Tadas Blinda. Pradžia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Tadas Blinda: Pradžia
Tadas Blinda Pradžia DVD viršelis.jpeg
Kilmės šalisLietuva
RežisieriusDonatas Ulvydas
Prodiuseris (-iai)Žilvinas Naujokas
Scenaristas (-ai)Jonas Banys
VaidinaMantas Jankavičius
Dainius Kazlauskas
Vidas Petkevičius
Andrius Kaniava
Donatas Banionis
Agnė Ditkovskytė
Tatjana Liutajeva
Antanas Šurna
Metai2011 m. rugsėjo 20 d.
ŽanrasIstorinis veiksmo
Trukmėapie 110 min.
Kalbalietuvių
BiudžetasApie 3 mln. litų
Apie 1972 m. Lietuvos televizijoje sukurtą mini TV serialą žiūr. Tadas Blinda (mini TV serialas).

Tadas Blinda. Pradžia – pirmas lietuviškas nuotykinis istorinis veiksmo filmas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, paremtas R. Šavelio romanu „Tadas Blinda“ ir prieš beveik 40 metų pasirodžiusiu TV serialu „Tadas Blinda“.[1]

Filmas tapo brangiausia ir sėkmingiausia kino juosta nepriklausomos Lietuvos kino istorijoje. Filmo biudžetas siekė apie 3,5 mln. litų. Kino teatruose filmas surinko virš 3 mln. 700 000 Lt pajamų, jį pamatė per 300 000 žiūrovų.[2]

Tai taip pat yra pirmas lietuviškas nuotykinis filmas per daugelį metų. Šio filmo kūrėjai teigia,[reikalingas šaltinis] kad tai kinas, orientuotas į žiūrovą, ir yra profesionalaus lietuviško kino atgimimo vedlys.

Filmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmo premjera įvyko 2011 m. rugsėjo 20 d.

Filmo režisierius yra Donatas Ulvydas. Įvairių kino apdovanojimų pelnęs jaunosios kartos režisierius, populiarių lietuviškų muzikos klipų kūrėjas.[3]

Vyriausiasis kino operatorius Ramūnas Greičius – laimėjęs daug Lietuvos ir užsienio apdovanojimų už nuopelnus kinui.[4]

Scenarijaus autorius Jonas Banys – medija strategijų kūrėjas, jaunosios kartos filmų scenarijų autorius bei dėstytojas.[5]

2012 m. vasario mėn. filmas pradėtas platinti DVD ir Blu-ray diskais.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas vaizduoja legendinio „svieto lygintojo“ Tado Blindos jaunystę ir įvykius, sukrėtusius Žemaitiją 1863 m. sukilimo išvakarėse.

1861-ieji. Baudžiavos panaikinimą apraizgiusios politinės intrigos atokiame Žemaitijos kaime netikėtai virsta kautynėmis, kurioms vadovauja iš Sankt Peterburgo atsiųstas jaunas intrigantas, caro kariuomenės karininkas Janekas. Įsisukusios istorijos girnos įtraukia ir taikius baudžiauninkus, ir praeities vaiduoklių kankinamą dvarininką Bernardą Gruinių, ir jo gražiąją dukterį Kristiną.

Į veiksmų sūkurį netyčia patekusiam Tadui tenka atsisveikinti su nerūpestinga kasdienybe ir prisiimti atsakomybę ne tik už savo veiksmus, bet ir už mylimų žmonių gyvybes. Mėgindamas suvokti savo vietą žiaurioje tikrovėje, Tadas atranda vertybes, dėl kurių verta gyventi ir mirti. Kova už laisvę, teisingumą ir meilę prasideda. Taip gimsta legenda apie Tadą Blindą.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmo reklaminis plakatas.
Aktorius – filmo veikėjas

2010 m. gegužės 11 dieną filmo kūrėjai paskelbė visuotinę savanorių atranką nusifilmuoti „Tadas Blinda. Pradžia“ masinėse scenose.[6] Nurodoma, kad dalyvauti filmavime panoro daugiau nei 1000 vaikinų ir merginų.

