Nominalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
1 uncijos masės kaupiamoji moneta Amerikos aukso erelis (50 JAV nominalas)
Lietuviška litų moneta, kurios nominalas – 5 litai.

Nominalas (lot. nominalisnomenvardas) – oficialus pinigo, vertybinio popieriaus ar pinigo pakaitalo vertės ženklas.[1]

Banknotų ir monetų nominalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Banknoto ar monetos nominalas yra banknote ar monetoje pinigų išleidėjo (emitento) nurodyta pinigų kiekio vertė, kurią banknotas ar moneta atstovauja cirkuliuodami pinigų apyvartoje.

Monetų nominalas ne visada atitinka tikrąją monetos vertę. Apyvartoje esančių mokėjimo monetų nominalas ir vertė paprastai atitinka vienas kitą. Tuo tarpu kaupiamųjų monetų (bullion coins) vertė paprastai gerokai didesnė už ant pačių monetų nurodytus nominalus, kurie dažniausiai būna simboliniai. Pvz., Trojos uncijos (31,1 g) svorio Amerikos auksinis erelis (American Gold Eagle) 2006 m. liepos 17 d. buvo vertas 670 JAV dolerių, nors ant monetos užrašytas nominalas yra 50 JAV dolerių.

Nominalas neatitinka kolekcinės vertės, ši paprastai žymiai viršija nominalinę vertę. Tai būdinga senovinėms, jubiliejinėms, retoms monetoms.

Pinigų pakaitalų ir panašių objektų nominalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nominalus turi ir pinigų pakaitalai – išankstinio apmokėjimo čekiai, telefonų ar kazino žetonai, pašto ženklai ir kt.

Vertybinių popierių nominalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Obligacijų nominalai paprastai nurodo sumą, kurią įsipareigoja išmokėti obligacijos išleidėjas. Procentai nurodomi kaip procentai nuo obligacijos nominalo. Tikroji obligacijos vertė gali būti tiek didesnė, tiek mažesnė už nominalą, tai priklauso nuo išmokėsimų procentų bei rizikos. Artėjant išpirkimo terminui tikroji akcijos vertė artėja prie nominalo kainos.

Akcijose irgi būna nurodytas nominalas. Paprastųjų akcijų nominalas paprastai būna tik simbolinis. Privilegijuotų akcijų dividendai paprastai išreiškiami nominalo procentais.

Gyvybės draudimo poliso nominalu gali būti vadinama maksimali draudimo premija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Nominalas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009