Christina Applegate

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Christina Applegate
Tikras vardas Christina Applegate
Gimė 1971 m. lapkričio 25 d. (52 metai) Holivudas, Kalifornija
Šalis JAV
Žymesni vaidmenys
Kelly Bundy
(„Vedęs ir turi vaikų“, 1987 m.)
Courtney Rockcliffe
(„Koketės“, 2002 m.)
Samantha Newly
(„Kokia dar Samanta?“, 2007 m.)
Apdovanojimai
Emmy apdovanojimas – geriausia kviestinė aktorė
Draugai“ (2003 m.)

Kristina Eplgeit (angl. Christina Applegate; g. 1971 m. lapkričio 25 d.) – JAV televizijos ir kino aktorė, „Emmy“ apdovanojimų laureatė. Geriausiai žinoma kaip Fox serialo „Vedęs ir turi vaikų“ aktorė.

Šiuo metu ji vaidina pagrindinę veikėją, Samantha Newly, ABC seriale „Kokia dar Samanta?“.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaikystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Applegate gimė Holivude, Kalifornijoje. Jos tėvas, Robert W. Applegate, buvo muzikos prodiuseris ir įrašų kompanijos vadovas,[1] o jos motina, Nancy Lee Priddy, buvo dainininkė ir aktorė. Kristinos tėvai išsiskyrė netrukus po jos gimimo. Ji turi įbrolį Kyle ir sesę Alisa iš jos tėvo antrosios santuokos.

Karjeros pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Applegate per 41-uosius „Emmy“ apdovanojimus (1989 m.)

Būdama tik trijų mėnesių, Christina Applegate debiutavo televizijoje, kai su savo mama pasirodė muilo operoje „Dienos iš mūsų gyvenimo“, o vėliau, būdama penkerių metų, nusifilmavo „Playtex“ kompanijos reklamoje. Kristinos pirmasis didesnis vaidmuo buvo, kai jai sukako devyneri. Ji tuomet, 1981 metais, nusifilmavo filmuose „Karalius Kobra“ ir „Bitlų Manija“. Ji debiutavo televizijos filme kaip jaunoji Grace Kelly biografiniame filme „Grace Kelly“ (1983) ir pasirodė pirmame TV seriale „Washingtoon“ (1985), kuriame vaidino kongresmeno dukrą. Ji taip pat pasirodė keliose šou, kaip antai „Father Murphy“ (1981) ir „Charles in Charge“ (1984 ir 1985).

1986 m. Applegate gavo Robin Kennedy vaidmenį dramoje apie policininkus „Heart of the City“. Tuo pačiu metu Kristina pasirodė keliose situacijų komedijose: „All is Forgiven“, „Still the Beaver“, „Amazing Stories“ ir „Family Ties“.

Tačiau tik 1987 m. Applegate gavo vaidmenį, kuris tapo pačiu jos įsimintiniausiu ir išbuvo 10 sezonų. Tai buvo lengvabūdės, kvailelės Kelly Bundy vaidmuo Fox komedijoje „Vedęs ir turi vaikų“. Ši vaidmenį Applegate vaidino dešimt metų (1987–1997). Filmuodamasi seriale, Applegate nusifilmavo keliuose filmuose: „Šok iki aušros“ (Dance 'Til Dawn) (1988, NBC) ir „Gatvės“ (Streets) (1990). Applegate taip pat pasirodė „21 Jump Street“ (1988), „Top of the Heap“ (1991, kaip Kelly Bundy), ir vedė laidas „Saturday Night Live“ (1993) ir „Mad TV“ (1996).

