Tubilustriumijos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Romėnų kariai (rekonstrukcija)

Tubilustriumijos (lot. Tubilustrium) – Senovės Romos šventės, vykdavusios kovo 23 d., paskutinę Kvinkvuatrijų šventimo dieną., buvo skirtos pagerbti Romos globėją, karo dievą Marsą ir sabinų deivę Neriną. Šventės vėl vykdavo gegužės 23 d., pagerbiant ugnies ir ugnikalnių dievą Vulkaną. Po jų šventoms apeigoms susirinkdavo komicijos Comitia Calatia išklausyti patricijų norus ir įpėdinių priesaikas.

Senovės Romoje kovo mėnuo pagal susiklosčiusią tradiciją buvo karinių kampanijų pradžia. Tubilustriumijos buvo rengiamos kaip ceremonija parengti armiją, tinkamą kariauti. Neatsiejama švenčių dalimi buvo šventieji karo trimitai (tubae). Jie naudoti tiek karinėse, tiek religinėse apeigose, taip pat juos armija turėjo ir karo lauke.

Šventės vykusios Batsiuvių salėje (atrium sutorium) Argilete, amatininkų gatvėje miesto centre. Abejose šventėse buvo aukojami ėriukai. Tie romėnai, kurie nedalyvavo ceremonijoje, galėjo gėrėtis miesto gatvėse atliekamais Marso šokančių žynių (Salii) pasirodymais su šokiais ir dainomis. Tai buvo 12 patricijų jaunuolių, dėvėjusių pilną senovės kario aprangą su kardais ir legendiniais Marso skydais ankilais (ancile). Pasibaigus paradui, žyniai šventuosius ankilus grąžindavo saugojimui į šventyklą Forume.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • J.Quasten, 1983, Music & Worship in Pagan & Christian Antiquity, p.6-7;
  • J.Quasten, 1983, Music & Worship in Pagan & Christian Antiquity, p.8.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]