Kupriukai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kupriukai
Kupriukas Phaeostigma major
Kupriukas Phaeostigma major
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
( Arthropoda)
Klasė: Vabzdžiai
( Insecta)
Būrys: Kupriukai
( Raphidioptera)
Binomas
Raphidioptera
Handlirsch, 1908

Kupriukai (Raphidioptera) – vabzdžių (Insecta) būrys, kuriam priklauso vabzdžiai su pailga galva ir į priekį nukreipta burna. Būriui priklauso apie 210 rūšių iš dvejų šeimų Raphidiidae ir Inocelliidae.

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vidutiniai ir smulkūs vabzdžiai, galva pailga su priekin nukreipta burna, prieškrūtinis ištįsęs, lankstus. Antenos ilgos, daugianarės. Sparnai 4, plėviški, abi poros beveik vienodos, tankiai gyslotos. Patelės su ilgu kiaušdėčiu. Panašūs į mantispas (Mantispidae) tik neturi priekinių "maldininkiškų" kojų.

Lervos pailgos ir kiek plokščios, galva ir pirmasis krūtinės segmentas tamsios spalvos. Lervos sugeba greitai bėgioti ne tik į priekį, bet ir atbulos.[1] Forma panaši į kai kurių grobuoniškų vabalų rūšių lervas.

Biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugumos kupriukų rūšių lervos gyvena po medžių žieve, vabzdžių landose. Suaugėliai randami ant medžių lapų ar kamienų. Kai kurių rūšių (iš Raphidiidae šeimos) lervos aptinkamos ir dirvožemio viršutiniuose sluoksniuose, kartais uolų įtrūkimuose. Tiek suaugėliai, tiek lervos yra grobuonys: gaudo įvairius smulkius vabzdžius ir kt. nariuotakojus, taip pat minta ir kitų vabzdžių kiaušinėliais.

Sistematika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kartu su kabasparniais (Megaloptera) seniau buvo priskiriami tinklasparnių (Neuroptera) būriui. Tačiau vėlesni tyrimai šias dvi grupes išskyrė kaip atskirus vabzdžių būrius.

Kupriukų būriui priklauso dvi šeimos Raphidiidae ir Inocelliidae ir apie 210 rūšių.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvena šiaurinėse Europos ir Azijos platumose su šaltom žiemom. Šiaurės Amerikoje rasti tik į vakarus nuo Uolinių Kalnų. Šaltis reikalingas kupriukų metamorfozei, todėl nerasta nei vienos kupriukų rūšies tropikų zonose. Tačiau yra fosilijųMezozojaus laikų, rodančių, jog seniau gyvendavo ir daug šiltesnėse klimato juostose.[2]

Lietuvoje gyvena 4 – 5 rūšys:

Šeima: Raphidiidae
Gentis: Phaeostigma
Taškuotasis kupriukas Phaeostigma notata Fabricius, 1781
Gentis: Raphidia
Plonaūsis kupriukas Raphidia ophiopsis Linnaeus, 1758
Gentis: Xanthostigma
Blyškiaakis kupriukas Xanthostigma xanthostigma Schummel, 1832
Šeima: Inocelliidae
Gentis: Inocellia
Storaūsis kupriukas Inocellia crassicornis Schummel, 1832


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Sean McCann. „forward or reverse“.
  2. Jepson, J.E.; Jarzembowski, E.A. (2008). „Two new species of snakefly (Insecta:Raphidioptera) from the Lower Cretaceous of England and Spain with a review of other fossil raphidiopterans from the Jurassic/Cretaceous transition“ (PDF). Alavesia. 2: 193–201. Suarchyvuotas originalas (PDF) 2011-07-18. Nuoroda tikrinta 2013-06-10.