Jurijaus Gagarino kosmonautų rengimo centras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kosmonautų rengimo centro panorama

Jurijaus Gagarino kosmonautų rengimo centras (rus. Центр подготовки космонавтов имени Ю. А. Гагарина) − pagrindinis kosmonautų rengimo centras Rusijoje, Pamaskvėje, Žvaigždžių miestelyje (Звёздный городок), 25 km į šiaurės rytus nuo Maskvos.

Nuo 1960 m. čia buvo rengiami buvusios TSRS, Rusijos ir kai kurių užsienio valstybių piliečiai skrydžiams į kosmosą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anksčiau šioje vietoje įkurta slapta oro pajėgų bazė, net ir pagal sovietinius standartus itin stipriai saugoma. Ji nebuvo pažymėta nė viename sovietinių laikų žemėlapyje ir slėpėsi tankiame miške, maždaug 30 km į šiaurės rytus nuo Maskvos.

Plečiantis kosmoso programoms, atsirado poreikis įsteigti kosmonautų mokymo centrą. Pastačius jį, perspektyvūs būsimi kosmonautai ėmė kraustytis čia su šeimomis. Karinis objektas pamažu peraugo į teisėtą, bet uždarą miesto tipo gyvenvietę ir taip gimė Žvaigždžių miestelis.

Kosmonautų rengimo centro viršininko pavaduotoju iki savo lėktuvo katastrofos buvo J. Gagarinas. Manyta, kad netrukus jis galėjo tapti ir viršininku. Tačiau jo mirtis viską pakeitė.

Nuo 2009 m. Kosmonautų rengimo centrui vadovauja buvęs rusų kosmonautas Sergejus Krikaliovas.

Priėmimo sąlygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dokumentus priima Kosmonautų rengimo centras. Jo tinklalapyje paskelbti oficialūs konkurso dokumentai, nurodomi reikalingi pateikti dokumentai ir kita. Kandidatai turi būti baigę aukštąjį mokslą, pageidautina turėti darbo aviacijos ir raketų bei kosmoso pramonės srityje patirties, taip pat turi atitikti labai konkrečius fizinio pasirengimo, medicinos ir psichologijos reikalavimus. Priimami tik Rusijos piliečiai, ne vyresni kaip 33 metų amžiaus. Kandidatai gali būti netgi teisti, tačiau teistumas turi būti pasibaigęs, išskyrus atvejus, jei teisti už valstybės paslapčių atskleidimą. Kandidatai privalo turėti pakankamai kultūrologijos žinių ir gerai mokėti anglų kalbą.

Nors konkrečiai nepaminima, greičiausiai kandidatuoti gali tiek moterys, tiek vyrai, kadangi leidžiamas pretendentų ūgis yra 150−190 cm, o svoris − 50−90 kg. Kandidatams keliami konkretūs fizinio pasirengimo reikalavimai: 1 km nubėgti greičiau nei per 3 min. 35 sek., o 60 m − per 8,5 sek., bent 14 kartų prisitraukti prie skersinio ir t. t.

Kiek būsimųjų kosmonautų gali būti atrinkta ar iki kada konkursas vyksta, neskelbiama.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]