Dukatonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dukatonas su raiteliu (1793 m.). Po žirgu – Utrechto herbas

Dukatonas (ol. dukaton) – britų kronos dydžio XVII–XVIII a. sidabro moneta.

Pirmosios dukatono tipo monetos buvo skudai, vadinti ducatone da soldi cento ('šimto soldų dukatonas'), kuriuos 1551 m. kaldino Šventosios Romos imperijos Imperatorius Karolis V. XVII a. pirmą dešimtmetį gausiose tuometinės Italijos valstybėse daug kas kaldino dukatonus, jie paplito Ispanijai pavaldžiose žemėse, jų tarpe – Burgundijoje ir Nyderlanduose. 1618 m. dukatonus kaldino Brabante ir Turnėje. Šis dukatonas svėrė 32,48 g, sidabro praba 944, ant monetos pavaizduoti erchercogas Albertas VII ir valdančioji karalienė Izabela Klara Eugenija.

Sidabrinis raitelis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1659 m. Nyderlandų valstybės ėmė kaldinti dukatonus „sidabrinis raitelis“, ant kurių buvo pavaizduotas raitas riteris. Šios monetos buvo kaldintos iš 941 prabos sidabro, svėrė 32,779 g. Ant jų reverse buvo pavaizduotas karūnuotas Nyderlandų herbas. Skydas po riteriu rodė, kurioje provincijoje kaldinta moneta. Raitelio dukatonus kaldino iki 1798 m. 1726–1751 m. ant dukatonų buvo vaizduojama Olandų Rytų Indijos bendrovės monograma.

Olandų dukatonai buvo naudojami kaip prekybinės monetos, jų žinomumas padėjo joms konkuruoti su kitomis pasauliui gerai žinomomis prekybinėmis monetomis – Ispanijos doleriais.

Šis dukatonas buvo lygus 60 stuiverių.

Panašios monetos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Panašios sidabro monetos: