Linksmasis Rodžeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paprasčiausia Linksmojo Rodžerio versija

Linksmasis Rodžeris (angl. Jolly Roger) – tradicinis Europos ir Amerikos piratų vėliavos pavadinimas. Paprastai tai – balta kaukolė virš baltų sukryžiuotų kaulų juodame fone, tačiau būdavo daug įvairių variantų. Termino kilmė tiksliai žinoma nėra.

Nors ši laivo vėliava iš karto atskleisdavo laivo identitetą ir įspėdavo potencialias aukas ar prieš piratus kovojančius karinius laivus, ji darydavo labai stiprų psichologinį efektą. Iš anksto pamačius artėjančius piratus, būdavo pakankamai laiko visiškai įsibauginti. Pasitaikydavo, kad laivai piratams būdavo atiduodami be jokios kovos.

Jei numatytas užgrobti laivas visgi kaudavosi, pasak kai kurių šaltinių piratai paprastai nuleisdavo Linksmąjį Rodžerį ir iškeldavo raudoną vėliavą, rodančią, kad jie pasiryžę užimti laivą jėga.[1]

Šiuolaikinis naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV F-14 lėktuvas su Linksmuoju Rodžeriu.

Britų Karališkojo Laivyno admirolas Arthur Wilson 1901 metais pareiškė, kad povandeniniai laivai yra „negarbinga, nesąžininga ir ne angliška. Visų užimtų povandeninių laivų įgulos turi būti traktuojamos kaip piratai ir pakariamos“ (Submarines are underhand, unfair and damned un-English. The crews of all submarines captured should be treated as pirates and hanged). Atsakydamas, jo tautietis Max Horton, povandeninio laivo vadas, nuskandinęs vokiečių kreiserį į uostą grįžo iškėlęs Linksmąjį Rodžerį.

Antrojo pasaulinio karo metais britų ir australų laivynų povandeniniuose laivuose tapo įprasta po priešo laivo nuskandinimo ar kitos sėkmingos karinės misijos iškelti piratų vėliavą. Tik dabar jau ji simbolizavo narsą, o ne buvimą už įstatymo ribų.

Šiuo metu Linksmasis Rodžeris yra britų Karališkojo laivyno povandeninių laivų dalinio oficiali emblema.

JAV povandeninis laivas HMS Trafalgar po Veritas operacijos (kova prieš Talibano pajėgas Afganistane) 2002 metų kovo 1 dieną į uostą taip pat grįžo iškėlęs piratų vėliavą. 2003 metų balandžio 16 d. HMS Turbulent, pirmasis iš karo Irake grįžęs JAV laivas, uostan taip pat grįžo su plėvesuojančiu Linksmuoju Rodžeriu. Irake jis paleido trisdešimt Tomahawk raketų. Tačiau JAV ši vėliava labiau siejama su jūrinės aviacijos pajėgomis.

Variacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.inkyfingers.com/pyrates/flags/