Saulėgrąžos (Van Gogas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Saulėgrąžos – grupė paveikslų tuo pačiu pavadinimu, kuriuos nutapė olandų dailininkas postimpresionistas Vincentas van Gogas (1853−1890). Tai vieni iš žinomiausių Van Gogo kūrinių.

Apie paveikslus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vincentas van Gogas nutapė dvi saulėgrąžų natiurmortų serijas. Viena sukurta Paryžiuje 1887 metais ir vaizdavo gėles, paskleistas ant stalo. Dailininkas nutapė 4 tokius paveikslus.[1] Kita, žymesnė serija, sukurta 1888 m. Arlyje, ir vaizdavo gėles vazone. Van Gogas šiais paveikslais tikėjosi pradžiuginti Polį Gogeną, kuris pakviestas turėjo atvykti į taip vadinamą „geltoną namą“. Du iš šių paveikslų kabojo P. Gogeno miegamajame. Vincentas broliui Teo rašė: „Tai tokios rūšies paveikslas, kuris keičia savo charakterį ir tampa turtingesniu, kai kuo daugiau į jį žiūri. Be to, tu juk žinai, Gogenui jos nepaprastai patinka. Kartą tarp kitų dalykų jis man pasakė: tai ... yra ... gėlė“. Van Gogas Arlyje seriją pradėjo nuo paveikslo su 3 saulėgrąžomis ir vėlesniuose nutapė daugiau gėlių – 5, 12 ir 15 vienetų. Polis Gogenas po išvykimo iš Arlio paprašė Van Gogo atsiųsti jam saulėgrąžų paveikslą ir Vincentas nutapė kelias jau tapytų paveikslų replikas.

1987 m. vienas iš Van Gogo Saulėgrąžų paveikslų aukciono metu buvo parduotas už rekordinę 39,9 mln. JAV dolerių sumą.[2] 6 iš 8 Van Gogo „Saulėgrąžų“ yra muziejuose. Vienas Arlio laikotarpio paveikslas su pavaizduotomis 5 saulėgrąžomis pražuvo antrojo pasaulinio karo metu.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Masters of Art - Vincent van Gogh. Delphi Classics, 2014.