Jakas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bos grunniens
Jakas (Bos grunniens)
Jakas (Bos grunniens)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Porakanopiai
(Wikispecies-logo.svg Artiodactyla)
Pobūris: Atrajotojai
(Wikispecies-logo.svg Ruminantia)
Šeima: Dykaraginiai
(Wikispecies-logo.svg Bovidae)
Pošeimis: Jaučiai
(Wikispecies-logo.svg Bovinae)
Gentis: Jaučiai
(Wikispecies-logo.svg Bos)
Rūšis: Jakas
(Wikispecies-logo.svg Bos grunniens)

Jakas (lot. Bos grunniens, angl. Yak, vok. Yak) – jaučių (Bovinae) pošeimio dykaraginis žinduolis.

Stambus gyvūnas, kūno aukštis iki 2 m, ilgis iki 3,25 m, masė iki 1000 kg. Patelės smulkesnės. Kūnas ilgas su didele ketera, kojos trumpos. Kailio plaukai papilvėje labai ilgi ir beveik siekia žemę. Uodegos plaukai taip pat ilgi. Kailis juodas, snukio galas pilkšvas. Jauniems žvėrims ant nugaros būna siaura neryški pilkšva išilginė juosta. Ragus turi ir patinai, ir patelės. Patinų ragai užauga iki 95 cm ilgio, tarpas tarp jų siekia iki 90 cm. Ragų pamatai nukreipti į šonus, jie išlinksta į priekį ir aukštyn. Patelių ragai gerokai mažesni.

Jakas Tibete

Paplitęs Tibete. Išgyvena itin atšiauriomis klimatinėmis sąlygomis kalnuose iki 5,2 km aukščio virš jūros lygio. Laikosi nedideliais būriais, seni patinai dažnai sutinkami ir pavieniui. N. Prževalskis, atradęs ir aprašęs šį žvėrį XIX a. pab., teigė stebėjęs didžiulius kelių šimtų jakų būrius.

Minta skurdžia žoline augmenija, kerpėmis. Rujoja rugsėjo – spalio mėnesiais. Rujos metu tarpusavyje kovojantys patinai neretai sužeidžia vienas kitą. Nėštumas trunka 258 dienas. Gimsta vienas jauniklis, kuris kartu su motina būna apie metus. Lytiškai subręsta 1-3 metų, patinai 5 metų. Gyvena iki 25 metų.

Kadaise aukštuose Vidurio Azijos kalnuose gyveno didžiulės laukinių jakų bandos. Ilgą laiką gyvūnai buvo negailestingai naikinami ir šiuo metu laisvėje gyvenančių jakų populiaciją sudaro tik 500 indvidų. Įrašytas į Tarptautinę raudonąją knygą.

Domestikuoti I tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Naminiai jakai laikomi Tibete, Mongolijoje, Tuvoje, Altajuje, Pamyre ir Tian Šanyje. Naudojami kroviniams pernešti, auginami mėsai, pienui ir vilnai. Gali kryžmintis su galvijais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Baleišis, R. Pasaulio kanopiniai žvėrys. Vilnius: Vilniaus Ekologijos institutas, 2009. 116 psl. ISBN 9986-443-36-9.
Yaks still provide the best way to plow fields in Tibet.jpg


Commons-logo.svg

Vikiteka