Ugnies medžioklė su varovais

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Ugnies medžioklė su varovais – pirmasis lietuviškas miuziklas, kurį sukūrė kompozitorius Giedrius Kuprevičius. Libreto autoriai Saulius Šaltenis ir Leonidas Jacinevičius. Pirmąjį miuziklą režisavo Dalia Tamulevičiūtė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miuziklo premjera Latvijoje įvyko 1974 m., Lietuvoje – 1976 m. vasario 28 d., Jaunimo teatre. „Ugnies medžioklė su varovais“ tuo metu laužė tam tikrus stereotipus ir kvietė pasijusti laisvesniems. Miuziklas buvo rodomas iki 1983 m., iš viso Lietuvoje ir užsienyje parodytas 185 kartus. Pagrindinius vaidmenis atliko Vytautas Kernagis, Gintarė Jautakaitė, Arvydas Navalinskas. Praėjus trims dešimtmečiams – 2004 m. 2008 m. ir 2014 m. atkurtą miuziklą režisavo Gytis Padegimas, dailininkė – Birutė Ukrinaitė. 2014 m. pastatymo choreografiją kūrė Indrė Puišytė.[1]

2004 m. pastatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2004 m. lapkričio 16 d. pabaigoje miuziklas „Ugnies medžioklė su varovais“ buvo rodomas buvusio Vilniaus kino teatro „Pergalė“ patalpose. Miuzikle trijų pagrindinių herojų vaidmenys buvo patikėti devyniems atlikėjams. Monikos rolę miuzikle kūrė dainininkė Jurga Šeduikytė, operos solistė Ona Kolobovaitė bei rašytoja Indrė Valantinaitė. Rolando vaidmenį atliko muzikantas Vidas Bareikis, tuometinis Muzikos akademijos studentas Jonas Sakalauskas, Egidijus Bavikinas bei Lietuvos muzikos pasaulyje Deivio vardu žinomas atlikėjas Deividas Norvilas. Juliaus vaidmenį pakaitomis atliko Mindaugas Zimkus ir Ignas Garla. Pastatyme naudota autentiška sovietmečio atributika. 2004–2005 m. miuziklas parodytas 14 kartų. Norinčiųjų ateiti į spektaklius buvo daugiau, nei galėtų sutilpti salėse.

Pasak miuziklo autorius G. Kuprevičius, trys atlikėjų sudėtys suteikė papildomos intrigos, kadangi kiekviena iš jų buvo savita.[2]

2008 m. pastatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po ketverių metų – 2008 m. rudenį naujas miuziklo pastatymas buvo parodytas sostinės „Domino“ teatre.[3] Pagrindinius vaidmenis atkurtame spektaklyje atliko O. Kolobovaitė, I. Valantinaitė, E. Bavikinas, M. Zimkus. Prie jų sėkmingai prisijungė Vaidotas Baumila ir Raimondas Baranauskas.

„Ugnies medžioklė su varovais“ buvo pastatyta per pusantro mėnesio. Šį procesą stebėjau nuo pirmų repeticijų, dalyvavau kuriant įrašus. Naujas pastatymas pavyko. Esu patenkintas tuo, kad atliekami mano kūriniai. Juk autoriui didžiausia paguoda – žinoti, kad jo kūriniai gyvi. Šiuolaikiniuose miuzikluose įsivyravo kaskadiniai triukai, pirotechnikos elementai, o maniškis apsieina be šou. Čia – miuziklo jėga. Pastaraisiais metais rodytų miuziklų režisieriai žiūrovų dėmesį stengėsi nukreipti nuo muzikos į šou elementus – laikinus dirgiklius. Išėjęs iš tokio spektaklio žiūrovas vargu ar prisiminė siužetą. „Ugnies medžioklė su varovais„šou požiūriu yra kukli. Bet žiūrovą sujaudina ne šalutiniai dalykai, o siužetas“, – sakė G. Kuprevičius.[4]

2014 m. pastatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po 6 metų pertraukos miuziklas atgijo Alytaus miesto teatre[5]. Kaip ir ankstesnius pastatymus režisavo Gytis Padegimas, scenografiją kūrė Birutė Ukrinaitė, o prie jų prisijungė choreografė Indrė Puišytė.

Pagrindinius vaidmenis atliko:

Monika – Ieva Goleckytė, Ieva Gintautaitė, Gintarė Radauskaitė, Viktorija Gurejeva,

Julius – Osvaldas Petraška, Mangirdas Dabkus, Nedas Bašinskas,

Rolandas – Jurgis Jarašius, Mangirdas Dabkus,

Korifėjas – Martynas Žukauskas, Rapolas Baranauskas.

Jiems pritarė chorai: Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio merginų choras „Lyra“. Vadovė – Asta Miknienė., Kauno Antano Smetonos gimnazijos merginų choras. Vadovė – Asta Miknienė., Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmų Vaikinų dainavimo studija. Vadovas - Raimundas Martinkėnas.

Ir prieš dešimtmetį, ir Alytuje, G.Padegimas su aktoriais bendravo lyg su savo artimaisiais, šeimos nariais. 2004 m. jis buvo suorganizavęs kūrybinę „Ugnies medžioklės su varovais“ stovyklą Juodkrantėje, o šį kartą visus subūrė savo sodyboje netoli Alytaus: „Gyvenome ir dirbome, kaip viena šeima – kepėme blynus, grybavome, repetavome. Man ir pačiam šis miuziklo pastatymas – ypatingas. Juk Alytus – mano gimtinė. Tačiau per generalinę repeticiją, į kurią sukvietėme pilną salę žiūrovų ir iš Daugų, kur gyveno atlikėjai, ir iš aplinkinių kaimų, ir iš Alytaus, pajutome, jog mus suprato – daugelis žiūrovų braukė ašarą“.

„Man tai – tikras stebuklas. Juk nuo pirmojo pastatymo jau praėjo keturi dešimtmečiai. O gal tas mano miuziklas jau virto savotišku socialiu reiškiniu, kad po tam tikro laiko vis prireikia jo naujo pastatymo“, – svarstė maestro G.Kuprevičius. G.Kuprevičius džiaugėsi, kad ir Alytuje jo miuziklo ėmėsi G.Padegimas, su kuriuo jie bendradarbiauja jau ne vieną dešimtmetį. „Jei jis būtų kartojęs buvusių pastatymų sumanymus, idėjas, nebūčiau sutikęs, kad „Ugnis“ būtų statoma dar kartą, tačiau Gytis sugebėjo į miuziklą pažvelgti visai kitomis, šių dienų akimis“, – sakė kompozitorius.[6]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miuzikle pasakojama meilės trikampio istorija, į kurią patenka Monikos mylimasis studentas Rolandas ir tarnybą baigęs kareivis Julius. Meilės trikampio istoriją vainikavo ne gėris, o tragedija. Gimdydama Monika mirė taip ir neatsakiusi, kurį iš tikrųjų myli.

Dainos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Andriaus Mamontovo ir Atlantos perdainuotos „Kregždutės“ 2003 m. pripažintos geriausia metų daina. Už tai atlikėjams įteiktas muzikos apdovanojimų „Bravo“ prizas.
  • V. Kernagis, kuris leidžiant pirmąją „Ugnies medžioklės su varovais“ plokštelę sudainavo vieno pagrindinių veikėjų partiją, į savo solinių koncertų programą buvo įtraukęs miuziklo dainą „Kaip mažas paukštukas“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]