Rijksdalderis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Rijksdalderis
1581 – 1816
Naudojo: Nyderlandai
Metalas: sidabras: 25,69 g
Smulkesnis vnt.: stuiveris: 1/48

Rijksdalderis (ol. rijksdaalder 'nacionalinis taleris') – Nyderlandų moneta, pirmą kartą išleista Olandų respublikos (ol. Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) XVI a. antroje pusėje, Nyderlandų revoliucijos metu.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rijksdalderis pradėtas kaldinti 1581 m., kadangi tuo metu kursuojantys leuvendalderiai buvo nepatikimi: buvo kaldinami tik iš 750 prabos sidabro, svėrė 27,7 g[1]. Rijkdalederio etalonu buvo paimtas Šventojoje Romos imperijoje kursuojantis reichstaleris. Šio pavyzdžiu monetos buvo kaldinamos iš 885 prabos sidabro Saksonijos reichstalerių masės (apie 29 g).[2]

Rijksdalderis buvo apyvartoje kartu su sidabriniais guldenais (20 stuiverių), dalderiais (30 stuiverių), leuvendalderiais (36-42 stuiveriai) bei dukatonais (60 stuiverių). Jis buvo prilygintas 48 ar 50 stuiverių (nyderlandiškas šilingų ekvivalentas).

Monetos, ant kurių iki pusės pavaizduotas šarvus dėvintis Vilhelmas I Oranietis, Fryzija, Gelderlandas, Olandija, Kampenas, Overeiselis, Utrechtas, Vakarų Fryzija, Zelandija ir Zvolė tokius rijksdalderius kaldino iki XVII a. pabaigos. Kadangi ir rijkdalederio sidabro kokybė prastėjo, 1659 m., nusižiūrėjus į Ispanijos Nyderlanduose kaldintą albertusdalderį, buvo pradėtas kaldinti naujo tipo pinigas, vadinamasis sidabro dukatas (zilveren dukaat). Šio vertė buvo tapati rijksdalderio vertei (t. y. 48 stuiveriai), todėl dukatai ir toliau buvo vadinami rijksdalderiais.

1679 m. unifikuojant Nyderlandų piniginę sistemą, sidabrinis guldenas tapo pagrindine Nyderlandų valiuta. Tačiau rijksdalderiai (sidabriniai dukatai) buvo toliau kaldinami ir prilyginti 2½ guldeno.

Po decimalizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2,5 guldeno nominalo moneta tradiciškai vadinta rijksdalderiu

1816 m. Nyderlandų valiuta buvo decimalizuota, ir sidabro dukatus nustota kaldinti. Tačiau tradiciškai 2½ guldeno vertė ir toliau buvo vadinama rijksdalderiu. Pradžioje tokias monetas nustojo kaldinti, kadangi buvo nutarta, jog 3 guldenų monetos yra patogesnis nominalas. Vėliau tai pripažino klaida ir nuo 1840 m. vėl ėmė kaldinti 2½ guldeno monetas, kurios neoficialiai vadintos rijksdalderiais (žargonu riks ir knaak). Jos buvo kaldinamos iki 2002 m., kai buvo įvestas euras.

Karališkoji Nyderlandų monetų kalykla iki šiol kaldina sidabrinius dukatus.[3][4][5]

Panašios monetos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Analogiškus pavadinimus kaip rijksdalderis turi:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]