Dėmėtoji hiena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Crocuta crocuta
Dėmėtoji hiena (Crocuta crocuta)
Dėmėtoji hiena Kenijos Masai Maros nacionaliniame laukinės gamtos rezervate
Dėmėtosios hienos balsas
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Pobūris: Feliformia
( Feliformia)
Infrabūrys: Viverroidea
( Viverroidea)
Šeima: Hieniniai
( Hyaenidae)
Gentis: Crocuta
( Crocuta)
Rūšis: Dėmėtoji hiena
( Crocuta crocuta)
Binomas
Crocuta crocuta
Erxleben, 1777
Sinonimai
  • Canis crocuta Erxleben, 1777
Paplitimas
Dėmėtosios hienos (Crocuta crocuta) savaiminis išplitimo arealas
Dėmėtųjų hienų apytikslis, savaiminis paplitimo arealas
     pleistoceno epochoje
     dabar

Dėmėtoji hiena[2] (Crocuta crocuta) – hieninių (Hyaenidae) šeimos plėšriųjų žinduolių rūšis.

Savaime paplitusios Užsachario Afrikoje, išskyrus Kongo drėgnuosius miškus, Vakarų Afrikos pietuose, kuriuose auga atogrąžų miškai bei Pietų Afrikos pietinėje dalyje. Gyvena savanose, laikosi šeimomis.

Minta dvėsena, liūtų (Panthera leo) grobio likučiais, bet puikiai ir medžioja. Gali perkąsti kaulus, kurių neįveikia net liūtas, kadangi jos žandikaulių sukandimas beveik dvigubai stipresnis už šį jos pagrindinį konkurentą.[3]

Kūno matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stambiausia hieninių šeimos rūšis. Suaugusios kūno ilgis 95–165,8 cm, pečių aukštyje 70–91,5 cm ūgio. Serengetyje subrendę patinai sveria 40,5–55,0 kg, suaugusios patelės 44,5–63,9 kg. Zambijoje gyvenančios dėmėtosios hienos stambesnės, čia patinų vidutinis svoris 67,6 kg, o patelių 69,2 kg. Yra pasitaikiusių ir 81,7–90 kg pavienių individų. Apskaičiuota, kad išnykusios Eurazijos dėmėtųjų hienų populiacijos individai sverdavo apie 102 kg.[4]

Santykiai su žmonėmis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir daugelis plėšrūnų, dėmėtosios hienos vengia žmonių artumo ir šviesiu paros metu laikosi iki 300 metrų atstumo. Naktimis drąsesnės ir laikosi mažesniu atstumu sekdamos žmogų. Nepaisant pasitaikančių žmonių užpuolimų, tokie atvejai yra reti, dažniau pasitaiko rugsėjo mėnesį, kada žmonės miega lauke. Žmones medžiojančios ir ėdančios dėmėtosios hienos turi būti gana stambios. Pavyzdžiui 1962 m. Malavyje, Mlandžėje (Mlanje) 27 žmones sudorojusios hienos svėrė 72–77 kg. Puola dažniausiai moteris, vaikus ar negaluojančius, paliegusius vyrus. Gausu atvejų, kada gamtos tyrinėtojai vengdami jos nasrų, įkopdavo į medį.

Kova už buvį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai dėmėtųjų hienų priešai yra liūtai (Panthera leo), su kuriais konkuruoja dėl maisto, ar vieni iš kitų atiminėja grobį. Kad perimti iš liūto grobį, jį apsupa nedidelė grupelė, kol vėliau liūtas neiškentęs palieka grobį. Pavienės dėmėtosios hienos grobį atiminėja iš leopardų (Panthera pardus), gepardų (Acinonyx jubatus).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IUCN Red list - Crocuta crocuta. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacijos rūšių raudonasis sąrašas. Nuoroda tikrinta 2014-10-01. Straipsnis anglų k.
  2. terminai.vlkk.lt / Dėmėtoji hiena Archyvuota kopija 2023-04-05 iš Wayback Machine projekto. | VLKK terminų bankas; nuoroda tikrinta: 2023.04.05.
  3. listverse.com / Top 10 Animal Bites that will Completely Destroy You
  4. fedoa.unina.it / Università degli Studi di Napoli „Federico II“ Dottorato di Ricerca in Scienze della Terra Geologia del Sedimentario „XX Ciclo“ | Meloro, Carlo (2007) / Plio-Pleistocene large carnivores from the Italian peninsula: functional morphology and macroecology

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]