Turkijos istorija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Idioma-bot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: ar, bg, cs, cy, de, en, eo, es, eu, fa, fr, gl, he, hr, hu, it, ja, ko, mk, nl, no, pl, pt, ro, sr, sv, tr, tt, uk, zh
Kailis (aptarimas | indėlis)
Eilutė 23: Eilutė 23:
== Respublika ==
== Respublika ==
[[File:Kizilay Square Ankara Turkey.jpg|thumb|right|Ankara, Turkijos sostinė]]
[[File:Kizilay Square Ankara Turkey.jpg|thumb|right|Ankara, Turkijos sostinė]]
Kadangi po Pirmojo Pasaulinio karo kai kurios Turkijos dalys buvo okupuotos Sąjungininkų, kilo turkų tautinis judėjimas. Vadovaujant [[Mustafa Kemalis Atatiurkas|Mustafai Kemaliui]], karo vadui, pasižymėjusiam Galipolio mūšyje, prasidėjo [[Turkijos nepriklausomybės karas]], siekiant panaikinti Sevro sutartį. [[1922]] m. [[rugsėjo 18]] d. okupacinės armijos buvo išvytos. [[Lapkričio 1]] d. Nacionalinė Asamblėja oficialiai panaikino Sultonatą, užbaigdama Osmanų valdymo 623 metus. [[1923]] m. [[liepos 23]] d. Lozanos sutartis oficialiai pripažino Turkijos respubliką kaip nepriklausomą ir Osmanų imperijos įpėdinę. Respublika buvo paskelbta 1923 m. [[spalio 29]] d. naujoje sostinėje [[Ankara|Ankaroje]].
Kadangi po Pirmojo Pasaulinio karo kai kurios Turkijos dalys buvo okupuotos Sąjungininkų, kilo turkų tautinis judėjimas. Vadovaujant [[Mustafa Kemalis Atatiurkas|Mustafai Kemaliui]], karo vadui, pasižymėjusiam Galipolio mūšyje, prasidėjo [[Turkijos nepriklausomybės karas]], siekiant panaikinti Sevro sutartį. [[1922]] m. [[rugsėjo 18]] d. okupacinės armijos buvo išvytos. [[Lapkričio 1]] d. Nacionalinė Asamblėja oficialiai panaikino Sultonatą, užbaigdama Osmanų valdymo 623 metus. [[1923]] m. [[liepos 23]] d. Lozanos sutartis oficialiai pripažino Turkijos respubliką kaip nepriklausomą ir Osmanų imperijos įpėdinę. Respublika buvo paskelbta 1923 m. [[spalio 29]] d. naujoje sostinėje [[Ankara|Ankaroje]]. Mustafa Kemalis tapo pirmuoju Turkijos prezidentu ir įvykdė daugybę radikalių reformų, kurios turėjo paversti Turkiją pasaulietine valstybe ir atitolinti ją nuo Osmanų palikimo. Pagal Šeimų Pavardžių įstatymą Turkijos Parlamentas nusprendė pagerbtį Kemalį ir suteikė jam Atatiurko ("Turkų tėvo") pavardę [[1934]] m.

Per didžiąją dalį Antrojo Pasaulinio karo Turkija buvo neutrali ir tik [[1945]] m. [[vasario 25]] d. stojo į Sąjungininkų pusę bet tai buvo tik pagarbus gestas. Tais pačiais metais Turkija tapo viena iš [[JTO]] steigėjų<ref name="Turkey_UN">[http://www.un.org/Overview/growth.htm Growth in United Nations membership (1945–2005)] 2006-07-03</ref>. Kadangi [[Graikija]] aršiai kovojo pilietinį karą su komunistais, o [[Tarybų Sąjunga]] reikalavo bazių Turkijos sąsiauriuose, [[JAV]] paskelbė Trumano doktriną 1947 m. Pagal ją Turkijai ir Graikijai buvo suteikta karinė ir ekonominė parama<ref name="Truman Doctrine">[http://books.google.com/?id=ID4E3Lm8TsgC&pg=PA198&lpg=PA198&dq=turkey+cold+war Outposts and Allies: U.S. Army Logistics in the Cold War, 1945–1953]}</ref>.

Po dalyvavimo su JTO pajėgomis [[Korėjos karas|Korėjos kare]] Turkija įstojo į [[NATO]] [[1952]] m. ir tapo užtvara nuo Tąrybų Sąjungos Viduržemio jūros regionui. Po dešimtmečio trukusio pilietinio karo [[Kipras|Kipre]] ir graikų karinio perversmo [[1974]] m. liepą, kurio metu nuverstas prezidentas Makarios, o Nikos Sampson tapo diktatoriumi, Turkija įsiveržė į Kiprą 1974 m. Po devynių metų buvo įkurta [[Turkų Kipras|Šiaurės Kipro Turkų Respublika]], tačiau ją pripažįsta tik Turkija<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1021835.stm Timeline: Cyprus, by British Broadcasting Corporation] 2006-12-12</ref>.

1945 m. Turkija iš vienpartinės sistemos perėjo į daugpartinę. Tačiau demokratiją nutraukdavo kariniai perversmai [[1960]], [[1971]], [[1980]] ir [[1997]] m. [[Kurdistano darbininkų partija|Kurdistano Darbininkų Partija]] pradėjo sukilimą prieš Turkijos valdžią [[1984]] m., kurio metu žuvo apie 40 tūkst. žmonių<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/8352934.stm Turkey's PKK peace plan delayed] 2009-11-10</ref>. Konfliktas tęsiasi ir dabar. Tuo pat metu įvyko ekonomikos liberalizavimas, sukėles ekonominį augimą ir politinį stabilumą.


== Išnašos ==
== Išnašos ==

00:39, 29 rugsėjo 2010 versija

Turkijos istorija
Mažosios Azijos istorija
Bizantijos imperija
Seldžiukų imperija
Rumo sultonatas
Kilikijos Armėnija, Nikėjos imperija, Trapezunto imperija
Anatolijos beilikai
Osmanų imperija
Turkijos Respublika

Turkijos istorija apima Anatolijos istoriją iki atvykstant turkams ir jų įkurtų valstybių įstoriją iki šių laikų. Dėl ryškaus suskirstymo į periodus, kai kurie šaltiniai Turkijos istoriją skaičiuoja nuo turkų migracijos į Anatoliją arba Turkijos respublikos įkūrimo 1923 m.

Antika

Pagrindinis straipsnis – Mažosios Azijos istorija.

Turkų migracija

Prieš atvykstant turkams Anatolijoje Antikos pabaigoje gyveno 12-14 mln. gyventojų[1][2][3]. Turkai atvyko ten dėl Turkų migracijos į Europą ir Artymuosius Rytus VI-XI a. Turkai iš Seldžiukų imperijos atvyko XI a. Jie apsigyveno Anatolijoje atkovoję žemes iš Bizantijos imperijos. Po kelių šimtmečių vietiniai gyventojai buvo asimiliuoti, kai turkai su jais pradėjo maišytis.

Seldžiukų imperija

Pagrindinis straipsnis – Seldžiukai.

Mongolų valdymas

A Mongolų raitas lankininkas XIII a.

1243 m. Mongolai nugalėjo Seldžiukų armijas Kosedago mūšyje, Rumo sultonatas tapo mongolų vasalu. Todėl jie parado valdžią, paskutinis Seldžiukų sultonas mirė 1308 m. Dėl mongolų invazijos į Iraną ir aplinkines sritis turkai kėlėsi į Vakarų Anatoliją[4].

Osmanų imperija

Pagrindinis straipsnis – Osmanų imperija.

Osmanų beilikų pirmoji sostinė buvo įkurta Bursoje 1326 m. Po plėtros į Europą ir Anatoliją, 1453 m. valdant Mehmedui II osmanai užėmė Konstantinopolį ir beveik užbaigė Bizantijos užkariavimą. XV-XVII a. Osmanai plėtė savo valdas į Rytų ir Centrinę Europą, Kaukazą, Šiaurės Afriką, Arabijos pusiasalį, Siriją ir Viduržemio jūros salas.

Respublika

Vaizdas:Kizilay Square Ankara Turkey.jpg
Ankara, Turkijos sostinė

Kadangi po Pirmojo Pasaulinio karo kai kurios Turkijos dalys buvo okupuotos Sąjungininkų, kilo turkų tautinis judėjimas. Vadovaujant Mustafai Kemaliui, karo vadui, pasižymėjusiam Galipolio mūšyje, prasidėjo Turkijos nepriklausomybės karas, siekiant panaikinti Sevro sutartį. 1922 m. rugsėjo 18 d. okupacinės armijos buvo išvytos. Lapkričio 1 d. Nacionalinė Asamblėja oficialiai panaikino Sultonatą, užbaigdama Osmanų valdymo 623 metus. 1923 m. liepos 23 d. Lozanos sutartis oficialiai pripažino Turkijos respubliką kaip nepriklausomą ir Osmanų imperijos įpėdinę. Respublika buvo paskelbta 1923 m. spalio 29 d. naujoje sostinėje Ankaroje. Mustafa Kemalis tapo pirmuoju Turkijos prezidentu ir įvykdė daugybę radikalių reformų, kurios turėjo paversti Turkiją pasaulietine valstybe ir atitolinti ją nuo Osmanų palikimo. Pagal Šeimų Pavardžių įstatymą Turkijos Parlamentas nusprendė pagerbtį Kemalį ir suteikė jam Atatiurko ("Turkų tėvo") pavardę 1934 m.

Per didžiąją dalį Antrojo Pasaulinio karo Turkija buvo neutrali ir tik 1945 m. vasario 25 d. stojo į Sąjungininkų pusę bet tai buvo tik pagarbus gestas. Tais pačiais metais Turkija tapo viena iš JTO steigėjų[5]. Kadangi Graikija aršiai kovojo pilietinį karą su komunistais, o Tarybų Sąjunga reikalavo bazių Turkijos sąsiauriuose, JAV paskelbė Trumano doktriną 1947 m. Pagal ją Turkijai ir Graikijai buvo suteikta karinė ir ekonominė parama[6].

Po dalyvavimo su JTO pajėgomis Korėjos kare Turkija įstojo į NATO 1952 m. ir tapo užtvara nuo Tąrybų Sąjungos Viduržemio jūros regionui. Po dešimtmečio trukusio pilietinio karo Kipre ir graikų karinio perversmo 1974 m. liepą, kurio metu nuverstas prezidentas Makarios, o Nikos Sampson tapo diktatoriumi, Turkija įsiveržė į Kiprą 1974 m. Po devynių metų buvo įkurta Šiaurės Kipro Turkų Respublika, tačiau ją pripažįsta tik Turkija[7].

1945 m. Turkija iš vienpartinės sistemos perėjo į daugpartinę. Tačiau demokratiją nutraukdavo kariniai perversmai 1960, 1971, 1980 ir 1997 m. Kurdistano Darbininkų Partija pradėjo sukilimą prieš Turkijos valdžią 1984 m., kurio metu žuvo apie 40 tūkst. žmonių[8]. Konfliktas tęsiasi ir dabar. Tuo pat metu įvyko ekonomikos liberalizavimas, sukėles ekonominį augimą ir politinį stabilumą.

Išnašos