Pereiti prie turinio

William Kidd

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
William Kidd

Viljamas Kidas (apie 1645 sausio1701 gegužės 23 d., gimė Dundee, Škotijoje), pirklys, vėliau tapęs piratu. Jo tėvas kapitonas Džonas Kidas dingo jūroje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po tėvo mirties vietinė bendruomenė finansiškai palaikė V.Kido šeimą. Jaunystėje jis tarnavo laivuose, kurie, kovodami su piratais, neretai ir patys plėšikaudami, plaukiojo Vakarų Afrikos ir Šiaurės Amerikos pakrantėmis. Vėliau V.Kidas persikėlė į Niujorką, kur vedė turtingą našlę, įsigijo keletą nedidelių laivų ir tapo pirkliu. Kovai su piratais buvo įkurtas sindikatas, kurį sudarė Anglijos finansų ir užsienio reikalų ministrai, karališkojo antspaudo saugotojas, Admiraliteto pirmasis lordas, karališkosios artilerijos vadas ir ką tik naujuoju Niujorko gubernatoriumi paskirtas lordas Ričardas Belomontas. Sindikatas paskyrė V.Kidą kovoti su piratais. V. Kidas gavo specialų raštą “Letter of marque“. Tai buvo kaperio licencija, kuri suteikė teisę bet kurioje pasaulio vietoje sulaikyti piratus, flibustjerus ir jūrų valkatas kartu su jų laivais. V.Kidui buvo įteiktas ir dar vienas oficialus dokumentas, kuris leido jam užgrobti „visus karinius ir prekybos laivus, taip pat ir prekes, priklausančias Prancūzijos karaliui ir jo pavaldiniams“. Abu šie dokumentai buvo patvirtinti didžiuoju karališkuoju antspaudu. Pasiųstas į Indijos vandenyną gaudyti ten plėšikaujančių piratų, garbingas Niujorko pirklys kolonistas beveik per prievartą tapo jūrų policininku. Ši misija buvo nesėkminga. Paskatintas savo maištingos įgulos, jis pats tapo piratu. Grįžęs į Ameriką, V.Kidas buvo suimtas ir išsiųstas į Angliją nuteisti. Teismas pripažino jį kaltu, ir V.Kidas buvo pakartas.

Laivas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V.Kidui buvo paskirtas laivas „Adventure Galley“. Tai buvo 34 patrankomis ginkluotas tristiebis burlaivis. Be burių jis dar turėjo ir 46 irklus, kurie užtikrindavo pranašumą manevruojant mūšio metu nurimus vėjui. Įgula sudarė apie 80 jūreivių.