Alkupis (Erla)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Alkupis
Ilgis 3,9 km
Ištakos Žudgalis
Žiotys Erla
Šalys Lietuva

Alkupis – upelis Vakarų Lietuvoje, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje, kairysis Erlos intakas.

Ištakos yra Žudgalio kaimo šiaurinėje dalyje, Erlos pelkėje, 2,4 km į šiaurės vakarus nuo Salantų. Visa upelio vaga ištiesinta, paversta melioracijos kanalu. Teka atvira vietove, Erlos senslėniu. Iš pradžių teka šiaurės vakarų kryptimi, netrukus staigiai pasuka į pietryčius, vėliau – skersai pelkės teka į šiaurės rytus iki pat Alkos kalno. Aukštupyje upelio kairiajame krante iškasti 4 melioracijos kanalai, kuriais iš pelkių surenkamas ir į upelį nuvedamas vanduo. Toliau upelis teka Alkos kalno papėde, apjuosdamas jį iš pietvakarių, rytų, šiaurės rytų ir šiaurės pusių, o šiaurinėje papėdėje pasuka į šiaurę. Į Erlą įteka Erlėnų kaimo vakariniame pakraštyje, 20 m į pietus nuo kelio  2318  LeliūnaiJuodupėnaiErlėnai  tilto per Erlą, 18,9 km nuo jos žiočių.

Gyvenvietės: Žudgalis, Alkas.

Kairiajame krante yra Alko alkakalnis, mitologinis šaltinis, Aukuro akmuo ir Šventasis ąžuolas.

Pavadinimas kildinamas nuo žodžių alka („balokšnis, tvenkinys“; „vieta ant kalno, kur degintos aukos“) bei alkas („kalnas su šventviete, stabas“). Tokios kilmės vandenvardžių Lietuvoje yra 12.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Aleksandras Vanagas. Lietuvių hidronimų etimologinis žodynas.  – Vilnius: Mokslas, 1981.