“. O šiai rūšiai dėl savotiškai atrodančios kreivos ar daugiau ilgesnės lapo formos (prie lapkočio žiurint į jį iš viršaus), suteikė „obliqua“ pavadinimą, lotyniškai „obliquus“ (reiškiančio pasviręs). Tad pilnas ir oficialus šios rūšies pavadinimas dabar yra Eucalyptus obliqua L.Her.

Angliškai Eucalyptus obliqua rūšis vadinama „Messmate Stringybark“, o mediena žinoma kaip „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“. „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“ pavadinimai bendri taip pat ir Karališkojo eukalipto bei Eucalyptus delegatensis rūšims.

Eucalyptus obliqua sinonimų sąrašas:
  • Eucalyptus decaisneana Blume
  • Eucalyptus fabrorum Schltdl.
  • Eucalyptus falcifolia Miq.
  • Eucalyptus heterophylla Miq.
  • Eucalyptus nervosa F.Muell. ex Miq.
  • Eucalyptus obliqua Decne.
  • Eucalyptus obliqua var. degressa Blakely
  • Eucalyptus obliqua var. megacarpa Blakely
  • Eucalyptus pallens A.Cunn. ex DC.
  • Eucalyptus procera Dehnh.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auginami kaip dekoratyvinia medžiai. Jų lapeliais minta koalos. Tai viena svarbiausių Australijos kietmedžio rūšies šaltinių, dažnai parduodama su Karališku eukaliptu bei Eucalyptus delegatensis vadinami kaip „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“. Eucalyptus obliqua mediena truputį tankesnė (nuo 720 kg/m³ iki 830 kg/m³) ir kietesnė už karališkojo eukalipto medieną. Balana blankiai rudos spalvos, medžio šerdis šviesiai rudos spalvos. Medienoje sakų venos pasitaiko dažnai. Lyginant bendrai medienos tipus, ji vidutinio kietumo bei stiprumo ir nepatvari. Lengvai skilinėja bet lengvai apdirbama. Mediena naudojama namų statyboje, stalystėje, grindiniams, baldų gamyboje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka