Gian Lorenzo Bernini

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Lorencas Berninis)
Jump to navigation Jump to search
Lorencas Berninis
it. Gian Lorenzo Bernini
Gian Lorenzo Bernini, self-portrait, c1623.jpg
Berninio autoportretas, tarp 1630 ir 1635 m.
Gimė 1598 m. gruodžio 7 d.
Neapolis, Italija
Mirė 1680 m. lapkričio 28 d. (81 metai)
Roma, Italija
Palaidotas (-a) Santa Maria Maggiore bazilika
Tautybė italas
Veikla skulptorius, dailininkas, architektas
Commons-logo.svg Vikiteka Gian Lorenzo BerniniVikiteka

Lorencas Berninis (it. Gian Lorenzo Bernini, 1598 m. gruodžio 7 d. Neapolyje1680 m. lapkričio 28 d. Romoje) − XVII a. italų baroko skulptorius, dailininkas ir architektas.

Berninis, kurio gabumai atsiskleidė dar jaunystėje, laikomas didžiausiu Europos skulptoriumi po Mikelandželo. Įvairiapusę jo kūrybą sudaro ir pavienės statulos − „Dovydas“ (1623 m.), monumentalūs antkapiniai paminklai ir portretiniai biustai. Prie Romos architektūros formavimo Berninis prisidėjo ir fontanų ansambliais. Jis sukūrė brandžiojo baroko fontano tipą, kurio pavyzdžiu yra garsusis Navonos aikštės (Piazza Navona) Keturių upių fontanas (16471652 m.).

Jo skulptūros nėra frontaliai orientuotos − dinamiškų figūrų visumą įmanoma aprėpti tik stebint atsitraukus iš įvairių vietų. Viena iš pačių žymiausių jo skulptūrų yra „Šv. Teresės ekstazė“ (1647−1652) Santa Maria della Vittoria bažnyčioje Romoje. Tarp žinomiausių architektūrinių projektų − Šv. Petro aikštė Romoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Berninis mokėsi pas savo tėvą, tapytoją ir skulptorių Pietro Berninį. Savo architektūros kūriniais jis prisidėjo prie Romos, kurioje gyveno nuo 1605 m., baroko formavimosi. Berninis dirbo pagal popiežiaus užsakymus. Pvz., 1629 m. jis buvo Šv. Petro bazilikos rekonstrukcijos vyriausiuoju architektu. Prie jo žymiausių architektūros laimėjimų priskiriamos ir kitos rekonstrukcijos − Barberinio rūmai, pusapskritimio formos Šv. Petro aikštės kolonada (16571667 m.).

1665 m. Liudviko XIV kviečiamas Berninis atvyko į Paryžių projektuoti Luvro fasado, bet šie planai liko neįgyvendinti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]