Pereiti prie turinio

Klumpakojis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Klumpakojislietuvių liaudies šokis, šokamas su klumpėmis, atliekamas mišrių porų. Šokis susideda iš 4 figūrų, jo tempas gyvas, muzikinis metras 2/4. Šokį lydi žaisminga muzikos melodija ir išraiškingas ritmas, sukuriantis linksmą nuotaiką. Kartu gali skambėti ir liaudies dainos „Klumpakojis“ žodžiai.[1] Šokamas įvairiausių tautinių ansamblių šokėjų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš šimtmetį Labdaringoji Petrapilio lietuvių ir žemaičių draugija surengė lietuvišką vakarą, kuriame greta kitų koncertinių numerių pirmą kartą scenoje buvo pašoktas lietuvių liaudies šokis klumpakojis. Tiesa, tada jis sušoktas be klumpių, tačiau muzika buvo ta pati.

Dabartinio klumpakojo premjera įvyko 1951 m. gegužės 12 d. Šio šokio sceninę kompoziciją 1951 m. sukūrė dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ baletmeisteris Juozas Gudavičius.[2] Tada klumpakojį sušoko ansamblis „Lietuva“. O dabar šį labai originalų, teatrališką, veržlų ir linksmą šokį į savo repertuarą stengiasi įtraukti visi tautinių šokių kolektyvai.

Klumpakojo konkursas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Respublikinį konkursą-festivalį „Klumpakojis“ 2001 m. pradėjo organizuoti Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Choreografijos katedra. Kas antrus metus vykstantis renginys sulaukė gausaus būrio dalyvių iš visos Lietuvos ir didžiulio pasisekimo. Todėl buvo nuspręsta pakviesti į konkursą-festivalį šokėjus ir iš užsienio. Konkursinėje programoje vertinami kolektyvai, atliekantys savo šokius ir privalomą - klumpakojį.[3]

Liaudies kūryboje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vartojamas posakis: „sušilo kaip klumpakojį šokęs“.[4]

Panašūs šokiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šokiai su klumpėmis atliekami ir kitų tautų. Vienas jų – prancūzų valstiečių šokis Sabotière.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]