Maisto sauga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pasterizuotas pienas stiklinėje sterilioje pakuotėje su nurodytu galiojimo laiku – kelios sritys (gamyba, saugojimas, ženklinimas), kurios aktualios maisto saugoje.

Maisto sauga – užtikrinimas, kad maistas, jeigu paruošiamas ir vartojamas teisingai, nesukels grėsmės jo vartotojui.[1] Šiuolaikinė maisto sauga kreipia dėmesį į maisto gamybos procesus, produktų saugojimą, maisto žymėjimą, maisto higieną ir kitas sritis, kurios susijusios su įvairomis mokslo šakomis: mikrobiologija, parazitologija, virusologija, epidemiologija, toksikologija.[2] Maisto sauga paprastai rūpinasi atitinkamos institucijos, pavyzdžiui, Lietuvoje – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, ESEuropos maisto saugos tarnyba, tarptautiniu mastu – Pasaulio sveikatos organizacija.

Sritys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maisto sauga apima tokias sritis kaip:

Maisto užterštumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maisto užterštumas, darantis poveikį maisto saugai, gali būti fizinis, biologinis arba cheminis.[3]

  • Fizinė tarša: užteršta nevalgomomis arba nustatytai maisto sudėčiai nusižengiančiomis medžiagomis: plaukais, akmens, plastiko ar metalo dalelėmis ir pan.

Organizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maisto saugos srityje veikiančios tarptautinės organizacijos:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Yasmine Motarjemi (ed.) Encyclopedia of food safety. 2014, Academic Press, p. xliv
  2. Food safety, World Health Organization
  3. What is food contamination? Archyvuota kopija 2018-06-23 iš Wayback Machine projekto., Australian Institute of Food Safety