Nykstanti rūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sibiro tigras yra nykstantis tigro porūšis. Trys tigrų porūšiai jau išnykę.[1]

Nykstanti rūšis arba rūšis, kuriai gresia išnykimas – organizmų populiacija, kuriai yra pavojus išnykti dėl mažo populiacijos skaičiaus ar dėl kintančių aplinkos sąlygų, plėšrūnų skaičiaus. Paprastai terminas „nykstanti rūšis“ naudojama kalbant apie taksonominę rūšį. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) yra apskaičiavusi, kad iš visų 2006 m. įregistruotų organizmų 40 % gresia išnykimas.[2] Daug valstybių yra pasiūlę įstatymų, kaip dalį šių rūšių apsaugoti, pavyzdžiui: uždrausti medžioti, apriboti žemės naudojimą ar įkurti rezervatus. Tačiau vos kelios iš daugybės nykstančių rūšių yra taip (ar panašiai) saugomos įstatymo. Gerokai daugiau rūšių išnyksta taip niekad ir neįgiję visuomenės dėmesio.

Tarptautinės Raudonosios knygos pateiktos nykstančios rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinėje Raudonojoje knygoje rūšys sukategorizuotos pagal tai, kokia didelė (ar jos nėra) yra grėsmė išnykti.

Tarptautinėje raudonojoje knygoje terminas nykstanti rūšis panaudotas daugiau kaip kategorija, kokia reali grėsmė rūšiai išnykti, negu kaip bendras terminas. Pagal IUCN kategorijas ir kriterijus nykstančios rūšys yra grandis tarp rūšių, kurioms kyla rimta grėsmė išnykti ir pažeidžiamų rūšių. Taip pat rūšis, kuriai rimta grėsmė išnykti gali būti priskaičiuojamos kaip nykstančios ir atitikti visus kriterijus.

IUCN kategorijos:

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Sundarbans tiger project. Archyvuota kopija 2012-09-17 iš Archive.is projekto Tiger extinction information is found in the website's section on tigers.
  2. IUCN Red-list statistics (2006) Archyvuota kopija 2006-06-30 iš Wayback Machine projekto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]