Vinkšnos ežeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°56′53″š. pl. 23°19′49″r. ilg. / 55.94805°š. pl. 23.33015°r. ilg. / 55.94805; 23.33015

Vinkšnos ežeras
Vinkšnos ežeras šiandien
Vinkšnos ežeras šiandien
Vieta Šiauliai, Lietuva
Plotas apie 0,6 km²
Kilmė ledyninis
Didžiausias gylis 3 m

Vinkšnos ežeras – buvęs ežeras Šiaulių šiauriniame pakraštyje, tarp Kulpės upelio šiaurės rytuose, kelio RygaTilžė rytuose – pietryčiuose, Gubernijos pietvakariuose ir Vinkšnėnų kaimo šiaurėje.

Geologija ir istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ežeras susiformavo rininės kilmės Talšos ežero vandeniui nutekant Kulpės upe [1] ir anksčiau su Talša ir Ginkūnų ežeru sudarė vieną telkinį. Šiaulių ekonomijos dvarą perkėlus į Šiaulius ežero šiaurinėje dalyje buvo pertvenkta Kulpės ir Vijolės santaka maždaug ties buvusia bendrove „Maistas“ ir pastatytas malūnas. Jis galėjo būti nugriautas 1916 m. tiesiant geležinkelį Šiauliai – Mintauja. Ežero pietrytinėje dalyje pastatytas Gubernijos dvaras, iš kurio ežero pakrante ėjo kelias į Gruzdžius ir Žagarę, kurį dabar primena Dvaro ir Bielskio gatvės. Dvarą primena Gubernijos parkas prie alaus bravoro „Gubernija“.

18361858 m. tiesiant plentą Ryga-Tilžė natūrali Kulpės vaga pakeista, ji užtvenkta ties Ginkūnais, todėl Vinkšnos ežeras pradėjo sekti. 1922 m. išparceliavus Gubernijos dvarą, šiaurinėje ir vakarinėje ežero pakrantėje pradėti statyti gyvenamieji namai, pramonės įmonės. Iki šių dienų išliko tik dvi buvusio ežero akys. Durpių sluoksnis kai kuriose likusios pelkės vietose siekia 12-15 m. Nepaisant to, per buvusį ežerą užplanuota nutiesti gatvę ir likusią jo dalį užstatyti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Šiaulių krašto geologija, ats. red. Jonas Satkūnas, Vilnius-Utena, 2006 m., p.43