Samurajus Džekas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Samurajus Džekas ir Aku (už Džeko) „Samurajaus Džeko“ premjerinio filmo DVD viršelyje
ŽanrasVeiksmo ir nuotykių
Komedija[1]
Drama[2]
Apokaliptinė distopija
Mokslinė maginė fantastika[3]
Kūrėjas (-ai)Genndy Tartakovsky
Kilmės šalisJAV
Sezonų skaičius4
Serijų skaičius52
Trukmė22 min.
Transliacija
Originalus kanalasCartoon Network
Originalus laikotarpis2001 m. rugpjūčio 10 d. –
2004 m. rugsėjo 25 d.
IMDb įrašas

Samurajus Džekas (angl. Samurai Jack) – animacinis serialas, kurtas JAV režisieriaus ir scenaristo Genndy Tartakovsky. Serialo serijų premjeros buvo rodomos 4 sezonus 2001 m. rugpjūčio 10 d. – 2004 m. rugsėjo 25 d. Cartoon Network kanalu. Serialas buvo rodytas Lietuvos TV kanalais. Jame pasakojama pagrindinio herojaus samurajaus Džeko kova su blogio dvasia Aku tolimos ateities Žemės planetoje. Serialas yra laimėjęs Annie ir Emmy apdovanojimus.

Apie serialą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Serialą 2001 m. pradėjo kurti režisierius Genndy Tartakovsky, anksčiau užsirekomendavęs populiariu kitu animaciniu serialu „Deksterio laboratorija“. Serialą užsakė Cartoon Network vaikų animacijos tarptautinis TV kanalas. Serialas sukurtas „Cartoon Network Studios“ studijoje. „Samurajaus Džeko“ premjera vyko 4 sezonus po 13 epizodų kasmet nuo 2001 m. rugpjūčio 10 d. iki 2004 m. rugsėjo 25 d. Epizodai numeruojami romėniškais skaitmenimis. Serialo gamyba nutrūko 2004 m. pakvietus Genndy Tartakovsky kurti naujo serialo „Žvaigždžių karai: klonų karai“. „Samurajaus Džeko“ istorija liko nebaigta. 2006 m. mirė Aku įgarsinęs aktorius Mako, kurio indėlis laikomas vienu esencinių seriale, todėl manoma, kad serialas taip ir neturės pratęsimo. 2012 m. Genndy Tartakovsky minėjo, kad planuoja pilnametražinį „Samurajaus Džeko“ filmą, tačiau tolimesnės to detalės nežinomos.

Seriale pasakojama apie, iš viduramžių į tolimą Žemės ateitį per demono Aku pinkles nublokšto, samurajaus Džeko nuotykius. Samurajus Džekas, ginkluotas stebuklingu kardu, atsiduria ateityje, kur Žemėje dominuoja demono Aku valdžia. Ateities planetoje gyvūnai ir robotai moka kalbėti, bei yra laikomi pilnaverčiais visuomenės nariais. Ateities planeta vaizduojama labai įvairi. Tai ir dangoraižių bei futuristinių pastatų aukštatechnologiniai miestai, ir natūralios kaimo vietovės, kur gyventojų buitis panaši į viduramžių žmonių (pirmoji Džeko misija yra išgelbėti šunis, kurie laužtuvais kasykloje kasa Aku vertingą mineralą). Didžiąją dalį epizodų užima tiesioginės samurajaus Džeko kovos su Aku ir jo pasiųstais, ar samdytais, pagalbininkais. Aku paskyrė didžiausią atlygį už Džeko galvą. Jis yra medžiojamas Aku robotų, pavienių „galvų medžiotojų“, ar net iš kitos planetos pasamdytų ateivių. Džekas epizoduose dažniausiai ieško vartų ar būdo sugrįžti į praeitį, kad galėtų susikauti su Aku, arba kovoja už Aku skriaudžiamus ir pavergtus ateities gyventojus.

