Paprastasis rambutanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nephelium lappaceum

Paprastasis rambutanas (Nephelium lappaceum)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Eilė: Muileniečiai
( Sapindales)
Šeima: Sapindiniai
( Sapindaceae)
Gentis: Rambutanas
( Nephelium)
Rūšis: Paprastasis rambutanas
( Nephelium lappaceum)

Paprastasis rambutanas (Nephelium lappaceum) – sapindinių (Sapindaceae) šeimos augalų rūšis, plačiausiai auginama iš visos rambutanų genties. Natūraliai auga Pietryčių Azijoje, Šri Lankoje. Auginamas įvairiuose tropiniuose kraštuose.

Tai 12-20 m aukščio visžalis medis. Lapai pražangūs, plunksniški, 10-30 cm ilgio, sudaryti iš 3-11 lapelių, kurių ilgis 5-15 cm, plotis 3-10 cm. Medžiai dvinamiai. Žiedai smulkūs, susitelkę į šluoteles. Vaisius – 3-6 cm skersmens kaulavaisis. Susitelkę į kekes po 10-20 vienetų. Vaisių dengia raudonas apyvaisis su „plaukeliais“. Minkštimas rausvas arba balsvas, saldus, kiek rūgštokas. Viduje yra 1-1,3 cm ilgio ruda sėkla. Žalia ji šiek tiek nuodinga, tačiau paruošta tinkama valgymui. Rambutano vaisiai prinoksta tik nukritę arba nuskinti.

Rambutano vaisiai valgomi švieži, konservuojami, iš jų gaminami džemai. Savo sudėtyje turi kalcio, fosforo, geležies, vitamino C, niacino. Augalo lapai ir šaknys naudojami liaudies medicinoje. Iš sėklų spaudžiamas aliejus naudojamas muilo ir žvakių gamyboje.