Ramadanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ramadano pietūs

Ramadanas (arab. رمضان) - musulmonų pasninko mėnuo.

Tai yra IX mėnuo pagal islamo mėnulio kalendorių. 30 dienų musulmonai turi susilaikyti nuo valgymo, gėrimo, rūkymo, sekso ir t. t. Kiekvieną ramadano mėnesio dieną viso pasaulio musulmonai keliasi prieš aušrą, kad pavalgytų ir atliktų savo fajr maldą. Musulmonų pasaulyje – tai aukojimo ir dorumo mėnuo. Musulmonai naudojasi juo tam, kad melsdamiesi ir pasninkaudami suartėtų su Alachu ir nusipelnytų jo malonės ir atleidimo. Laikoma, kad maldos nuopelnas ramadano mėnesį yra žymiai didesnis negu kitu metų laiku.

 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Pasninkavimas ramadano mėnesio metu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prasidėjus ramadano mėnesiui, 30 dienų musulmonai turi atlikti „Sijam“. Arabų kalboje žodis „sijam“ reiškia „pasninkavimas“. Tai laikas kada tikintieji turi susilaikyti nuo valgymo, gėrimo, rūkymo, lytinių santykių nuo aušros iki saulėlydžio, neužmirštant Dievo (Allah) garbinimo. Musulmonai tiki, kad pasninkas naudingas sielos ir kūno sveikatai. Tai – dvasinis lavinimas. Žmogus, atsisakydamas valgio savo noru trumpam laikui, gali pajusti žmonių ir vargšų kančias, kurie mūsų šiuolaikiniame pasaulyje neturi ką valgyti. Islame pasninkavimas yra garbinimo aktas, todėl jis nebūtinas ne musulmonams: jie turi visų pirma priimti Islamą, nes tikėjimas yra pirmasis veiksmas prieš meldžiantis ir pasninkaujant. Su vyresniųjų priežiūra, leidžiama pasninkauti ir vaikams. Šitaip jie pratinami prie tikėjimo mokymo, dievobaimingumo.

Pasninkas ramadano metu yra privalomas. Visi sveiki, suaugę musulmonai ramadano metu turi pasninkauti. Valgymas šį mėnesį be priežasčių dienos metu islame yra laikomas nuodėme.

Išimtys, leidžiančios nesilaikyti pasninko ramadano mėnesio metu.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ramadano metu pasninkauti negali tie žmonės, kurie turi problemų dėl ligų, dėl senyvo amžiaus ir dėl sunkaus darbo, iš kurio maitina savo šeimą (pasninkaudami negali dirbti). Visi tokie žmonės turi aukoti už savo pasninkus, tai yra tris kartus kiekvieną dieną pamaitinti vieną vargšą. Žmonės kelionėse ar moterys, kurioms yra privaloma valgyti, o ne pasninkauti. Tokie žmonės turi pasninkauti tuomet, kai baigiasi jų nepasninkavimo priežastys. Draudžiama pasninkauti moterims, kai jos jaučia, kad prasidėjo jų menstruacijų ciklas arba jos laukiasi vaiko, per gimdymą ir po gimdymo. Žmonės, kurie dėl pateisinamų priežasčių ramadano metu valgė, pasninko gali laikytis ramadanui pasibaigus, pasirinkdami sau tinkamą laiką.

Pasninko rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasninkas yra trijų rūšių. Pirmoji vadinama „Farz“ – tai pasninkas, kuris ramadano metu laikomas privalomu. „Farz“– yra ramadano mėnesio pasninkas, kurį atlikti įpareigojo Alachas.

Antroji rūšis – „Vadžib“ – būtinas pasninkas. Šio pasninko žmogus turi laikytis tokiu atveju, kai pats prisiekė Alachui, jog pasninkaus. Trečioji rūšis „Nafl“. Šio pasninko musulmonas laikosi savo noru, vardan Alacho malonės ir suartėjimo su juo.

„Eid ul-Fitr“ – ramadano mėnesio pabaiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ramadano` pabaigos dieną lemia mėnulio fazių kaita – ramadanas baigiasi danguje pasirodžius jaunam mėnuliui, t. y. prasidėjus naujam mėnulio mėnesiui. Tą dieną prasideda trijų dienų šventė, vadinama „Eid al-Fitr“ (arba tiesiog Eid). Šios šventės metu daug valgoma, dovanojamos dovanos, lankomi draugai ir kaimynai. „Eid ul–Fitr“ šventė kai kuriose šalyse prilygsta krikščionių Kalėdoms.

Mahometui ramadano metu buvo apreikštas Koranas. Daug laiko tikintieji praleidžia mečetėse, atlieka Tarawih. Daugumoje islamo religiją išpažįstančiųjų valstybių būna sutrumpintas darbo laikas arba dėl negalėjimo pasistiprinti darbo metu sumažėja žmonių darbo našumas, dėl to kitų šalių prekybininkams ir investuotojams dėl sulėtėjusios gamybos tenka koreguoti veiklos planus.


Commons-logo.svg

Vikiteka