Samurajus Džekas kovose dažniausiai kliaunasi savo stebuklinguoju kardu ir puikiais kovotojo sugebėjimais, kurie jam padeda prieš ateities modernius ginklus. Seriale yra išvengta kraujo praliejimo ar mirties vaizdavimo, kuris galėtų šokiruoti jaunesnio amžiaus vaikus. Tarp samurajaus Džeko dažniausiai nugalimų veikėjų yra robotai ar žmonės, kurie, vėliau paaiškėja, yra tik žmogaus pavidalo robotai. Nugalėjus robotą iš jo dažniausiai ištrykšta juoda derva ar alyva, kuri yra ne kas kita, kaip Aku demoniškos dvasios esencija, nes jos pagalba Aku ikvepia gyvybę savo valdomiems robotams. Seriale skirti keli romantiški epizodai apie Džeko jaunystę, įvykius iki Džeko nubloškimo ateitin. Keletas epizodų yra humoristiniai. Yra epizodas, kuris skirtas vien Aku. Serialo geografija yra plati. Veiksmas vyksta po vandeniu, po žeme, kosmose. Daug aliuzijų į istorinius reiškinius (Egipto istorija, Šaolinio vienuolynas, Laukiniai vakarai).

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Samurajus Džekas − Japonijos imperatoriaus sūnus, išmokytas kautis su absoliučiu blogiu, kurį įkūnija Aku. Jo vardas nežinomas. Tik pakliuvęs į ateitį jis prisiima pravardę Džekas (nuo angliško Jack, reiškiančio staigų judesį). Džekas visuomet dėvi baltą samurajaus apsiaustą (kaip gėrio personifikaciją). Jo elgesiui būdingas nesavanaudiškumas, kuklumas, pagarba kiekvienam sutiktajam, pasiaukojimas ir teisybės ieškojimas. VIII epizode Samurajus Džekas supyksta. Tuo pasinaudoja Aku ir sukuria Džeko piktosios pusės atkartojimą, kurį Džekas gali nugalėti tik įveikęs bloguosius jausmus savyje.
  • Aku − piktasis demonas. Jis sudarytas iš juodos substancijos, virš akių dega liepsnos. Pagrindiniame pavidale Aku puošia 4 juodi ragai, kurių simbolį Aku verčia garbinti savo valdomose teritorijose. Aku gali kaip įmanydamas keisti formą: pasiversti bet kokiu gyviu ir žmogumi. Jis pasižymi didelėmis galiomis: gali atakuoti garso bangomis arba ugnimi.
  • Škotas − iš Škotijos kilęs kalnietis (be vardo). Jam skirta keliolika epizodų seriale. XI epizode jis susikauna su Džeku. Nuo pralaimėjimo jį išgelbsti ne tik sugebėjimas kovoti, bet ir stebuklingais žodžiais apsaugotas kardas. Juos užpuolus Aku užverbuotiems galvų medžiotojams, Džekas ir Škotas priversti kovoti abu kartu. Nuo to laiko jie tampa draugais.
  • Aku robotai. Dažniausiai seriale Samurajui Džekui tenka kovoti su Aku siunčiamais robotais. Tai vabalo formos, su keliolika aštrių ir viską kertančių kojų, mašinos. Pasitaiko ir kitokių robotų – į širšes ar kitokius vabalus panašių. L-ajame epizode Džekas susikauna su senesnės kartos robotu, panašiu į žmogų, o XVIII epizode − su futuristiniais robotais, kuriuos gali nugalėti tik su papildoma, tuos robotus sukūrusio mokslininko, pagalba.

Serijų siužetų priešistorė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tolimais, priešistoriniais laikais, visatos platybėse užgimė blogis. Su viską savo kelyje šluojančia piktąja dvasia į kovą stojo trys herojai (kurių vaizdiniai paimti iš senovės dievų, Indijos, Egipto ir vikingų mitologijos). Trys herojai įveikia blogio dvasią kapodami ją kosminiais ginklais. Viena nukirsta blogio atplaiša išvengia mirtinų kirčių ir nuskrieja visatos erdve, pakol jos kelyje pasitaiko planeta Žemė. Atplaiša krenta į Žemę, kurioje dar ganosi dinozaurai ir sukelia didelę katastrofą, kuri sunaikina didelę dalį planetos gyvybės (aliuzija į dinozaurų išmirimą).

