Vincas Norvaišas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Vincentas Norvaišas)
Jump to navigation Jump to search
Vincas Norvaišas
Gimė 1830 m. balandžio 8 d.
Panevėžio aps.
Mirė 1883 m. balandžio 13 d. (53 metai)
Ventspilis (dab. Latvija)
Veikla kunigas, knygnešys
Alma mater Varnių kunigų seminarija

Vincas Norvaišas, taip pat Vincas Norvaiša, Vincentas Norvaišas (1830 m. balandžio 8 d. Panevėžio aps.1883 m. balandžio 13 d. Ventspilyje) – kunigas, knygnešys, platinęs draudžiamą spaudą Žemaičių vyskupijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V. Norvaišas buvo kilęs iš smulkiųjų Žemaitijos bajorų. 1853 m. baigė Varnių kunigų seminariją. Nuo 1858 m. gyveno Žygaičiuose (dab. Tauragės raj.), ėjo Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos klebono pareigas.

Pritarė ir pagelbėjo persekiojamiems 1863 m. sukilėliams. Apie 1865 m. Sartininkuose susitiko su knygnešiu kun. Antanu Brundza. 1867 m. pradėjo dalyvauti Motiejaus Valančiaus slaptoje organizacijoje, kurios tikslas buvo spausdinti ir platinti draudžiamą lietuvišką spaudą Žemaičių vyskupijoje. Buvo pažįstamas su Tilžės katalikų klebonu dekanu J. Zabermanu. M. Valančiaus organizacijoje aktyviai veikė, buvo vyskupo tarpininkas perduodant pinigus į Tilžę J. Zabermanui knygoms spausdinti, persiunčiant knygas kitiems knygnešiams. 18681869 m. V. Norvaišas redagavo ir rengė spaudai vyskupo M. Valančiaus rankraščius.

1870 m. M. Valančiaus organizacija buvo susekta. Už lietuviškų knygų platinimą ir 1863 m. sukilimo rėmimą V. Norvaišas buvo žandarų suimtas, uždarytas kalėjime Viniuje, žiauriai tardomas. 1871 m. neribotam laikui ištremtas į Tomsko guberniją. Apie 1882 m. grįžo iš tremties, apsigyveno Ventspilyje (dab. Latvija). Neilgai pagyvenęs, čia ir mirė. Palaidojimo vieta nežinoma.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]