Korupcijos suvokimo indeksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Korupcijos suvokimo indeksas 2019 m.

Korupcijos suvokimo indeksas (KS) - kompleksinis rodiklis, leidžiantis suskirstyti valstybes pagal jų korupcijos lygio vertinimą. Indeksas nustatomas remiantis verslo atstovų apklausomis ir kitais ekspertiniais tyrimais. KSI surikiuoja pasaulio šalis pagal suvokimą, kiek korupcija yra paplitusi tarp viešojo sektoriaus tarnautojų ir politikų. KSI atspindi iš viso pasaulio surinktus požiūrius į korupciją, įskaitant ir ekspertų, gyvenančių vertinamose šalyse. Korupcijos suvokimo indeksus nuo 1995 m. skelbia tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Transparency International“.

Metodologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dešimties balų sistemoje nulis reiškia absoliučią korupciją, o 10 - minimalų korupcijos lygį. Indeksas išvedamas iš keliolikos verslo atstovų ir ekspertų apklausų, atliekamų dvylikos institucijų.

Labiausiai ir mažiausiai korumpuotos šalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš 2007 m. tirtų šalių, mažiausia korupcija pasižymėjo:

Iš 2007 m. tirtų šalių, didžiausia korupcija pasižymėjo:

Lietuvos KSI[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2007 metais Lietuvai paskaičiuotas indeksas yra 4,8. Tokį indeksą Lietuva jau yra gavusi 2001, 2002, 2005 ir 2006 m. 2003 ir 2004 m. indeksas buvo atitinkamai 4,7 ir 4,6. Tarp 180 valstybių Lietuva 2007 m. užėmė 51 vietą ir pasidalino ja su Latvija, kurios KSI buvo identiškas - 4,8. 2010 m. indekse Lietuva įvertinta geriau nei kada nors iki šiol - jai skirti 5,0 balai iš 10 ir 46-oji vieta 178 šalių lentelėje.

KSI kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

KSI kartais kritikuojamas dėl to, kad jis esą atspindi tik nedidelio visuomenės fragmento - verslininkų ir ekspertų - korupcijos suvokimą ir nėra pakankamai apibendrintas. Taip pat kritikuojama, kad indeksas atspindi tik suvokimą, o ne realią institucijų korupciją.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Transparency International

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Transparency International svetainė Archyvuota kopija 2007-10-19 iš Wayback Machine projekto.