Wilhelm Pieck

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vilhelmas Pikas
Gimė 1876 m. sausio 3 d.
Gubenas
Mirė 1960 m. rugsėjo 7 d. (84 metai)
Berlynas
Tautybė vokietis
Pareigos buvęs VDR Prezidentas

Vilhelmas Pikas (vok. Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck, 1876 m. sausio 3 d. Gubine, Vokietija – 1960 m. rugsėjo 7 d. Berlyne) – socialdemokratinio ir komunistinio judėjimo veikėjas, pirmasis ir vienintelis VDR prezidentas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į Vokietijos socialdemokratų partiją įstojo 1895 m. , buvo kairiojo partijos sparno atstovas. Vėliau įstojo į marksistinę Spartako sąjungą. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui buvo pašauktas į armiją, už antikarinę agitaciją suimtas, tačiau dar prieš teismą pabėgo ir emigravo į Nyderlandus.

Po karo grįžo namo, 1918 m. buvo vienas Vokietijos komunistų partijos (VKP) steigėjų. 1921 m. V.Pikas išrinktas į Komunistinio internacionalo Vykdomąjį komitetą, tapo Prūsijos landtago deputatu. 1928 m. išrinktas į Vokietijos Reichstagą.

Atėję į valdžią nacistai 1933 m. liepos 14 d. paskelbė 33-jų žmonių sąrašą, kuriems atimama Vokietijos pilietybė. Tarp jų buvo ir V. Pikas. 1934 m. jis emigravo į Paryžių, vėliau persikėlė į Maskvą. Vokietijos-TSRS karo metu dirbo agitacinį darbą tarp vokeičių karo belaisvių.

1946 m. susijungė Vokietijos Komunistų ir Socialdemokratų partijos, V. Pikas bei Otas Grotevolis tapo Vokietijos Vieningosios socialistų partijos (VVSP) pirmininkais.[1]

Sukūrus Vokietijos Demokratinę Respubliką 1949 m. spalio 11 d. V.Pikas išrinktas pirmuoju VDR prezidentu. Šis postas buvo nominalus, iš tikro šalį valdė VVSP CK Generalinis sekretorius Valteris Ulbrichtas. Po V. Piko mirties VDR prezidento postas panaikintas, šias pareigas atliko VDR Valstybės tarybos pirmininkas.

Papildoma informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 19611990 m. VDR Gubeno miestas buvo vadinamas Wilhelm-Pieck-Stadt Guben.
Politinis postas
Prieš tai:
Karl Dönitz
(kaip Vokietijos Prezidentas)
Vokietijos Demokratinės Respublikos Prezidentas
1949–1960
Po to:
Walter Ulbricht (kaip Valstybės tarybos pirmininkas)
Partijos politinės pareigos
Prieš tai:
Postas sukurtas
Vokietijos socialdemokratų partijos pirmininkas (kartu su Otto Grotewohl)
1946-1950
Po to:
Walter Ulbricht (kaip pirmasis sekretorius)


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] (hrono.info)