1991 m. Kristina gavo pirmąją pagrindinę rolę, Sue Ellen Crandell, komedijoje „Nesakyk mamai, kad auklė mirė“ (Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead). Po to ji pasirodė šiose filmuose: „Vibracijos“ (Vibrations, 1995), „Aplinkui Mėnulį“ (Across the Moon, 1995), „Sąskaita“ (Wild Bill, 1995), „Marsas atakuoja“ (Mars Attacks!, 1996) ir „Niekur“ (Nowhere, 1997). Kai situacijų komediją „Vedęs ir turi vaikų“ atšaukė 1997 metų gegužės mėnesį, Applegate gavo Claudine Van Doozen vaidmenį nepriklausomame filme „Claudine’s Return“ (dar žinomas kaip „Ugnies Bučinys“) bei nusifilmavo veiksmo komedijoje „Netikėta sėkmė“ (The Big Hit) ir 1998 m. komedijoje „Mafija!“ (Jane Austen’s Mafia).

Tais pačiais metais NBC davė Kristinai pagrindinę rolę situacijų komedijoje „Džesė“ (Jesse). Serialas gan gerai debiutavo ir Applegate buvo nominuota „People’s Choice Award“ apdovanojimui bei Auksiniam gaubliui kaip geriausia pagrindinė aktorė komedijos seriale. Nors serialas buvo populiarus, jį 2000 metais atšaukė.

2001 m. Applegate gavo dvigubą vaidmenį, XII amžiaus princesės ir jos XXI amžiaus palikuonės, filme „Atvykėliai“ (Just Visiting). Po sėkmingo filmo „Koketės“ (The Sweetest Thing), kuriame Kristina vaidino su Cameron Diaz, Applegate gavo vaidmenis filmuose „Herojai“ (Heroes, 2002), komedijoje „Gyvenimas virš debesų“ (View from the Top, 2003), „Vonderlendo žudikai“ (Wonderland, 2003), „Didžiosios numirėlio gaudynės“ (Grand Theft Parsons, 2003), „Išgyventi Kalėdas“ (Surviving Christmas, 2004 su Ben Affleck) ir „Mėnesio darbuotojas“ (Employee of the Month, 2004). 2001 metais Kristina buvo filmo „Comforters, Miserable“ vykdančioji prodiuserė.

Tolimesnė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Applegate buvo kviestinė žvaigždė dvejose „Draugų“ epizoduose, kur vaidino Rachel Green (akt. Jennifer Aniston) jaunesnę seserį. Ji tada laimėjo „Emmy“ apdovanojimą, kaip „geriausia kviestinė aktorė“. 2004 metais Kristina suvaidino TV programos vedėją Veronica Corningstone filme „Žinių vedėjas“ (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy).

Applegate ne tik vaidina kine bei televizijoje, bet ir teatre bei Brodvėjaus miuzikluose, kaip kad: „The Axeman’s Jazz“, „Nobody Leaves Empty Handed“, „The Runthrough“, „Sweet Charity“. Ir 2005 metais ji laimėjo „Theatre World Award“ apdovanojimą ir buvo nominuota 2005 metų „Tony“ pdovanojimui, kaip „geriausia miuziklo aktorė“.

Applegate buvo viena iš grupės „Pussycat Dolls“, kuri pradėjo savo veiklą Los Andžele 1995 metais, įkūrėjų.[2][3]

2006 m. Applegate pasirodė Jessica Simpson video klipe „A Public Affair“, kartu su Eva Longoria, Ryan Seacrest ir Christina Milian.

Dabartinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Applegate dabar vaidina ABC situacijų komedijoje „Kokia dar Samanta?“, kartu su Jean Smart, Jennifer Esposito ir Melissa McCarthy. Serialas yra apie trisdešimtmetę merginą, kurią partrenkė mašina ir ji po avarijos prarado atmintį. Po to ji pradeda vėl iš naujo atrasti save, ir atgauti savo buvusį gyvenimą.[4]. Šis serialas buvo pati žiūrimiausia situacijų komedija JAV 2007–2008 metais, ir kiekviena serija pritraukė 10 milijonų žiūrovų.

2008 m. rugsėjo 5 d. ji pasirodė laidoje „Stand Up To Cancer“, kurioje rinko lėšas per ABC, CBS, FOX, ir NBC televizijos kanalus.

