Pranas Penkaitis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Pranas Penkaitis
PenkaitisPranas.jpg
Gimė: 1877 m. sausio 15 d.
Rusija Daugėlaičiai, Kybartų valsčius, Rusijos imperija
Mirė: 1931 m. gruodžio 19 d. (54 metai)
Lietuva Kaunas
Veikla: Lietuvos dramaturgas, prozininkas, rašytojas, teisininkas
Alma mater: Peterburgo universitetas
Commons-logo.svg Vikiteka: Pranas PenkaitisVikiteka

Pranas Penkaitis (1877 m. sausio 15 d. Daugėlaičiai, Kybartų valsčius, Rusijos imperija – 1931 m. gruodžio 19 d. Kaunas) – Lietuvos dramaturgas, prozininkas, rašytojas, teisininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1889 m. baigė Kybartų dviklasę mokyklą. 1893 m. išvyko į Rusiją, kur trumpai dirbo geležinkelių dirbtuvėse, o vėliau apie 20 metų – raštinėse. 1906 m. grįžo į Lietuvą. Savarankiškai mokydamasis 1908 m. Petrograde išlaikė brandos egzaminus, įstojo į Petrogrado universiteto teisės fakultetą.

Pirmojo pasaulinio karo metu lankė įvairias Lietuvos vietoves ir steigė Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti skyrius. Talkino draugijos reikalų vedėjui J. Tumui-Vaižgantui. Vėliau pasitraukė į Rusiją, 1916 m. išėjo iš draugijos.

1918 m. grįžo į Lietuvą. Tarnavo Lietuvos geležinkelių valdyboje, vėliau Lietuvos atstovybės sekretorius Berlyne, Švietimo ministerijos juriskonsultas. 1922-1923 m. išleido tris raštų tomus. Nuo 1924 m. Kauno apygardos teismo narys. Vėliau vertėsi advokatūra. 1927 m. išrinktas Lietuvių kalbos draugijos pirmininku. 1927 m. vienas iš lietuvių-estų draugijos steigėjų.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rašė iš pradžių lenkų kalba. Nuo 1905 m. pradėjo bendradarbiauti „Vilniaus žiniose“, vėliau leidiniuose „Šaltinis“, „Vienybė“, „Viltis“, „Lietuvos žinios“, „Draugija“, „Vairas“, „Vaivorykštė“ ir kt. pasirašinėdamas slapyvardžiais Peregrinus, Pen-tis ir kt. Parašė ir literatūrinių kūrinių. [1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lietuvos albumas. Janina Markevičaitė, Liudas Gira, Adomas Kliučinskis – Kaunas / Otto Elsner, Berlin, 1921 m.