Milijonus metų blogio atplaiša tūnojo įstrigusi Žemės gelmėje, nuodydama aplinkinę gamtą. Veiksmas nusikelia į viduramžių Japoniją, kurios teritorijoje nukritęs blogis. Imperatorius (be vardo), neapsikentęs iš žemės sklindančiu blogiu, pasiryžta jį sunaikinti. Raitelių būrio lydimas jis joja į pažeistą mišką, kurio viduryje yra blogio šaltinis − smalos ar dervos pelkė. Pakeliui žūva visi jo palydovai. Prie pelkės imperatorius karštai paprašo sėkmės ir paleidžią į ją užnuodytą ir užburtą strėlę. Tačiau įvyksta tai, ko visiškai imperatorius nesitikėjo − strėlė nepadaro jokio poveikio, bet išbudina piktąją dvasią, „tamsos valdovą“ − Aku.

Piktoji dvasia Aku paaiškina imperatoriui, kas jis toks yra. Kad jo negali sužeisti, tuo labiau nužudyti, jokie žemiški ginklai. Kad jis dabar tapo naujuoju Žemės valdovu. Imperatorius puola atakuoti Akų strėlėmis, tačiau tik sulaukia piktosios dvasios juoko. Norėdamas pamokyti imperatorių, Aku prikala jį prie aukštai iškeltos uolos, kad šis matytų, kaip Aku naikina jo šalies sostinę. Kai atrodo, kad visos viltys išsigelbėti bergždžios, prie imperatoriaus prisiartina angeliškas žirgas. Jis nuskelia pančius ir nuneša imperatorių į dangišką tvirtovę, kurioje jį pasitinka trys herojai, kadaise nugalėję didžiąją blogio dvasią. Jie paaiškina, kad imperatorius pats turi įveikti Aku ir jam įduoda stebuklingą kardą. Įgavęs naujų jėgų, imperatorius puola Aku ir nugali. Jis įkalina Aku žemėje ir pradeda auginti savo sūnų Džeką tam, kad jei Aku grįžtų, būtų kam su juo kovoti.

Aku vieną dieną grįžta, jis pagrobia imperatorių, nespėjus šiam pačiupti stebuklingojo kardo. Džeko motina išgabena mažametį Džeką iš šalies. Jaunasis samurajus pereina visų tautų kovos mokslus tam, kad būtų pajėgus susikauti su Aku. Jau išaugęs Džekas grįžta į gimtąją šalį tam, kad išlaisvintų tėvą ir atkeršytų už savo šalies žmonių kančias. Tačiau, prieš suduodant Aku mirtiną smūgį, piktoji dvasia sukuria lauką, kuris perkelia samurajų Džeką toli toli, į ateitį. Ateitį, kurioje Žemės planetoje vyrauja Aku tvarka. Samurajus Džekas turi išmokti kautis su Aku naujomis sąlygomis ir rasti būdą grįžti atgal tam, kad ištaisytų per istoriją padarytus Aku žiaurumus.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Animacinis serialas sulaukė daug apdovanojimų, 2004 m. pasirodė kompiuterinis žaidimas. Yra internetinių žaidimų, žaidimų mobiliesiems telefonams.

Apdovanojimai:

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. "Samurai Jack Wins the Award For World's Best anime at International Animated Film Festival". Pranešimas spaudai. 2002-06-12. http://www.timewarner.com/newsroom/press-releases/2002/06/12/samurai-jack-wins-the-award-for-world-s-best-tv-series-at. Prieigos data 2017-08-22. 
  2. Kohn, Eric (2017 m. kovo 1 d). „'Samurai Jack' Review: Adult Swim Resurrects the Best Samurai of the 21st Century, and It's Already an Action-Packed Masterpiece“. IndieWire. Suarchyvuota iš originalo 2017-03-31. Nuoroda tikrinta 2017-03-31.
  3. Robinson, Tasha (2017 m. kovo 10 d). „Genndy Tartakovsky on reviving Samurai Jack: 'I was out of shape for working this hard again'“. The Verge. Suarchyvuota iš originalo 2017-04-02. Nuoroda tikrinta 2017-03-31.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]