Applegate vaidino aktorę Elizabeth Montgomery, kuri mirė nuo storosios žarnos vėžio biografiniame filme „Viskas bus gerai“ (Everything Is Going to be Just Fine), kurį išleistas 2009 m.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Applegate 2004 metais

2001 metų lapkričio mėnesį Applegate ištekėjo už savo ilgamečio vaikino Johnathon Schaech, kuris taip pat yra aktorius.[5] Tačiau 2005 metų lapkritį Schaech užpildė skyrybų dokumentus, ir 2007 metais jie galutinai išsiskyrė.[6]

Applegate artimiausios žinomos draugės yra Jennifer Aniston, Cameron Diaz, Nicole Eggert, Gwyneth Paltrow, Robin Antin, Tori Spelling, Leah Remini bei Eva Longoria. Ji taip pat artimai bendrauja su Lance Bass.[7] 2008 m. liepos 1 d. jos artimas draugas ir buvęs vaikinas Lee Grivas, perdozavęs narkotikų, buvo rastas negyvas savo bute.[8]

Nuo 15 metų Applegate yra vegetarė: jos apsisprendimas įvyko per vieną dieną, „Vedęs ir turi vaikų“ filmavimo pertraukėlės metu, kai jai buvo paduotas mėsiškas patiekalas, kuris Applegate pasirodė kaip „su krauju“, ir įsivaizduodama, kad tai kažkada buvo gyva, ji nusprendė niekad daugiau mėsos nebeliesti.[9]

Krūtų vėžys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2008 m. rugpjūčio 3 d. „People“ žurnalas pranešė, jog Applegate diagnozuotas krūtų vėžys; kadangi jis diagnozuotas anksti, pirmoje stadijoje, buvo pranešta, kad grėsmės gyvybei nėra.[10] Rugpjūčio 19 d. Applegate paskelbė, jog ji nugalėjo vėžį. Aktorei buvo atlikta dviguba profilaktinė mastektomija, t. y. pašalintos abidvi krūtys. Christina pasielgė taip drastiškai, nes ji norėjo, kuo greičiau viską pabaigti, ir nesilankyti pas daktarus kas keturis mėnesius. Be to, tokia operacija reiškia, kad jai nereikia radioterapijos ar chemoterapijos. Dabar Applegate per aštuonis mėnesius turi būti atlikta krūtų rekonstrukcijos operacija.

Christina Applegate sakė, kad įsteigs labdaros fondą, kuris padės moterims susimokėti už tyrimus magnetinio rezonanso tomografu.[11]

Apdovanojimai ir nominacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Emmy – 2003 – geriausia kviestinė žvaigždė – „Draugai
 • People’s Choice Awards – mėgstamiausia televizijos žvaigždė

Nominacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Emmy – 2004 – geriausia aktorė komedijoje – „Draugai
 • Tony – 2005 – geriausia miuziklo aktorė – „Sweet Charity“
 • Auksinis gaublys – 2008 – geriausia aktorė televizijos seriale – komedija arba miuziklas – „Samantha Kas?“
 • SAGA – 2008 – geriausia aktorė TV komedijoje – „Samantha Kas?“
 • Teen Choice Awards – 2008 – TV pasirinkimas aktorė: komedija – „Samantha Kas?“
 • Television Critics Association Awards – 2008 – geriausia aktorė komedijoje – „Samantha Kas?“
 • Emmy – 2008 – geriausia aktorė komedijoje – „Samantha Kas?“
 • Auksinis gaublys – 2009 – geriausia aktorė televizijos seriale – komedija arba miuziklas – „Samantha Kas?“

