Pereiti prie turinio

Kuokštinė grifolė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Grifola frondosa
Kuokštinė grifolė ( Grifola frondosa)
Kuokštinė grifolė (Grifola frondosa)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Grybai
( Fungi)
Skyrius: Papėdgrybūnai
( Basidiomycota)
Klasė: Papėdgrybiai
( Basidiomycetes)
Eilė: Kempiniečiai
( Polyporales)
Šeima: Meripilaceae
( Meripilaceae)
Gentis: Grifolė
( Grifola)
Rūšis: Kuokštinė grifolė
( Grifola frondosa)
Index Fungorum
Binomas
Grifola frondosa
(Dicks.) Gray, 1821
Sinonimai
Boletus frondosus
Boletus cristatus
Boletus elegans
Boletus intybaceus
Agaricus frondosus
Polypilus intybaceus
Polyporus frondosus
Polyporus barrelieri
Polyporus intybaceus
Polyporus albicans
Polyporus frondosus var. albus
Grifola intybacea
Grifola albicans
Merisma frondosum
Merisma intybaceum
Cladodendron frondosum
Cladomeris frondosa
Caloporus frondosus
Cladomeris intybacea

Kuokštinė grifolė (Grifola frondosa) – kempiniečių eilei, priklausantis valgomas grybas. Dėl savo retumo yra saugotinas ir įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Lietuvoje dar vartojamas kitas šio grybo pavadinimas, tai Kuokštinis sėdis. Ji reta ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Lietuvoje ši grybų rūšis saugoma nuo 1992 metais, žinoma tik apie 30 jos radimviečių. Gausiausios šių grybų populiacijos yra nustatytos Punios šile, Kauno ąžuolyne, Žemaitijos nacionaliniame parke ir Dūkštų ąžuolyne (Neries regioniniame parke). Didžiausios grėsmės šiam retam grybui – senų ąžuolų kirtimas bei negyvos medienos iš miškų šalinimas. Jaunas valgomas (šviežias, džiovintas, raugintas). Sukelia baltąjį medienos puvinį.

Vaisiakūniai dideli, 20-50 cm skersmens ir tiek pat aukščio, sudaryti iš daugybės smulkių, netaisyklingų, banguotų, suplaišiojusiais kraštais, atsišakojusių iš bendro koto, pusiau vėduokliškų, 4 -10 cm skersmens, kepurėlių. Kepurėlės tamprios, iki 1 cm storio, banguotais kraštais, koncentriškai raukšlėtos, gelsvai pilkos, senesnės – pilkai rudos spalvos. Viršutinė kepurėlės pusė plaušuota, susiraukšlėjusi, kreminė, ochrinė ruda arba pilkai ruda, su smulkiais baltos spalvos vamzdeliais. Kotas baltas, plikas, šakotas, 1,5-3 cm ilgio. Trama balta, plaušinga, malonaus grybų kvapo, kartoko skonio. Sporos taškuotos (jų masė balta), 5-7x4-5 μm. Sendamos kepurėlės paruduoja. Grybai dideli, kartais sveria iki 20 kg.

Šis grybas auga, mišriuose su ąžuolais miškuose, daugiausia prie senesnių ąžuolų kamienų arba kelmų, pievose su senais ąžuolais ir parkuose (dažniausiai šiaurinėje medžių pusėje). Lietuvoje rastas augantis tik ant ąžuolų, kitose Europos šalyse aptinkamas ir ant kitų lapuočių.

Sezonas: rugpjūtis – rugsėjis


Kuokštinės grifolės nuotraukų galerija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Vincentas Urbonas, „Lietuvos grybų atlasas“, Kaunas „Lututė“, 2007 m., (401 psl.) ISBN 978-9955-692-59-1