Philip Glass

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Philip Glass 2007 m. gruodį

Philip Glass (g. 1937 m. sausio 31 d.) – amerikiečių kompozitorius.

Jo muzika kritikų priskiriama minimalizmo krypčiai, tačiau jis pats mėgsta sąvoką teatro muzika. Jis laikomas vienu įtakingiausių XX a. kompozitorių.

Gyvenimas ir kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Glass gimė Baltimorėje (Baltimore, Maryland), žydųLietuvos šeimoje. Jis susipažino su šiuolaikine ir klasikine muzika dar būdamas mažas, nes jo tėvas, turėjęs muzikos parduotuvę, kaupė namuose neparduotus įrašus. Vaikystėje mokėsi groti fleita, būdamas 16 įstojo į koledžo programą Čikagos universitete – čia studijavo matematiką ir filosofiją. Paskui mokėsi Džiulijardo mokykloje, kur ėmė skambinti klavišiniais instrumentais. Kompozicijos mokėsi pas Vincentą Persichetti ir Williamą Bergsmą.

19631965 m. studijavo kompoziciją Paryžiuje. Drauge su Ravi Shankar kūrė muziką filmui „Chappaqua“, paskui, 1966 m., iškeliavo į šiaurės Indiją, kur susitiko su pabėgėliais iš Tibeto. Glass tapo budistu ir 1972 m. susitiko su XIV-tuoju Dalai Lama.

Grįžęs namo, Glass pakeitė savo muzikos stilių: ėmė rašyti minimalistinius kūrinius, kuriuose itin svarbi buvo ritmika. Drauge su buvusiais studijų draugais subūrė ansamblį ir grojo daugiausia meno galerijose. Pirmasis koncertas, kuriame atlikta naujoji Philip Glass muzika, įvyko Jono Meko sinematekoje 1968 m.

Be to, kad atliko savo paties muziką, Glass dar dirbo taksi vairuotoju ir skulptoriaus Richard Serra asistentu. Jis bendravo su daug Niujorko menininkų. Pradėjęs nesutarti su vienu iš ansamblio draugų Steve Reich, kompozitorius įkūrė savo ansamblį (Philip Glass Ensemble). Ilgainiui Glass muzika tapo nebe tokia paprasta ir minimalistinė, ji sudėtingėjo, daugėjo dramatizmo. Pats Glass jos net nebelaikė minimalistine.

9-10 dešimtmetyje Glass pamažu grįžta prie muzikos įprastesniems ansambliams, pavyzdžiui, styginių kvartetui ar simfoniniam orkestrui. Muzika tradiciškesnė ir lyriškesnė. Jo kūriniai dažnai siejami su istoriniais stiliais (baroku, klasicizmu ir kt.), tačiau nepraranda individualaus kompozitoriaus braižo.

P. Glass yra sukūręs nemažai muzikos kino filmams: „Koyaanisqatsi“, „Mishima: A Life in Four Chapters“, „Kundun“, „Valandos“ ir kt.

Paminėtini šie Glass kūriniai: operos „Einšteinas paplūdimyje“ (Einstein on the Beach, 1976 m.), „Satyagraha“ (1980 m.), „Akhnaten“ (1984 m.), albumas „Glassworks“ (1982 m.), muzika Godfrey Reggio dokumentinių filmų trilogijai „Koyaanisqatsi“ (1983 m.), „Powaqqatsi“ (1988 m.), „Naqoyqatsi“ (2002 m.) ir kiti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka