Pereiti prie turinio

Europos maisto saugos tarnyba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Europos maisto saugos tarnyba, EMST (angl. European Food Safety Authority; EFSA) – Europos Sąjungos agentūra, kuri užtikrina nepriklausomą mokslinę ekspertizę ir teikia informaciją apie žinomus ir naujai aptinkamus bei atsirandančius pavojus, susijusius su maisto gamybos grandine. EMST buvo įkurta 2002 m. sausio mėn., jos būstinė – Parmoje (Italija).

EMST veikla apima viską, kas tiesiogiai ar netiesiogiai veikia maisto ir pašarų saugą, tame tarpe maistui naudojamų gyvūnų sveikatą ir gerovę, augalų apsaugą, augalų sveikatą ir tręšimą.

EMST padeda Europos Komisijai, Europos Parlamentui ir valstybėms ES narėms priimti rizikos valdymo sprendimus, kurie užtikrina maisto gamybos grandinių saugą Europos Sąjungoje ir tuo pačiu – ES gyventojų sveikatos apsaugą.

Tarnyba viešuomenei atvirai ir skaidriai perduoda visą informaciją, susijusią su jos veiklos sritimi.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valdančioji Taryba (angl. Management Board) rengia biudžetą, tvirtina kasmetinę darbų programą, atsakinga už EMST bendradarbiavimą su organizacijomis partneriais Europos Sąjungoje ir už jos ribų.

Vykdomasis direktorius (angl. Executive Director) yra oficialus EMST atstovas. Jis atsakingas už organizacijos veiklą, personalo komplektavimą, kasmetinių darbų programos rengimą (konsultuojantis su Europos Komisija, Europos Parlamentu ir ES narėmis).

Patariamasis forumas (angl. Advisory Forum), padedantis vykdomajam EMST direktoriui, yra sudarytas iš nacionalinių agentūrų, atsakingų už maisto rizikos valdymą valstybėse narėse, atstovų. Forume dalyvauja stebėtojai iš Norvegijos, Islandijos ir Šveicarijos bei Europos Komisijos.

Mokslinis komitetas (angl. Scientific Committee; SC) ir mokslinės komisijos (angl. Scientific Panels) formuoja EMST mokslinę nuomonę ir teikia patarimus, kiekvienas savo kompetencijos srityje. Komitetą ir komisijas sudaro aukštos kvalifikacijos specialistai mokslinio rizikos vertinimo ekspertai.

EMST biudžetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

EMST yra nepriklausoma ES agentūra, finansuojama iš ES biudžeto, veikianti nepriklausomai nuo Europos Komisijos, Europos Parlamento ir ES narių valstybių.
2008 m. EMST biudžetą sudarė 65,9 mln. eurų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]