Edgar Degas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Edgaras Dega 1855

Edgaras Dega (pranc. Edgar Degas; 1834 m. liepos 19 d. – 1917 m. rugsėjo 27 d.) – prancūzų menininkas, žymus savo tapybos, skulptūros, graviravimo ir piešimo kūriniais.

Gyvenimas[taisyti | redaguoti kodą]

Edgaras Dega buvo vyriausias iš septynių vaikų, kurių du mirė dar visai maži. Jis gimė 1834 m. liepos 19 d. Paryžiuje, Sen Žoržo gatvėje, žemutiniame Monmarte. Dalininko giminė buvo kilminga. Jo gyslomis tekėjo prancūzų, neapoliečių ir kreolų kraujo mišinys. Dega tėvas Ogiustas de Ga priklausė senai giminei, kurios pėdsakų randama jau iki XIII a.: vienas de Ga dalyvavo kryžiaus karuose. Ši giminė kilusi iš Uzeso diecezijos. Motina Selestina Miuson. Jos giminė priklausė stambiems medvilnės pirkliams, kurie Naujajame Orleane palaikė Prancūzijos vardą ir jos papročius.

E. Dega su daile susipažino jau nuo ankstyvų metų, nes jo tėvų namuose lankydavosi dailininkai, muzikai ir kitokie meno atstovai. Būdamas trylikos po motinos mirties tėvo buvo atiduotas į Liudviko Didžiojo licėjų, kuriame gavo plataus profilio išsilavinimą.

Edgaras Dega niekada nevedė ir garsėjo labai ūmiu charakteriu.

Dega šeimos namai Naujajame Orleane su atminimo lentele

Menininko karjera[taisyti | redaguoti kodą]

Sugrįžęs iš Italijos, E. Dega tęsė mokymąsi Prancūzijos mieste Luvre. Jis buvo pasižymėjęs kūrinių perpiešinėtojas ir 1865 m. keletas jo darbų buvo eksponuojami Paryžiaus meno salone. Nuo 1870 m. sekė pertrauka kuomet jis buvo paimtas į Prancūzijos kariuomenę kare su Prūsija. Jo metu sutriko E. Dega regėjimas. Grįžęs iš karo jis lankėsi pas brolį René, kur nupiešė keletą darbų vaizduodamas savo šeimos narius. Vėliau grįžęs į Paryžių surengė savo kūrinių parodą, kuri įgavo impresionizmo etiketę. Paskiau E. Dega susižavėjo fotografija, kas tapo jo laisvalaikio hobi. Jo darbuose vaizduojamas žmogus ir jį supanti aplinka. E. Dega gali būti laikomas vienu impresionizmo pionierių, tačiau pats menininkas tai neigė.

Kolekcija[taisyti | redaguoti kodą]

E. Dega buvo aistringas meno kolekcionierius, dalyvavęs visuose Paryžiaus aukcionuose, pirkęs dar gyvų ir mirusių dailininkų darbus antikvariatuose, sendaikčiuose ir pan. Jo bute po mirties rasta šimtai paveikslų, pastelių, skulptūrų ir eskizų tarp kurių buvo: dvidešimt Žano Augusto Dominyko Engro paveikslų ir eskizų (markizo de Pastore, pono de Norveno, vyro ir žmonos Leblanų portretai, vienas iš dviejų „Rožė ir Andželikos“ variantų, eskizas paveikslo „Achilas priima savo palapinėje Agamemnono pasiuntinius“, Forestje šeimos ir ponios Muatesje piešiniai), trylika Delakrua paveikslų ir šešiasdešimt piešinių, šeši Koro peizažai ir „Sėdinčios italės“ portretas, septyni Sezano kūriniai, tarp jų „Šoke portretas“ ir autoportretas, aštuonios Gogeno, tiek pat Manė, visų, be Monė, impresionistų drobės, dvylika Foreno kūrinių, tūkstantis aštuoni šimtai Domjė, du tūkstančiai Gavarni litografijų, milžiniškas Hirošigės, Utamaro, Kijonagos estampų rinkinys…

Kūrinių galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikiteka