Pereiti prie turinio

Sartų lenktynės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sartų žirgų lenktynės 2011 m.

Sartų lenktynės – žirgų su kinkiniais lenktynės, vykstančios Dusetose (Zarasų rajonas). Dėl prastų meteorologinių sąlygų jos kartais organizuojamos ne ant Sartų ežero ledo, o šalia esančiame Dusetų hipodrome. Šventė sutraukia po keliasdešimt tūkstančių žiūrovų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Nuo pat ryto veikia Tautodailės mugė, vyksta liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai (grojama, dainuojama ir šokama).

Lenktynės ant Sartų ežero vyksta nuo XIX a., dabar dėl saugumo reikalavimų perkeliamos į hipodromą
Lenktynių jubiliejus pašto ženkle

Pirmosios jų buvo surengtos dar XIX a. Dusetose ant Sartų ežero. Pasakojama, kad žirgų lenktynių ant Sartų ežero pradžia buvusi tokia: Dusetose gyvenęs piktas ponas. Kartą pas jį atėjęs baudžiauninkas su gražuole nuotaka. Ponui ji patikusi, ir jis sugalvojęs paveržti merginą. Ponas pasiūlęs vaikinui palenktyniauti žirgais ant ežero ledo. Varžybų nugalėtojui turėjo atitekti mergina. Ponas pasikinkė savo eikliausius žirgus, o vaikinas lenktyniavo su sena kumele, kuria ir buvo atvažiavęs miestelin. Nežinia, kaip ten buvę, bet vaikinas laimėjo. Ponas baisiai perširdęs ir liepęs nugalėtoją nuplakti. Tačiau tuo metu ežero ledas po pono kojomis lūžęs ir gelmė jį prarijusi kartu su rogėmis ir žirgais.

Nuo 1905 m. lenktynės vyksta kasmet ir tapo Lietuvos žirgų sporto tradicija. 1933 m. lenktynes pradėjo remti LR žemės ūkio ministerija. 1937 m. pirmą kartą lenktynėse grojo vietinis dūdų orkestras. 1938 m. pirmąkart koncertavo aukštaičių rūbais pasipuošusių moterų choras, surengta pirmoji važių ir pakinktų paroda, virš žiūrovų galvų praskrido karinis lėktuvas.[1]

Karo metais varžybos nevyko. 1955 m. lenktynės paskelbtos respublikinėmis. 1968 m. kartu rengti ir pradėtos žiemos mugės. Jose prekiaujama riestainių, dešrų lankainiais, sūriais ir alumi bei aukštaitiškais suvenyrais. 2005 m. išleistas pašto ženklas (dail. K. Katkus).[2]

Žiūrovų patogumui važiuotojai pradėjo lenktyniauti ratu. Nuo 1933 m. lenktynių takas įrengtas kaip hipodrome – elipsės formos.

Sovietmečiu lenktynių nugalėtojams buvo skiriamas kosmonauto A. Leonovo įsteigtas SSRS lakūnų kosmonautų prizas.

1995 m. „Sartų žirgyno“ hipodrome užfiksuotas geriausias varžybų rezultatas, pasiektas Prano Navalinsko su žirgu Speedy – 2 min. 4,9 sek. rekordas.[3]

1600 metrų ilgio Dusetų hipodromo trasos absoliutų rekordą 2009 m. pasiekė varėniškis Stasys Kėrys, su žirgu Sakalu įveikęs nuotolį per 2 min. 03,34 sek.

2012 m. lenktynėse – 90 greičiausių ristūnų ir Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos. Buvo planuojamos šunų kinkinių lenktynės. Pirmąkart varžėsi stambiųjų žemaitukų veislės žirgai.

Sartų ežero lenktynėse rungiasi visų tryjų lietuviškų veislių naminiai arkliai - žemaitukai, stambieji žemaitukai, Lietuvos sunkieji arkliai bei užsienietiškų veislių arkliai - prancūzų ristūnai, Amerikos ristūnai ir kt.

Taip pat skaityti

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]