Vulkeneštis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vulkeneštis
Vulcăneşti
      
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Moldavijos vėliava Moldavija
Rajonas Gagaūzija Gagaūzija
Gyventojų (2010) 16 900
Pašto kodas MD-5301
Tinklalapis Oficiali svetainė
Kirčiavimas Vulkenèštis

Vulkeneštis (rumun. Vulcăneşti, gagaūz. Valkaneş) – Moldavijos miestas Gagaūzijoje, 180 km nuo Kišiniovo, 7 km nuo sienos su Ukraina, 35 km nuo sienos su Rumunija.

1940 m. lapkričio mėn. Vulkeneštis tapo rajono centru. 1965 m. Vulkeneščio kaimas įgijo miesto tipo gyvenvietės statusą. 1995 m. Vulkeneštis tapo miestu. Nuo 1993 m. gruodžio 23 d. Vulkeneštis priklauso autonominiam dariniui Gagaūzijai.

Vulkeneštyje gyvena:

Mieste, kaip ir visoje Gagaūzijoje, yra trys oficialios kalbos – rumunų, gagaūzų, rusų.

Ekonomika ir infrastruktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mieste yra geležinkelio stotis, jungianti Vulkeneštį su Kišiniovu, Rumunija, Ukraina. Su kitais miestais jungia ne tik geležinkelis, bet ir autobusų maršrutai.

Vulkeneštis sparčiai augo nuo 1965 m. Nuo to laiko buvo pastatyti gyvenamieji mikrorajonai, biblioteka, ligoninė, ryšių mazgas, sporto mokykla, muzikos ir menų mokyklos, vairavimo mokykla, stadionas, kino teatras.

Dabar mieste 2 licėjai, 2 vidurinės mokyklos, 6 vaikų darželiai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji duomenys apie miestą atėjo iš XIII a. pabaigos. Žinomiausias istorinis įvykis Vulkeneščio apylinkėse – istorinis 1770 m. Kagulo mūšis. Birželio 21 d. Rusijos kariuomenė, vadovaujama P. Rumiancevo, įveikė keliskart gausesnius turkus ir totorius. Kautynėse pasižymėjo būsimasis 1812 m. karo herojus Michailas Kutuzovas.

Kagulo mūšio atminimui 1849 m. pastatytas paminklas, tapęs miesto simboliu.