Aktoriai buvo apmokyti kovos menų principų, norint, kad kovų scenos būtų kaip galima įspūdingesnės.[7]

Muzika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompozitorius Linas Rimša – vienas žinomiausių populiariosios muzikos kūrėjų Lietuvoje.[8]

Filmo rinkodara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reklama[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tado Blindos reklama, kurioje personažą vaidinantis aktorius dar neatskleistas.

Filmo kūrėjai įvykdė didžiausią visų laikų reklaminę kino kampaniją Lietuvos kino istorijoje.[reikalingas šaltinis] Filmo kūrėjų grupė aktyviai naudojosi facebook tinklu skelbdama naujienas iš filmavimo aikštelės.

Kauno ir Šiaulių miestų prekybos centruose „Akropolis“ 2010 m. gegužės 7 d. „Facebook“ puslapyje buvo paskelbta apie eksponuojamas senąsias karietas, kurios buvo naudojamos šio filmo filmavime. Šios karietos buvo filmuotos ir mini seriale „Tadas Blinda“ bei filme „Velnio nuotaka“.

Finansavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Tadas Blinda. Pradžia“ biudžetas siekė 3,5 mln. litų. Apie 70 % šios sumos finansavo Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.

2010 m. kovo mėnesį viena pagrindinių filmo rėmėjų tapo „Blindos“ alų gaminanti bendrovė AB „Švyturys-Utenos alus“. Prie filmo rėmimo taip pat prisidėjo AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir daugelis kitų įmonių bei privačių asmenų neabejingų lietuviškam kinui.

Filmo įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Tadas Blinda. Pradžia“ tapo komerciškai sėkmingiausiu filmu nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Kino teatruose filmas surinko virš 3 mln. 700 000 Lt pajamų, jį pamatė per 300 000 žiūrovų.

Filmas buvo kritikų giriamas už įspūdingus Lietuvos gamtos vaizdus, tačiau susilaukė kritikos dėl turinio: esą didžiausia dalimi valstybės finansuotas filmas neturėjo būti pramoginio pobūdžio komercinė istorija apie plėšiką.[9][10]

Filmavimo epizodai Renavo dvare (Mažeikių raj.)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Rimanto Šavelio romano „Tadas Blinda“ ekranizacija – jau kino teatruose“. Obuolys. 2011-09-22. Suarchyvuota iš originalo 2016-06-06. Nuoroda tikrinta 2016-06-06. 
  2. „Parduotuvėse pasirodę „Tadas Blinda. Pradžia“ DVD ir „Blu-ray“ - su kūrėjų staigmenomis“. delfi.lt. 2012-02-22. Suarchyvuota iš originalo 2016-06-06. Nuoroda tikrinta 2016-06-06. 
  3. http://www.ulvydas.com/ Donato Ulvydo asmeninis puslapis
  4. „lfc.lt - Lietuvių filmų centras“. lfc.lt. Suarchyvuota iš originalo 2015-12-03. Nuoroda tikrinta 2016-06-06. 
  5. „LTV palieka programų direktorius J.Banys“. delfi.lt. 2009-12-01. Suarchyvuota iš originalo 2016-03-19. Nuoroda tikrinta 2016-06-06. 
  6. Facebook puslapis skelbiantis apie statistų atranką http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/Noriu-filmuotis-Tadas-Blinda-Pradzia/123933720955490?ref=mf
  7. http://www.facebook.com/video/video.php?v=1380206195589&ref=mf Kovos apmokymų video iš Facebook
  8. http://www.mic.lt/lt/persons/info/rimsa
  9. „veidas.lt tinklalapis“. Nuoroda tikrinta 2012 m. balandžio 4 d.. 
  10. „delfi.lt tinklalapis“. Nuoroda tikrinta 2012 m. balandžio 4 d..