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Lietuviškas pavadinimas Originalus pavadinimas Vaidmuo
2010 Meilė per atstumą Going the Distance Corinne
2009 Viskas Bus Gerai Everything Is Going to Be Just Fine Elizabeth Montgomery
2008 The Rocker The Rocker Curtis' Mother
2007 – dabar Kokia dar Samanta? Samanta Who? Samanta Newly
2007 Pingvinų farsas Farce of the Penguins Melissa (įgarsinimas)
2005 Siuzanos Dienoraštis Nikolui Suzanne’s Diary for Nicholas Natalie Cook
Tilt-A-Whirl Tilt-A-Whirl
2004 Žinių vedėjas Anchorman: The Legend of Ron Burgundy Veronica Corningstone
Mėnesio darbuotojas Employee of the Month Sara Goodwin
Išgyventi Kalėdas Surviving Christmas Alicia Valco
2003 Gyvenimas virš debesų View from the Top Christine Montgomery
Vonderlendo žudikai Wonderland Susan Launius
Didžiosios numirėlio gaudynės Grand Theft Parsons Carol Bennell
2002 Herojai Hereos
Koketės The Sweetest Thing Courtney Rockcliffe
2001 Atvykėliai Just Visiting Julia Malfete/Princess Rosalind
Žavusis princas Prince Charming Kate
Solas Gudas Sol Goode Happy Fan
2000 Duodantis medis The Giving Tree
1999 Brutali tiesa The Brutal Truth
Penkiasdešimties Out in Fifty Lilah
1998 Džesė Jesse Jesse Warner
Ugnies bučinys Kiss of Fire Claudine Van Doozen
Netikėta sėkmė The Big Hit Pam Shulman
Mafija! Jane Austen’s Mafia! Diane Steen
1997 Niekur Nowhere
1996 Marsas atakuoja Mars Attacks! Sharona
1995 Aplinkui Mėnulį Across the Moon
Laukinis Bilas Wild Bill Lurline Newcomb
Vibracijos Vibrations
1991 Nesakyk mamai, kad auklė mirė Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead Sue Ellen Crandell
1990 Gatvės Streets
1988 Šok iki aušros Dance 'Til Dawn Patrice Johnson
19871997 Vedęs ir turi vaikų Married With Children Kelly Bundy
1986 Miesto širdis Heart of the City Robin Kennedy
1981 Karalius kobra Jaws of Satan
Bitlų manija Beatlemania

Televizija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Reno 911! (2008)
 • American Music Awards of 2007 – Įteikėja, 2007 m. lapkričio 18 d.
 • 2007 Tony Awards – Įteikėja, 2007 m. birželio 10 d.
 • 2005 Tony Awards – Įteikėja, 2005 m. birželio 5 d.
 • Draugai (2003–2004) – Amy Green
 • Šeimos ryšiai
 • Sidabriniai šaukštai
 • Karalius Hilas
 • Mad TV (1997)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Christina Applegate Biografija (1971-)
 2. Pussycat Dolls Biografija Archyvuota kopija 2009-06-30 iš Wayback Machine projekto.
 3. reviewjournal.com – Neon: Beyond Burlesque Archyvuota kopija 2005-04-13 iš Wayback Machine projekto.
 4. Samantha Who? Archyvuota kopija 2007-08-27 iš Wayback Machine projekto. abcstudiosmedianet.com
 5. Christina Applegate & Johnathon Schaech Wedding Archyvuota kopija 2008-04-20 iš Wayback Machine projekto. lovetripper.com
 6. Lynn, Megan (2008-03-028). „Christina Applegate Divorce Official“. Suarchyvuotas originalas 2008-01-11. Nuoroda tikrinta 2008-03-28. 
 7. People Magazine staff. (2006). „Lance Bass: I'm Gay“. People Magazine. Suarchyvuotas originalas 2014-11-29. Nuoroda tikrinta 2006-07-26. 
 8. Natalie Finn, Matt Donnelly and Claudia Rosenbaum (2008-07-02). „Christina Applegate Mourns Former Beau's Death“. 
 9. „Christina Applegate: "Fur: Get Me Not!". PETA.org. Suarchyvuotas originalas 2008-12-06. Nuoroda tikrinta 2008-12-07. 
 10. „Christina Applegate Diagnosed with Breast Cancer“. PEOPLE.com. 2008-08-03. Suarchyvuota iš originalo 2016-12-12. Nuoroda tikrinta 2016-12-12. 
 11. „Aktorei Ch.Applegate dėl vėžio pašalintos abi krūtys“. Lietuvos rytas. 2008-08-20. Suarchyvuotas originalas 2008-08-23. Nuoroda tikrinta 2008-08-21. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo