Amdo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Tibeto regionas:
Amdo ཨ༌མདོ
Labrang4.jpg
Šalis: KLR (Qinghai)
Tautos: tibetiečiai
Kalba: amdo
Tibetischer Kulturraum Karte.png
Tibeto ist. regionai ir provincijos:
U-cangas, Amdo, Khamas, Čangtangas, Ladakas, Ngaris, A. Himalajai, Sikimas, Butanas, Monjulas

Amdo (tibet. ཨ༌མདོ  = a mdo, kin. 安多, pinyin: Ānduō) šiaurės rytų Tibeto regionas, kurios dalis dabar apima Kinijos provincijos Qinghai, Gansu ir Sichuan. Kartu su Khamu ir U-cangu – tai viena iš trijų istorinių Tibeto provincijų, tačiau administraciniu vienetu niekada nebuvo. Iki XIX a. kaip atskira sąvoka neminimas, tačiau tik kartu su Kham kaip Dokham (mdo khams) naudotas apibūdinti Rytų Tibetą.

Geografiškai Amdo nuo Kham skiria Geltonosios upės aukštupys. Amdo žemės ūkio rajonuose Geltonoji upė yra sukūrusi didingus kanjono tipo kraštovaizdžius, kuriuose įgyvendinta daug hidroenergetinių projektų. Hidroelektrinių gaminama elektra yra viena svarbiausių Qinghai provincijos eksporto sudėtinių dalių.

Čia yra ir vieta kur 1935 m. liepos 6 d. gimė Dalai Lama XIV. Amdo dialektas yra vienas svarbiausių dialektų Tibeto kalboje.

Amdo nemažai laiko yra praleidęs žymus lietuvių fotografas ir keliautojas Paulius Normantas, nuotraukose įamžinęs vietinių žmonių gyvenimus. Amdo garsėja kone aukščiausiai (3000 m) plytinčiomis žaliomis pievomis, kuriose savo kaimenes gano klajokliai tibetiečiai, gyvenantys taip pat, kaip ir prieš šimtus metų. Čia yra antras pagal dydį visoje Tibeto teritorijoje Labrango vienuolynų kompleksas, daugiau nei 300 metų stovintis devynių aukštų Milarepos vienuolynas. Nenusakomo grožio Huanglong nacionalinis parkas – šventa budistinė vieta įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Žaliuojantys miškai – natūralios didžiųjų pandų gyvenamosios vietos. Chengdu (Čengdu) ir Emeishan (Emeišan), bei didysis Leshan (Lešan) Buda.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Andreas Gruschke: The Cultural Monuments of Tibet’s Outer Provinces: Amdo, 2 vols, White Lotus Press, Bangkok 2001 ISBN 974-7534-59-2
  • Toni Huber (Hg.): Amdo Tibetans in Transition: Society and Culture in the Post-Mao Era (Brill’s Tibetan Studies Library, Proceedings of the Ninth Seminar of the Iats, 2000) ISBN 90-04-12596-5