Moldavijos politinė sistema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Moldavijos valdymo forma – parlamentinė demokratija.[1] Vyriausybės vadovas yra ministras pirmininkas. Kaip ir kitose parlamentinėse respublikose prezidentas labiau yra simbolinis šalies vadovas. Vykdomoji valdžia yra vyriausybė. Įstatymų leidžiamoji valdžia yra sutelkta ir parlamente ir vyriausybėje. Teisminė sistema yra nepriklausoma nuo vykdomojo ir įstatymų leidžiamojo organo.

Politinė istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2001 m. rinkimus 50,1% balsų laimėjo Vladimiro Voronino vadovaujama Moldavijos komunistų partija, dėl nustatyto rinkiminio barjero mažesnėms partijoms (6%), gavo 61 iš 101 mandatų parlamente. V. Voroniną parlamentas išrinko prezidentu. Didžiausią paramą komunistai turi tarp vargingiausiai gyvenančių šalies gyventojų.

2005 m. kovo 6 d. rinkimuose Moldavijos komunistų partija surinko mažiau balsų (46,1%), tačiau gavo 56 mandatus parlamente ir taip užsitikrino absoliučią daugumą. Antra pagal dydį partija yra rinkiminis blokas Demokratinė Moldavija, vadovaujama Kišiniovo mero Serafimo Urecheanu (28,4% balsų ir 34 vietos parlamente). Krikščionių demokratų liaudies partija, vadovaujama Iurie Rosca, gavo 9,1% balsų ir 11 vietų.

Paskutiniai parlamento rinkimai vyko 2009 m. liepos 29 dieną. Juose daugiausiai vietų parlamente laimėjo Moldavijos komunistų partija (48 iš 100). Tačiau ji pirmą kartą nuo 1998 m. nesudarė valdančiosios koalicijos. Ją sudarė kitos 4 politinės partijos, rinkimuose gavusios 53 vietas.

Dabartiniai Moldavijos tikslai: susitarti dėl Padniestrės padėties, vystyti santykius su Rumunija ir siekti narystės Europos Sąjungoje.

Įstatymų leidžiamoji valdžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įstatymų leidžiamoji valdžia yra vienų rūmų Moldavijos parlamentas (Parlamentul). 101 parlamento narys renkamas visuotiniuose rinkimuose ketveriems metams, remiantis proporcine rinkimų sistema.

Vykdomoji valdžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prezidentas renkamas parlamento, ketverių metų kadencijai. Pagal Moldavijos konstituciją prezidentas, su parlamento palaikymu skiria ministrą pirmininką. 15 dienų po paskyrimo, ministras pirmininkas skiria parlamentui ministrų kabinetą ir darbo programą, kurią parlamentas turi patvirtinti. Moldavijos vyriausybę sudaro 16 ministerijų.

Teisminė valdžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moldavijoje aukščiausiąją teisminę valdžią turi aukščiausiasis teismas ir konstitucinis teismas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]