Guamas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 138 pridėti baitai ,  prieš 3 metus
(Vaizdas Coat_of_arms_of_Guam.svg keičiamas Seal_of_Guam.svg)
}}
 
'''Guamo teritorija''' ({{en|Guam}}, [[čamorų kalba]] ''GuahanGuåhån'')  – sala [[Ramusis vandenynas|Ramiojo vandenyno]] vakaruose ir turinti savivaldą; neinkorporuota [[JAV]] teritorija. Vietiniai gyventojai, [[čamorai]], yra palikuonys tų, kurie gyveno saloje prieš 3500 metų. Sostinė  – [[Aganija]] (čamorų k. ''Hagåtña'', isp. ir angl. taip pat vadinama ''Agaña''). Pagrindinės salos ekonomikos sritys  – [[turizmas]] (apie 90 proc. turistų atvyksta iš [[Japonija|Japonijos]]) ir JAV karinių pajėgų bazių, kurios užima 1/3 salos teritorijos, aprūpinimas.
 
== Guamo istorija ==
Guamą kaip karo grobį, JAV pradėjo kontroliuoti [[1898]] metais po Guamo mūšio, [[Ispanija|Ispanijos]]-JAV kare. Sala tapo patogia stotele pakeliui į Filipinus ir iš jų.
 
[[1941]] metais [[Antrasis pasaulinis karas|Antrojo pasaulinio karo]] metu salą užgrobė Japonijos karinės pajegospajėgos. JAV [[1944]] metais išvadavo salą nuo japonų karinės okupacijos.
 
[[1960]]  m. pradžioje JAV suteikė Guamo gyventojams JAV pilietybę ir palaipsniui salai buvo suteiktas pusiau autonomijos statusas.
 
== Geografija ==
{{main|Marianų salos|Guamo geografija}}
Guamo sala yra [[Marianų salos|Marianos salų]] grandinės pietuose, didžiausia visoje [[Mikronezija|Mikronezijoje]]. Sala 50 km ilgio, 6–19 km pločio. Pietinė Guamo salos dalis yra vulkaninės kilmės, šiaurinė  – koralinės. Aukščiausias taškas  – 406 metrai virš jūros lygio; Guame(Lamlamo vyrauja tropinis jūrinis klimataskalnas). PietinėŠalia irGuamo rytinėyra salosgiliausia dalyspasaulyje apaugusios[[Marianų drėgnais tropiniais miškais,įduba]]. šiaurėjeDažni plytižemės savanosdrebėjimai.
 
Guame vyrauja tropinis jūrinis klimatas. Ištisus metus temperatūra laikosi apie 27 °C, metinis kritulių kiekis – 2480 mm. Nuo rugpjūčio iki spalio dažni [[taifūnas|taifūnai]]. Pietinė ir rytinė salos dalys apaugusios drėgnaisiais tropiniais miškais, šiaurėje plyti savanos.
 
Didžiausi Guamo kaimai yra [[Dededas]] (44,9 tūkst. gyv., 2011 m.), Jigas (20,5), Tamuningas (19,6), Mangilao (15,1), Barigada (8,8). Sostinė Aganija su 1051 gyv. yra antras mažiausias salos kaimas.
 
== Gyventojai ==
2010 m. 37,3 % Guamo gyventojų buvo mikroneziečiai [[čamorai]]. Toliau 26,3 % sudarė [[filipiniečiai]], 7,1 % – baltieji (daugiausia [[amerikiečiai]]), 7 % – mikroneziečiai [[trukai]], kiti – mišrios kilmės, azijiečiai (kinai, japonai ir kt.), kitų Okeanijos tautų atstovai.
 
Dauguma gyventojų yra [[krikščionys]] (75 % – [[katalikai]], 17,7 % – [[protestantai]], 1,4 % – kiti), yra prigimtinės tikybos išpažinėjų (1,5 %), budistų (1,1 %) ir kt.
 
== Politinė sistema ==
 
Nors Guame egzistuoja išsivadavimo judėjimas ir visiškos nepriklausomybės nuo JAV siekimas, didesnė dalis salos piliečių pasisako už esamą šalies statusą, bet su didesnėmis autonomijos teisėmis nuo JAV administracijos.
 
== Transportas ir ryšiai ==
Saloje sumažėjus apsilankymų draudimams, išaugus Japonijos ekonomikai, Guamas tapo viena iš mėgstamiausių japonų turistų vieta. Tai sąlygojo trumpesnis kelias negu iki [[Havajai|Havajų]] ir nemažai gerų viešbučių ir golfo aikštynų, pastatytų turistams.
 
{{ne-lt}}
[[Vaizdas:GuamMap.png|thumb|250px|Guamo žemėlapis]]
 
* [http://ns.gov.gu/ Oficialus Guamo tinklalapis]
* [http://www.guampedia.com/ Guampedia]
* [http://www.loc.gov/rr/international/hispanic/guam/guam.html JAV Kongreso biblioteka  – Pasaulio portalas]
* [http://www.lib.utexas.edu/maps/guam.html Maps  – Perry-Castañeda bibliotekos žemėlapių kolekcija]
* [http://www.mapsouthpacific.com/micronesia/index.html Mikronezijos žemėlapis]
* [http://www.mymicronesia.com/guam/ myMicroneia/Guamo skiltis]

Naršymo meniu