Roskosmos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Raketa „Sojuz-FG“ su pilotuojamu erdvėlaiviu „Sojuz TMA-19M“, su kuriuo 2015 metų gruodžio 15 dieną į TKS atvyko eilinės įgulos nariai

Roskosmos (rus. Роскосмос) – Rusijos kosmoso agentūra, įkurta 1992 m. Kosmoso agentūros „Roskosmos“ kosminis uostas yra Baikonuro kosmodromas, kurį Rusija nuomoja iš Kazachstano iki 2050 metų. Iš Baikonuro kosmodromo 2015 metais padaryta daugiausia paleidimų pasaulyje – 18. Rusijoje pastatytas naujas kosmodromas Vostočnyj, jis yra Amūro srityje šalia Ciolkovskio miesto, pirmas paleidimas iš jo sėkmingai atliktas 2016 m. balandžio 28 d. 02:01 UTC: „Sojuz-2.1a“ raketa iškėlė į orbitą tris palydovus – „Lomonosov“, „Aist-2D“ ir „SamSat-218“.

„Roskosmos“ dalyvauja Tarptautinės kosminės stoties projekte („Zvezda“ modulis, „Poisk“ modulis, „Pirs“ modulis, „Rassvet“ modulis, sukūrė ir pakėlė į kosmosą „Zaria“ modulį). Nuo 2011 metų iki 2020 metų „Roskosmos“ buvo vienintelė kosmoso agentūra, kuri pristatė įgulas į TKS ir grąžino jas į Žemę. Tai ji darė „Sojuz-FG“ raketų pagalba paleisdama pilotuojamus erdvėlaivius „Sojuz MS“ (nuo 2016 metų, anksčiau tai buvo „Sojuz TMA“). Be to, krovininiais erdvėlaiviais „Progress“ kosmoso agentūra „Roskosmos“ gabena į TKS maisto, deguonies, vandens, degalų ir kitų krovinių.

Kosmoso agentūra „Roskosmos“ kuria raketas, erdvėlaivius, ruošia kosmonautus Jurijaus Gagarino kosmonautų rengimo centre, į orbitą leidžia palydovus. Palydovų paleidimui „Roskosmos“ naudoja raketas „Proton-M“ (sunkioji raketa, pirmas paleidimas 2001 m.), „Sojuz-2“ (vidutinė raketa, pirmas paleidimas 2004 m., naudojamos trys modifikacijos: „Sojuz-2.1a“, „Sojuz-2.1b“, „Sojuz-2.1v“) ir kitas. „Roskosmos“ vykdo globalinės navigacinės sistemos GLONASS projektą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]