Ekstremalus sportas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Ekstremalus sportas (dar kitaip nuotykių sportas; angl. outdoor, adventure, extreme sports) – dažniausiai pavojinga, kupina aštrių pojūčių ir veržli pramoga. Paprastai šiai veiklai reikalinga tam pritaikyta įranga ir apranga. Daugumai žmonių toks pomėgis tampa gyvenimo būdu ir pajamų šaltiniu.

Ekstremalus sportas ir ekstremalus turizmas apima didžiulius fizinius ir psichologinius iššūkius, o tai savo ruožtu atletams sukelia itin pakilią būseną. Šią būseną sužadina adrenalino, dopamino ir endorfinų antplūdis.[1]

Sporto šakos[taisyti | redaguoti kodą]

Ekstremalus sportas apima įvairias sporto šakas: BMX, parkūro, riedučių, riedlenčių, irklenčių, burlenčių, banglenčių (didelių bangų, ledinio vandens), jėgos aitvarų (sniego jėgos aitvarų), baidarių ir kanojų irklavimo (šniokščiančio vandens), snieglenčių, slidžių (kopimo į kalnus ir kalnų slidinėjimo sportą), alpinizmą, laipiojimo uoluomis (kopimą į užšalusius krioklius, uolas, riedulius) kalnų dviračių, bėgiojimą trasomis (ultramaratonų bėgimas kalnuose), plaukimo (ilgų nuotolių plaukimą lediniame vandenyje), parasparnių, parašiutų (BASE šuoliai), nardymo (giliame vandenyje be nardymo įrangos), žygiavimo, urvų, kanjonų nusileidimo sportą ir kita.

Varžybos[taisyti | redaguoti kodą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Sportinis turizmas.

Ekstremalaus sporto ir ekstremalaus turizmo (sportinio turizmo) varžybos bei lenktynės gali būti tiek vienadienės, tiek daugiadienės. Jos paprastai apima didžiulius atstumus, kartais būna reikalingi ne vienos ekstremalaus sporto šakos įgūdžiai, varžomasi tam tikrų nuotolių maršrutuose, trasose, įveikiamos tam tikros gamtos kliūtys. Keletas sunkiausių varžybų pavyzdžių:

Atlanto vandenyno irklavimo varžybų dalyvis.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]