Didžioji panda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ailuropoda melanoleuca

Apsaugos būklė

Pažeidžiami (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Šeima: Lokiniai
( Ursidae)
Gentis: Panda
( Ailuropoda)
Rūšis: Didžioji panda
( Ailuropoda melanoleuca)
Binomas
Ailuropoda melanoleuca
David, 1869
Paplitimas
Paplitimas

Didžioji panda (Ailuropoda melanoleuca) – lokinių (Ursidae) šeimos rūšis. WWF (World Wildlife Fund) organizacijos simbolis, dėl savo riboto paplitimo laikomas bendru nykstančių rūšių apsaugos simboliu. Nors ir priklauso plėšriesiems žinduoliams, pandos yra žolėdės, minta daugiausia bambukais, racioną paįvairina vaisiais ir vabzdžiais (baltymų šaltinis).

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tankus kailis išmargintas baltos ir juodos spalvos lopais – pagrindinė spalva yra balta, priekinės ir užpakalinės kojos juodos. Juodos spalvos taip pat yra ausys, nosis ir plotai aplink akis.

Suaugusių pandų dydis: ilgis siekia 1,2-1,8 m, įskaitant maždaug 13 cm uodegą, ir nuo 60 iki 90 cm aukščio (iki peties). Patinai gali sverti iki 160 kg. Patelės (paprastai 10-20 % smulkesnės nei patinai) gali sverti labai mažai, tik 75 kg, tačiau taip pat gali sverti iki 125 kg. Vidutinis suaugusiųjų pandų svoris yra nuo 100 iki 115 kg.

Taksonomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal naujausius molekulinės genetikos duomenis didžiosios pandos nuo lokių evoliucinės linijos atsiskyrė prieš maždaug 15 milijonų metų. Šiuo metu laikoma, kad didžiosios pandos priklauso lokinių šeimai ir yra vienintelės išlikusios Ailuropodinae pošeimio atstovės.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiųjų pandų gyvenimo vieta apima tik 5900 km². Tai yra kalnuotos Kinijos Sičuanio, Šansi ir Gansu provincijų teritorijos. Pandos gyvena subtropiniuose kalnuose su tankiu mišku, maždaug 1500-4000 m aukštyje.

Sičuano didžiųjų pandų draustiniai, kuriuose gyvena apie 30 proc. visų pasaulio didžiųjų pandų, 2006 m. buvo įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IUCN Red List - Ailuropoda melanoleuca“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2011-10-26.
  2. „Sichuan Giant Panda Sanctuaries - Wolong, Mt Siguniang and Jiajin Mountains“. UNESCO World Heritage Centre. United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]